CROCHET - DIY

Motyw afican flower: Afrykańskie kwiaty – jak przerobić ten motyw i do czego go wykorzystać.

Motyw afican flower: Afrykańskie kwiaty - jak przerobić ten motyw i do czego go wykorzystać.

A ja chciałam dzisiaj zapoznać Was z takim sympatycznym i bardzo wszechstronnym szydełkowym motywem w formie sześciokąta, który podobnie jak szydełkowe kwadraty można wykorzystać jako taką cegiełkę do konstruowania większych wzorów. Np. można połączyć je w portmonetkę, kosmetyczkę, torebeczkę, szal itp itd.

Na Pintereście, jeżeli wpiszecie w tutejszą wyszukiwarkę wyrażenie: african flower, znajdziecie multum inspiracji i pomysłów wykorzystania takich właśnie szydełkowych sześciokątów o nazwie afrykańskie kwiaty.

I tu właśnie można połączyć takie afrykańskie kwiaty, czyli szydełkowe sześciokąty w większą całość, np w formę prostokątnej kosmetyczki, czy opakowania / poszewki dla np. tabletu, czy najprostsze rozwiązanie, czyli połączenie 2 takich afrykańskich kwiatów w pełną uroku portmonetkę np dla małej fashionistki.
Sama przetestowałam tutaj wykorzystanie tego elementu jako motywu konstrukcyjnego, czy takiej cegiełki do stworzenia prostokątnej kosmetyczki w kwiaty i małej sakieweczki dla mojej kilkulatki.

W przypadku kosmetyczki wykorzystałam tutaj 6 takich elementów / sześciokątów. Tylko dorobiłam u góry zaczepkę na guzik i obramowanie złożone ze słupków.

Jeżeli chodzi o sakieweczkę to połączyłam (od środka, od wewnętrznej strony) 2 takie sześciokątne elementy i dorobiłam wykończenie w postaci 1 rządku złożonego ze słupków. Przeplatając pomiędzy te słupeczki, wstążeczkę, czy tasiemkę do zaciskania takiej sakieweczki.

 

Teraz jeszcze na szybko kilka objaśnień na temat wykonania tego wzoru:

Rz bazowy: Zaczynamy od 5 oczek łańcuszka, które zamykamy w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.

Rządek 1: kolejne okrążenie przerabiamy 6 razy motyw składający się z 2 słupków plus 1 oczko łańcuszka.
Pamiętajmy o tym, że pierwszy słupek na początku okrążenia zastępujemy trzema oczkami łańcuszka.

Rz 2: Następnie, w tym okrążeniu (tutaj mała uwaga, bo w tym samym kolorze przerobimy 2 kolejne okrążenia po to, by uzyskać zarys takich płatków kwiatka).
Tutaj w każdym oczku łańcuszka z poprzedniego okrążenia, czyli razem 6 razy przerabiamy następujący motyw: 2 słupki + 1 oczko łańcuszka + 2 słupki i przeskakujemy do kolejnego oczka łańcuszka z poprzedniego okrążenia i podobnie wbijamy w nim identyczny motyw, czyli: 2 słupki + 1 oczko łańcuszka + 2 słupki.

Rz 3: W kolejnym okrążeniu, które przerabiamy tym samym kolorem, co poprzednie (w ten sposób uzyskamy zarys płatków kwiatka) w każdym oczku łańcuszka rozdzielającym grupy słupków z poprzedniego okrążenia wbijamy po 7 słupków, następnie przeskakujemy do kolejnego oczka łańcuszka i przerabiamy identyczny motyw.

Czyli razem przerabiamy 6 takich grup złożonych z 7 słupków.

african flower

Rz 4: W kolejnym okrążeniu (najlepiej przerobionym kolorem kontrastowym) wyróżniamy zarys płatków z poprzedniego okrążenia:
W tym celu w każdym z 7 słupków z poprzedniego rzędu przerabiamy po 1 półsłupku. Rozdzielając takie grupy złożone z 7 półsłupków, wbijając 1 długi słupek rozdzielający, czy zarysowujący wyraźne rozdzielenie pomiędzy kolejnymi płatkami kwiatów, schodzący aż do drugiego okrążenia i wszczepiający się pomiędzy kolejne płatki.
Taki długi słupek zarysowuje linie rozdzielające pomiędzy kolejnymi płatkami. Najlepiej wykorzystać tutaj kolor kontrastowy.

Rz 5, czyli ostatnie okrążenie, okrążenie otaczające naszego sześciokąta. Najlepiej użyjmy w nim kolor, który również wykorzystamy do łączenia ze sobą kolejnych sześciokątów.
W tym okrążeniu, w półsłupki, którymi obrobiliśmy brzegi płatków naszego kwiatka, wbijamy słupki, a konkretniej w 3 pierwsze półsłupki wbijamy po 1 słupku, następnie w czwarty, czyli środkowy półsłupek wbijamy grupę: 1 słupek + 1 oczko łańcuszka + 1 słupek (w ten sposób tworzymy jeden z 6 – ciu narożników naszego sześciokąta), znowu przerabiamy 3 słupki w kolejne 3 półsłupki z poprzedniego okrążenia, 1 słupek w długi słupek z rządku poniżej i 3 kolejne słupki, aż dojdziemy do kolejnego narożnika naszego sześciokąta, w którym przerobimy grupę: 1 słupek + 1 oczko łańcuszka + 1 słupek.
Czyli, żeby było łatwiej się w tym połapać: w tym okrążeniu, przerabiamy 7 słupków, zanim przejdziemy do motywu narożnego złożonego z 1 słupka, 1 oczka łańcuszka i 1 słupka.

A ja już życzę miłego przerabiania tego wzoru.

Pozdrawiam serdecznie

Beata Redzimska

Motyw afican flower: Afrykańskie kwiaty - jak przerobić ten motyw i do czego go wykorzystać.

Motyw afican flower: Afrykańskie kwiaty - jak przerobić ten motyw i do czego go wykorzystać.

 

african flower

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *