SPORT

Sportowe menu. Jaki sport wybrać?

jaki sport wybrać

Pragniesz wziąć się za siebie i zafundować sobie sportowe przebudzenie. Słusznie. W ruchu zatrzymasz mlodość, zdrowie i dobre samopoczucie. O jego dobrodziejstwach przeczytasz w artykule Dlaczego warto sie ruszać?.

Nie zniechęcaj się jednak jeżeli dotychczas nie ćwiczyłaś. Nigdy nie jest za późno, by zacząć się ruszać. Choc należałoby wybrać formę ruchu dostosowaną do Twoich możliwości i sprawności (ale te z czasem rozwiną się).

Jeżeli dotychczas uważałaś się za sportowy antytalent, nie przejmuj się tym. Wszystko jest do nadrobienia. Byle tylko znaleźć sport, który będzie sprawiał Ci przyjemność. 

Tylko jeżeli dotychczas prowadziłaś raczej osiadły tryb życia, nie zaczynaj zbyt ostro. Potrzeba Ci będzie trochę odwagi, cierpliwości i samozaparcia, by wytrwać w tym ambitnym postanowieniu. 

Pierwsze tygodnie nie będą łatwe. Ale jeżeli przetrwasz je, to potem pójdzie z górki. Pierwsze rezultaty powinny dodać Ci odwagi. Na pewno poczujesz się lepiej we własnym ciele. I nawet nie będziesz musiała myśleć o tym, by trzymać się prosto. Jeżeli zastanawiasz się, od czego zacząć przygodę ze sportem, oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednią dyscyplinę.

1. Jeżeli dotychczas prowadziłaś bardzo osiadły tryb życia i masz wątpliwości, co do swojej kondycji fizycznej, przez pierwsze 3 miesiące możesz zadowolić się szybkim marszem, ewentualnie zwiększając jego dystans i tempo.  

Możesz również wybrać jazdę na rowerze, na początek po płaskim terenie lub pływanie. Ale lepiej nie zaczynaj od biegania. 

Po 3 miesiącach skonsultuj się z lekarzem, by sprawdzić czy możesz zająć się jakimś bardziej dynamicznym sportem.

2. Gdy dokucza Ci kręgosłup, sport zrobi Ci wiele dobrego. Bo dzięki odpowiednim ćwiczeniom wzmocnisz mięśnie brzucha i pleców, a w ten sposób odciążysz kręgosłup.

Jeżeli jednak odczuwasz bóle na odcinku lędzwiowym zrezygnuj z:  

biegania Za każdym razem, gdy uderzasz stopą o ziemię, wysyła to bolesny impuls w kierunku kręgosłupa.

ze sportów, typu koszykówka, czy siatkówka, które wymagają gwałtownych obrotów ciała, czy wyciągania się w górę.

Jeżeli odczuwasz bóle w górnej lub środkowej części kręgosłupa, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, byś się trochę poruszał. Każda dyscyplina wyjdzie Ci na dobre.

Jeżeli pobolewa Cię kręgosłup na odcinku szyjnym, po prostu unikaj pozycji, w których odczuwasz ból np podczas gimnastyki czy jogi.

3. Jeżeli masz uczucie ociężałych nóg, Twoim wrogiem jest wysoka temperatura. Pod jej wpływem naczynia krwionośne rozszerzają się, co dodatkowo pogarsza krążenie. Unikaj więc słońca i przegrzanych sal treningowych. Wbrew obiegowym opiniom sporty typu jogging, w których regularnie uderzasz stopą o podłoże nie są szkodliwe. Owszem truchtając, wyrzucasz w górę krew, ale to nie uszkadza żył. Wspaniała może okazać się dla Ciebie jazda na rowerze. Pedałując, napinasz mięśnie, a te masują żyły.

4. Jeżeli masz astmę (i leczysz się), odrobina sportu zrobi Ci dobrze. Dotleni organizm. Ale lepiej uprawiaj go na zewnątrz, na świeżym powietrzu. Raczej niż w zamkniętych pomieszczeniach, w niewietrzonych, przesiąkniętych potem i kurzem, ciasnych salkach w jakiejś osiedlowej siłowni.  Ale ostrożnie w okresach kwitnienia drzew i emisji pyłków. Ze względu na zanieczyszenie powietrza unikaj uprawiania sportu w pobliżu przelotowych autostrad, czy w godzinach szczytu (wzmożony ruch) Zrezygnuj z uprawiania sportu, gdy temperatura przekroczy 25°C lub spadnie poniżej 5 °C.

5. Jeżeli Twoje kolana są wrażliwe, masz początki artrozy, unikaj sportów, które nadmiernie przeciążają stawy jak: bieg, step oraz nadmiaru ćwiczen na przyrządach.

Jeżeli podczas ćwiczen poczujesz ból w stawach, co 3-5 minut rób sobie małe przerwy. Jeżeli mimo to ból nie ustępuje, odczekaj kilka (5) dni, zanim zafundujesz sobie nową porcję ruchu. Jeżeli to nie wystarczy (i ból nie przeszedł) skonsultuj się z lekarzem.

6. Jeżeli po początkowym kilkutygodniowym okresie ruch wciąż nie sprawia Ci przyjemności, nie zniechęcaj się. Najprawdopodobniej jeszcze nie znalazłeś tej właściwej dyscypliny. 

Spróbuj czegoś innego, zamiast mówić, że to nie dla mnie. 

Bibliografia 

Według doktora Christopha Delong, specjalisty z zakresu medycyny sportowej

 

 

jaki sport wybrać

Powiązane posty:

Jak radzić sobie ze stresem?

Sportowe menu – jaki sport wybrać?

Dlaczego warto sie ruszać?

Najlepszy kosmetyk to ruch na świeżym powietrzu.

3 proste sposoby na dobry humor.

Jak dbać o kregosłup?

Dzieciom potrzebny jest ruch.        

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

(2) Komentarze

  1. […] nie jest za późno, by zacząć się ruszać. Niemniej należałoby wybrać formę ruchu dostosowaną do własnych możliwości i sprawności. Te z czasem rozwiną […]

  2. Natalia says:

    Popieram! Mam 28 lat. Na wuefie ćwiczyłam …. w przedszkolu. Poza jakimiś . Na bieganie reaguje alergicznie, na siłownię, Nie potrafiłam nawet jeździć na rowerze czy pływać. W końcu również się bałam i sama siebie przekreśliłam (“ja już taka, jestem”, “jestem antysportowa”). Nauczyłam się właśnie w końcu jeździć na rowerze i to nawet szybko. Pasują mi też kajaki, żaglówki, chociaż nie potrafię pływać. Przypomniało mi się, że chociaż wprost nie cierpię biegania długodystansowo, to chwalono mnie kiedyś za bieganie sprintem i sprawiało mi to przyjemność. Nigdy nie jest za późno. Popieram artykuł. Polecam też prześledzić wszystkie sporty i zacząć od tych, które nam “wychodziły”. Pozdrawia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *