SPORT

Jeszcze raz o tym dlaczego warto uprawiać sport?

Dlaczego warto uprawiać sport?

Cała masa poważnych badań naukowych pokazuje, że regularna aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Ruch przynosi dobre rezultaty i to nie tylko w walce z nadwagą. Dzięki regularnemu wysiłkowi przyrasta nam mięśni (a dokładnie rośnie ich masa). Te zaś spalają więcej kalorii nawet wtedy,  kiedy odpoczywamy. Naukowcy przekonują nas, że sport jest dobry również z wielu innych powodów.  Oto one:

1. Regularny ruch chroni przed chorobami układu krążenia.

Serce jest mięśniem. Ruch poprawia krążenie krwi i jej płynność. Obniża poziom złego cholesterolu LDL, kóry odkłada się w tętnicach. A jednocześnie podnosi poziom dobrego cholesterolu HDL. Ćwiczenia fizyczne wpływają korzystnie na ciśnienie tętnicze (obniżają nadciśnienie).

2. Regularny ruch chroni przed cukrzycą.

Nawet jeżeli masz ku temu predyspozycje genetyczne. Jeżeli zaś już chorujesz na cukrzycę, to aktywność fizyczna powinna pomóc Ci zmniejszyć dawki lekarstw, których potrzebujesz.

3. Regularna aktywność fizyczna pomaga zwalczać zaparcia.

Cwiczenia fizyczne wzmacniają mięśnie brzucha, które w ten sposób masują jelita. To przyśpiesza ich pracę i … wypróżnianie się.

4. Ruch chroni przed rakiem.

Bo stymuluje j pracę jelit.  Dzięki czemu składniki pokarmowe pozostają w nich krócej. A jest to ważne, gdyż niektóre z nich mogą być potencjalnie rakotwórcze. To też łagodzi stany zapalne, które odgrywają pewną rolę w genezie raka (np raka jelita).

5. Regularnie ruszając się, zmniejszasz ryzyko zachorowania na raka piersi.

Ale też aktywność fizyczna polepsza rokowania w tej chorobie. Stwierdzono, że śmiertelność maleje o 41% u osób, które regularnie uprawiają sport. Jak to wyjaśnić? Rak piersi jest powiązany z poziomem estrogenów w organizmie. Jest to tzw nowotwór hormonozależny. Im wyższy poziom estrogenów, tym ryzyko zachorowania rośnie. Ruch przeciwdziała odkładaniu się tłuszczu w organizmie. Z korzyścią dla lini. Ale nie tylko. Bo jednocześnie pomaga obniżyć poziom estrogenów.

6. Ruch wpływa korzystnie na pracę mózgu.

a. Ruch zwiększa dotlenienie i aktywność mózgu. Jeżeli regularnie ruszasz się, to powinno to poprawić Twoją pamięć i zdolności intelektualne. Regularna aktywność fizyczna przeciwdziała chorobie Alzheimera.

b. Ruch daje poczucie szczęścia. W czasie ćwiczen organizm produkuje endorfiny, czyli hormony szczęścia. Te pozwalają nam zapomnieć o zmartwieniach. Pomagają lepiej znosić ból. Odprężają cały organizm. Dlatego po 20 minutach inetnsywnego wysiłku, czujemy się lepiej, a świat (lub raczej to, jak go widzimy) nabiera kolorów.

c. Sport pomoże Ci wypróżnić głowę z natrętnych, pasożytniczych myśli, którymi niepotrzebnie się zadręczasz.

7. Sport to najlepsza pigułka przeciw starzeniu się, jaką jak dotąd wymyślono.

Ruch pomaga pozostać w lepszej formie fizycznej i umysłowej. I to przez całe życie. Przedłuża je. I to w dobrym zdrowiu.

8. Ruch pomaga zachowac solidne kości.

Nawet jeżeli póki, co o tym nie myślisz. Bo w powszechnym przekonaniu osteoporoza dotyczy przede wszystkim kobiet po menopauzie. Warto wiedzieć, że w rzeczywistości ubytki masy kostnej zaczynają się już po 30-stce. A gdy kości stają się wrażliwsze, pociąga to za sobą większe ryzyko złaman. Temu warto przeciwdziałać zawczasu, fundując sobie odpowiednią dawkę ruchu. Byle oczywiście kontynuować po 50-tce. Szczęśliwie dobre przyzwyczajenia wchodzą w krew.  

Co więcej, by czerpać nieocenione korzyści dla zdrowia, dobry jest każdy wysiłek, który choć trochę rozrusza Twoje mięśnie, przyspieszy oddech, sprawi, że zaczniesz się pocić (i wyrzucać na zewnątrz zgromadzone w organizmie toksyny). Nie do przecenienia są codzienne czynności, które wymagają odrobiny wysiłku. Wykonywane dynamicznie, w szybkim tempie i z werwą: porządki w domu czy w ogrodzie, wdrapywanie się po schodach. Czasami wystarczy wysiąść z winy piętro niżej i dokonczyć dzieła na własnych nogach. Nie pogardzaj spacerem. Najlepsze efekty uzyskasz intensywnie maszerując po nierownym terenie. Wystarczy pół godzinki dziennie.

Powiązane wpisy

dlaczego warto uprawiać sport

 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

(3) Komentarze

  1. […] to zdrowie. Dlaczego warto się ruszać?  Jeszcze raz o tym dlaczego warto się ruszać?  8 ważnych powodow, dla ktorych warto się […]

  2. […] Cała masa poważnych badań naukowych pokazuje, że regularna aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Naukowcy przekonują, że sport jest dobry z wielu powodów: […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *