RELAKS

WYBORY PARLAMENTARNE WE FRANCJI. EPIZOD PIERWSZY. M-JAK MILOSC

Prasa francuska pasjonuje się wyborami do parlamentu, które przebiegają w dwóch turach: 10 i 17 czerwca 2012r. Wybory te obfitują w rozliczne perypetie i zawirowania. Co więcej coraz bardziej przypominają tasiemcowy serial telewizyjny, którego scenariusz napisało samo życie. Oczywiscie nie mogło tu zabraknąc wątku miłosnego, rodem z podrzędnej opery mydlanej.

M – JAK MILOSC

Epizod pierwszy: zabójczy twitter Valérie Trierweiler.

Milczenie jest złotem. Czyli o  rywalizacji dwóch kobiet: Ségolène Royal i Valérie Trierweiler, byłej i obecnej towarzyszki życia nowowybranego prezydenta Francji  Francois Hollande.

La Voix du Nord, Francois Hollande i Valérie Trierweiler

Mówi się, że w sukcesie mężczyzny duży udział ma kobieta stojąca w jego cieniu. Towarzyszką życia Francois Hollande od kilku lat jest Valérie Trierweiler. To własnie z tą elegancką dziennikarką polityczną u boku, rusza na podbój najwyższej godnosci.

Para Francois Hollande – Ségolène Royal.

Choc wczesniej przez ponad dwie dekady dzieli swoje życie rodzinne i karierę polityczną z Ségolène Royal. Para poznaje się w prestizowej szkole francuskiej administracji publicznej ENA. Lączą ich wspólne poglądy lewicowe. Razem angazują się w działalnosc polityczną. Razem wychowują czwórkę dzieci. Ale w pewnym momencie między tą dwójką pojawia się rywalizacja polityczna, która nie oszczędza ich zwiazku. On i ona zaczynają marzyc o najwyższym urzędzie w panstwie. On zostaje szefem Partii Socjalistycznej (PS). Ale to ona jako faworytka sondaży otrzymuje nominację PS na kandydowanie w wyborach prezydenckich w 2007r.  Oficjalnie obydwoje wciąż są razem. Ale tajemnicą poliszynela jest fakt, że para razem tylko pozuje do zdjęc. Zresztą chyba niewielu jest mężczyzn, którzy potrafili by odnalezc się w roli pierwszego małżonka (odpowiednik pierwszej damy). I to również w głoszących równouprawnienie krajach rozwiniętego zachodu.

Ségolène prezydentem Francji nie zostanie. Przegrywa z Nicolasem Sarkozym, gdyż ten potrafi znalezc słowa, które lepiej trafiają do zwykłego wyborcy. A wkrótce po wyborach 2007 para Ségolène Royal i Francois Hollande oficjalnie się rozpada.

Nowa towarzyska zycia Francois Hollande- Valérie Trierweiler. 

Francois Hollande, z nową, młodszą towarzyszką u boku, krok po kroku przygotowuje się do boju o fotel prezydencki. Chudnie, starannie dopracowuje swój prezydencki image. Po obyczajowym skandalu z DSK (Dominique Strauss Kahn) w roli głównej w maju 2011, staje się faworytem sondaży. I w koncu 6 maja 2012 roku wygrywa wybory prezydenckie.

Cicha rywalizacja między obiema paniami Ségolène Royal i Valérie Trierweiler rozgrywa się w cieniu konsekracji nowego prezydenta.

W wyborach prezydenckich 2012 Ségolène Royal  popiera byłego męża (po tym jak jej wlasna kandydatura nie uzyskuje odpowiedniego poparcia członków PS). Ale w polityce wszystko ma swoją cenę. Zaczynają krążyc pogłoski,  że Ségolène Royal po bardzo prawdopodobnym zwycięstwie lewicy w wyborach parlamentarnych, obejmie prestiżowy urząd marszalka sejmu. Jest to trzecie pod względem ważnosci stanowisko w panstwie (po prezydencie i marszalku senatu). Jedynym warunkiem jest to, że musi zostac wybrana przez wyborców do parlamentu. I tu zaczynają się schody.

Zabojczy twiter Valérie Trierweiler. 

Ségolène Royal zostaje kandydatką narzuconą przez partyjną górę w 1 okręgu wyborczym Charente-Maritime w La Rochelle, czyli tzw spadochroniarzem. Po pierwszej turze obejmuje prowadzenie z 32% głosów, wyprzedzajac lokalnego dzialacza partii socjalistycznej  Oliviera Falorni, (28,91% głosów). Według niepisanej umowy miedzy PS i jej sojusznikami z lewej strony sceny politycznej, kandydat gorzej sklasyfikowany po pierwszej turze powinien się wycofac z wyscigu. Według tej zasady Olivier Falorni powinien wiec zrezygnowac z uczestnictwa w  drugiej turze, a głosy jego wyborców przejsc na Ségolène Royal. Ale pan Falorni mimo prósb, grózb i upomnien aparatu partyjego nie zamierza wycofac swojej kandydatury. To on rosci sobie prawo do reprezentowania regionu, w ktorym dziala od lat. Oznacza to  bratobójczy pojedynek dwóch przedstawicieli jednej formacji politycznej w drugiej turze. Oczyswiscie prawica (wyeliminowana w tym okregu z wyborow po pierwszej turze)  nawołuje do poparcia dysydenckiego kandydata socjalistow. Tak więc Ségolène Royal przed niedzielnymi wyborami znajduje się w bardzo delikatnym i niepewnym położeniu.

A w małej La Rochelle każdy głos jest na wagę złota. Kandydatka Royal, która w wyborach prezydenckich 2007 zdobyła poparcie prawie połowy francuskiego spoleczenstwa, teraz jest zmuszona chodzic od drzwi do drzwi i prosic o każdy głos. Cała partia socjalistyczna staje murem za swoją oficjalną kandydatką. Prasa okresla to zjawisko nawiazując do tytułu słynnego filmu: Trzeba uratowac żołnierza Royal. Czołowe postacie lewicy osobiscie angażują się w kampanię pani Royal w La Rochelle. Odwiedza ja premier Jean-Marc Ayrault. Martine Aubry, szefowa PS również wybiera się do La Rochelle, by wesprzec partyjną koleżankę w kłopotliwej rywalizacji. Choc powszechnie wiadomo, że obie panie najlepszymi przyjaciółkami nie są. Rywalizowały już bowiem między sobą o przywództwo w partii socjalistycznej. Ségolène Royal ma również poparcie prezydenta (swojego ex). Oficjalnie publikuje informację  o tym we wtorek 12 czerwca okolo godziny 12, a ledwie pół godziny pózniej pani Valérie Trierweiler (obecna towarzyszka Francois Hollande) “twituje” swoje poparcie dla Oliviera Falorni -rywala swojej poprzedniczki. Totalna konsternacja. Małostkowosc, niezręcznosc czy po prostu głupota.  Wiadomo, że obie panie za sobą nie przepadają, co zresztą wydaje się naturalne. Taka cicha rywalizacja i zazdrosc zdarzają się często.

I chyba trochę podswiadomie jej kibicujemy. Wspominam, jak długo i natarczywie telewizyjna kamera zatrzymała się na twarzy Ségolène Royal podczas transmisji wieczoru powyborczego. Może z nadzieją uchwycenia jakiegos grymasu, jakiegos lekkiego sladu rozczarowania. Może kamerzysta chciał wyczytac na niej przemykającą mysl: “Dlaczego nie ja?”

Teraz obie panie muszą odnalezc się w nowej sytuacji. Każda broni swojego terytorium. Po wyborach sama  Valérie Trierweiler tak okresliła ich role: ona jest kobietą polityka, a Ségolène kobietą politykiem. I tak powinno pozostac. Ale pani  Valérie Trierweiler nie chce tylko byc dodatkiem dla męża stanu. Chce miec swoje zdanie. I “twituje”. Choc trochę  to wygląda na zwykłą babską rywalizację.

Przyznajmy, ze  stawia to  jej mężczyznę w niezręcznym polozeniu. Jeżeli nie zareaguje, wszyscy pomyslą, że jest slaby, a szef panstwa do tego nie ma prawa. A jezeli zareaguje, to jak???  I poradz tu sobie z babami.

Ci co jeszcze wierzą w bajki, chętnie widzieliby, ze Francois Hollande odsuwa tę trzecią i wraca do swojej pierwotnej wybranki (dla ktorej jest mężczyzną  życia). ALe tak konczą się tylko bajki. W realnym życiu zapewne doglebnie nie zmieni się nic. Pozostanie tylko niesmak. No i może bedzie to dobrą lekcją, że czasami  milczenie na prawdę jest  złotem.

PS czwartek 14 czerwca. Według najnowszych sondaży, Ségolène przepadnie w niedzielnych wyborach z tylko 42% glosow. Jej rywal ma ich uzyskac az 58%.

PS. Ségolène rzeczywiscie przepadla w wyborach parlamentarnych i nie zdobyla poselskiego stolka.

Wiecej o parze Francois Hollande – Valérie Trierweiler w poscie: http://zdrowiemodauroda.wordpress.com/2012/07/25/gdy-u-boku-mezczyzny-stoi-kobieta-z-charakterem/

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

(74) Komentarze

 1. JUNK FOOD CONTRA BOGACTWO KUCHNI ORIENTALNEJ « zdrowiemodauroda says:
 2. SEZON NA TRUSKAWKI « zdrowiemodauroda says:
 3. Zasady prawidłowego stosowania glinki. Przeciwwskazania. « zdrowiemodauroda says:
 4. BUTY DLA DZIECI « zdrowiemodauroda says:
 5. MARZENIA O WIOSNIE « zdrowiemodauroda says:
 6. Mała czarna i Kalina Jędrusik. « zdrowiemodauroda says:
 7. Rośliny oczyszczające atmosferę naszych mieszkań. « zdrowiemodauroda says:
 8. BANAN NA SNIADANIE. BANANOWE KOSMETYKI « zdrowiemodauroda says:
 9. PICIE WODY Z GLINKA « zdrowiemodauroda says:
 10. Jak najdłużej zachować swój kapitał enzymatyczny? « zdrowiemodauroda says:
 11. Zachwyćmy sie wiosną. « zdrowiemodauroda says:
 12. ZAINSPIRUJMY SIE PRZYRODA « zdrowiemodauroda says:
 13. TEN CUDOWNY SPACER « zdrowiemodauroda says:
 14. Odważmy się na róż. Różowy w odcieniu fuksja. « zdrowiemodauroda says:
 15. Te wspaniałe kiełki. Dlaczego warto jeść kiełki ?Domowa hodowla kiełków. « zdrowiemodauroda says:
 16. Glinka zielona. Jak przygotować okład z glinki ? « zdrowiemodauroda says:
 17. TRENDY WIOSNA LATO 2012. AFRYKANSKIE INSPIRACJE « zdrowiemodauroda says:
 18. TRENDY WIOSNA LATO 2012. FORMY « zdrowiemodauroda says:
 19. TRENDY WIOSNA LATO 2012. MODNE KOLORY « zdrowiemodauroda says:
 20. WLASCIWOSCI GLINKI ZIELONEJ « zdrowiemodauroda says:
 21. Równowaga kwasowo-zasadowa. Jak zapobiec zbytniemu zakwaszeniu organizmu? « zdrowiemodauroda says:
 22. TRENDY WIOSNA LATO 2012. MOTYW NAVAJO « zdrowiemodauroda says:
 23. TRENDY WIOSNA LATO 2012. KOBIETA ROMANTYCZNA « zdrowiemodauroda says:
 24. TRENDY WIOSNA LATO 2012. GEOMETRIA I ASYMETRIA « zdrowiemodauroda says:
 25. JAK NIE DAC SIE STRESOWI I ZACHOWAC POGODE DUCHA « zdrowiemodauroda says:
 26. Francois Hollande mimo nalegan dziennikarzy nie wypowiedział sie na temat twita swojej obecnej żony dotyczacego kariery politycznej swoej byłej żony.
  Glupia sytuacja. Amerykanie sadza kandydatow na urzad prezydencki rowniez po tym jak radza sobie ze swoja rodzina. Ale czy w takiej sytuacji mozna wymyslec lepsze rozwiazanie

