

Zadbane plecy – atut kobiecości.
Zacznę taką małą anegdotką o Kalinie Jedrusik. Otóż Kalina miała embargo (czyli totalny zakaz) na występowanie w telewizji w gomółkowskim PRL-u. A to za sprawą jakiegoś zupełnie niewinnego incydentu z krzyżykiem. Z którym Kalina nieopatrznie pojawiła się na wizji, beztrosko zawieszonym na tym przesłynnym kalinowym biuście.
Ale po tym incydencie… Zdarzyło się raz, że Kalina występowała na jakiejś lokalnej Barbórce. A ta szła na żywo w Polskę.
Tym razem Kalina jest zapięta pod samą szyję. Spokojnie kończy swój numer. Reżyser i kamerzyści oddychają z ulgą. A właśnie wtedy Kalina robi niewinnego piruecika i niewinnie obraca się na pięcie… I cała Polska widzi olbrzymi dekolt, odkrywający jej gołe plecy. Golusieńkie aż do miejsca, w którym tracą swoją szlachetną nazwę.
Ale dlaczego w ogóle o tym piszę? Plecy (a dokładnie kręgosłup) są elementem strategicznym naszego organizmu. Stąd należ się im specjalna troska.
Dlaczego trzeba dbać o kręgosłup i to zanim zaboli?
Kręgosłup stanowi nasze rusztowanie. Tyle, że nie zwracamy na niego uwagi, póki nie zaboli. A przecież to on podtrzymuje nasze ciało. To dzięki niemu ruszamy się. Kręgosłup jest złożny z ruchomych kręgów, połączonych krążkami międzykręgowymi.
Ból pleców – Jak dbać i jak oszczędzać kręgosłup:
1. Pracując przy biurku.
Wysokość biurka i krzesła powinny być tak dopasowane, by nie trzeba było się pochylać. Przy tym nie należy siadać na samym skraju krzesła. Zamiast tego siadaj głęboko, opierając stopy o podłogę i swobodnie rozluzniając ramiona.
2. Gdy siedzisz lub gdy idziesz, trzymaj głowę wysoko.
Pamiętaj by kręgosłup zawsze był w pozycji jak najbardziej zbliżonej do pionu. Bo gdy siedzimy obciążenie kręgosłupa na jeden krążek wynosi 150 kg. Ale gdy pochylimy się, może skoczyć aż do 250kg (na krążek).
Dla ciekawostki: obciążenie to, gdy leżymy, wynosi 25kg na krążek (a więc jest najmniejsze). Gdy stoimy wzrasta do 100 kg.
Ale zawsze wzrasta (niezależnie od tego, czy siedzimy lub czy stoimy) – gdy garbimy się. Gdy chodzimy przygarbieni, odbija się to nie tylko na naszej psychice, ale i na kręgosłupie.
3. Gdy podnosisz coś ciężkiego z ziemi, przykucnij, rozchyl kolana.
A podnosząc się, przytrzymuj ciężar jak najbliżej ciała.
4. Kiedy idziesz z zakupami, to rozkładaj siatki równomiernie na dwie ręce.
Tu dodatkowo wspaniałym wynalazkiem jest wózek na kółkach.
5. Pierz, prasuj siedząc lub klęcząc.
6. Do snu najlepszy jest sztywny materac.
A rano zanim zerwiesz się z łóżka, przeciągnij się kilkakrotnie.
7. Wchodząc po schodach, opieraj się o kolejny stopień – palcami nóg, nie całą stopą.
Tak zaoszczedzoną energię wykorzystasz do utrzymania równowagi całego ciała.
Zawsze pamiętaj, by kręgosłup był w pozycji jak najbardziej zbliżonej do pionu. No i ćwicz. Kręgosłup nie lubi siedzącego trybu życia. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie. A te utrzymują kręgosłup w prawidłowej pozycji.
Jeżeli będziesz pamiętał o tym, by trzymać się prosto, gdy chodzisz, stoisz, dzwigasz, czy siadasz, te dobre nawyki same wejdą Ci w krew.
Jakie sporty są dobre dla kręgosłupa?
Dla kręgosłupa dobre jest: pływanie, jazda na rowerze (z wyjątkiem wyścigówki ze względu na duże pochylenie rowerzysty), dynamiczny marsz, joga.
Niewskazane zaś są: tenis, rzut oszczepem, podnoszenie ciężarów.
Pamiętaj, że zbyt gwałtowne obroty ciała wiażą się z większym obciążeniem krążków międzykręgowych.
Powodzenia.
Pozdrawiam serdecznie
Beata
[…] Jak dbac o kregoslup?Dzieciom potrzebny jest ruch.Jak przygotowac sie na wyprawe w gory?Dlaczego warto sie ruszac? […]
[…] Jak dbać o kręgosłup? Dzieciom potrzebny jest ruch. Jak przygotować się na wyprawę w góry? Dlaczego warto sie ruszać? […]
[…] Jak dbać o kręgosłup? Dzieciom potrzebny jest ruch. Jak przygotować się na wyprawę w góry? Dlaczego warto sie ruszać? […]
moim zdaniem warto też ppomyślęc o profesjonalnym masażu – od kiedy chodzę do Kręg-Clinic czuje się znaczie lepiej niż po amatorskich masażach mojego męża 🙂