 27. W ostatnim dniu przed sobotnia cisza wyborcza sonadaze przewiduja, ze Ségolène ROyal przegra wybory uzyskujac 45% glosow. Jej przeciwnik, dysydencki socjalista zostanie najprawdopodobniej wybrany rowniez dzieki glosom prawicy

 28. Dla Ségolène Royal taka porazka w lokalnych wyborach jest powaznym ciosem dla calej kariery politycznej, a moze nawet jej koncem.

 29. Oczywiscie twiter pani Trierweiler nie przyczyni sie zapewne do ostatecznego rezultatu. Ale sprawil, ze La Rochelle stala sie centrum kampanii wyborczej. I zostal powszechnie uznany za pierwsza gafe prezydentury Francois Hollande

 30. Moja pierwsza kreacja. « W poszukiwaniu wlasnego stylu says:
 31. Podjelam decyzje: szukam swojego stylu. « W poszukiwaniu wlasnego stylu says:
 32. MOTYWY KWIATOWE. PASJA OGRODNICZA. « W poszukiwaniu wlasnego stylu says:
 33. Słon a moda « W poszukiwaniu wlasnego stylu says:
 34. Czarna krowa w kropki bordo i Mundial 1982. « W poszukiwaniu wlasnego stylu says:
 35. Podjełam decyzję: szukam własnego stylu. « Malinka i moda says:
 36. Moja pierwsza kreacja. « Malinka i moda says:
 37. Pasja ogrodnicza a motywy kwiatowe « Malinka i moda says:
 38. Słon a moda « Malinka i moda says:
 39. Czarna krowa w kropki bordo i Mundial 1982 « Malinka i moda says:
 40. Truskawkowa pychotka. « Malinka i moda says:

  […] http://zdrowiemodauroda.wordpress.com/‎  Ja tylko w skrócie Wam powiem: Truskawki to pychotka. I do tego są wspaniałe dla zdrowia. Zawierają dużo witaminy C. A witamina C to zdrowie w pigułce. […]

 41. Kolorowa pizza. « Malinka i moda says:
 42. MOTYWY KWIATOWE A PASJA OGRODNICZA « zdrowiemodauroda says:
 43. RUCH TO ZDROWIE. DLACZEGO WARTO SIE RUSZAC. « zdrowiemodauroda says:
 44. Zabawa w Indian. Indianskie inspiracje. « Malinka i moda says:
 45. Lasek Vincennes « Paryż, jakiego nie znacie says:
 46. OGROD LUKSEMBURSKI « Paryż, jakiego nie znacie says:
 47. OGRODY TUILERIES « Paryż, jakiego nie znacie says:
 48. OGROD LUKSEMBURSKI – CHWILA RELAKSU W SERCU METROPOLI « zdrowiemodauroda says:
 49. KUCHNIA PERSKA. « zdrowiemodauroda says:
 50. Podjełam decyzję: szukam własnego stylu. « zdrowiemodauroda says:
 51. Moja pierwsza kreacja. « zdrowiemodauroda says:
 52. WAKACJE « zdrowiemodauroda says:
 53. Mundial 1982 i czarna krowa w kropki bordo. « zdrowiemodauroda says:
 54. Przyklady zastosowania glinki. « zdrowiemodauroda says:
 55. Kolorowa pizza. « zdrowiemodauroda says:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *