CROCHET - DIY

Wiosenna szydełkowa serwetka w motywy kwiatowe

Wiosenna szydelkowa serwetka w motywy kwiatowe

A ja mam dla Was rozpiskę wzoru i tutorial wykonania takiej sympatycznej szydełkowej serwetki we wzory kwiatowe.

Ten wzór można wykorzystać do przerobienia szydełkowej serwetki na stół, albo do rozciągnięcia jej na obręczy po to, by uzyskać łapacz snów.
Jak przerobi ten wzor: szczegółowo, krok po kroku, oczko po oczku omawiam to w filmowym tutorialu.

Niemniej tutaj chciałam podrzucić Wam rozpiskę tego wzoru z krótkim opisem, jak go przerobić.

 

Wiosenna szydelkowa serwetka w motywy kwiatowe

Rządek bazowy: Zaczynamy przerabiając okrążenie złożone z 10 oczek łańcuszka, zamkniętych w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.

Rz 1: W kolejnym okrążeniu przerabiamy grupy dwóch podwójnych słupków rozdzielonych łukiem złożonym z 5 – ciu oczek łańcuszka. Razem 12 takich grup, czyli 12 motywów, które składają się na tą serwetkę.

Rz 2: W kolejnym okrążeniu w każdym łuku z poprzedniego rzędu przerabiamy grupę 5 -ciu podwójnych słupków wbitych w ten sam łuk, a następnie przeskakujemy do kolejnego łuku. Razem 12 takich grup.

Rz 3: W kolejnym okrążeniu w każdym z pięciu podwójnych słupków z poprzedniego okrążenia przerabiamy po jednym podwójnym słupku, tylko że każdą taką grupę 5 -ciu podwójnych słupków rozdzielamy od kolejnej 2 oczkami łańcuszka. Razem naprzemiennie przerabiamy 5 podwójnych słupków + 2 oczka łańcuszka.

Rz 4: W kolejnym okrążeniu w 5 – ciu podwójnych słupkach z poprzedniego okrążenia przerabiamy podobnie 5 podwójnych słupków, ale tym razem szczepionych razem u góry. Taką grupą 5 – ciu przerobionych razem podwójnych słupków zamykamy u góry nasze pączki kwiatów. A dalej rozdzielamy od kolejnego kwiatka łukiem złożonym z 9 -ciu oczek łańcuszka.

Rz 5: W kolejnym okrążeniu, w łuku złożonym z 9 -ciu oczek łańcuszka z okrążenia Rz 4 przerabiamy grupę: 1 podwójny słupek t+ 3 oczka łańcuszka + 1 podwójny słupek i przeskakujemy do następnego takiego łuku, żeby wbić identyczną grupę przerabiając łańcuszek złożony z 8 oczek łańcuszka.

Rz 6: W kolejnym okrążeniu w łuku złożonym z 3 oczek łańcuszka z poprzedniego okrążenia przerabiamy grupę: 3 podwójne słupki + 2 oczka łańcuszka + 3 podwójne słupki i przeskakujemy do kolejnego takiego motywu, rozdzielając go od następnego łańcuszkiem złożonym z 6 -ciu oczek.

Wiosenna szydelkowa serwetka w motywy kwiatowe

Rz 7: W kolejnym okrążeniu jeszcze bardziej rozbudowujemy nasz kwiatek. Tutaj przerobimy w pierwszym podwójnym słupku z naszego kwiatka 2 podwójne słupki, następnie w każdym z dwóch kolejnych podwójnych słupków przerabiamy po jednym podwójnym słupku. Dalej w łuku złożonym z 3 oczek łańcuszka, w środku zarysowujące się w ten sposób pączka przerabiamy 3 podwójne słupki. Dalej znowu w każdym z dwóch kolejnych podwójnych słupków przerabiamy po jednym podwójnym słupku. A tylko w ostatnim podwójnym słupku z poprzedniego okrążenia przerabiamy (w jednym oczku) 2 podwójne słupki. Przeskakujemy do kolejnego motywu rozdzielając go od poprzedniego łańcuszkiem złożonym z 3 oczek.

Rz 8: W kolejnym okrążeniu rozdzielamy nasz kwiatek na 3 pączki. W tym celu w czterech pierwszych podwójnych słupkach z poprzedniego okrążenia przerabiamy 4 szczepione razem u góry podwójne słupki. W ten sposób zamykamy 1 dolny pączek naszego kwiatka. Dalej przerabiamy łuk złożony z 2 oczek łańcuszka. W ten sposób przechodzimy do środkowego motywu / środkowego pączka, który idzie w tym miejscu prosto do góry. W tym celu przerabiamy w każdym z podwójnych słupków z poprzedniego okrążenia po 1 podwójnym słupku (razem 5 niezależnych, nieszczepionych razem podwójnych słupków), każdy w osobnym oczku z poprzedniego okrążenia. Dalej przerabiamy 2 oczka łańcuszka i przeskakujemy do symetrycznego względem początkowego w tym kwiatku dolnego płatka, w którym przerobimy podobnie 4 połączone razem, czyli spięte razem u góry podwójne słupki.

Zauważcie, że w tym okrążeniu, w pojedynczym motywie kwiatów mamy 13 podwójnych słupków, podczas gdy w poprzednim okrążeniu mieliśmy tylko 11 podwójnych słupków.

Po przerobieniu motywu kwiatu przeskakujemy łukiem złożonym z 7 – iu oczek łańcuszka do kolejnego motywu kwiatu.

Rz 9: W kolejnym okrążeniu zaczynamy zarysowywać czubek dużego płatka. W tym celu w 5 idących prosto podwójnych słupkach z poprzedniego okrążenia przerabiamy odpowiednio: w 2 brzegowych słupkach przerabiamy 2 podwójne słupki przerobione razem, czyli szczepione u góry razem, teraz w trzeci słupek wbijamy 1 niezależny podwójny słupek, który idzie prosto. Znowu w 2 brzegowych podwójnych słupkach przerabiamy 2 podwójne słupki, ale przerobione, czyli szczepione u góry razem. Teraz przerabiamy łuk złożony z 6 – ciu oczek łańcuszka. Następnie w połowie długości łuku z poprzedniego okrążenia (łuku rozdzielającego 2 motywy kwiatowe złożone z 3 pączków) zaczynamy przerabiać punkt zaczepienia dla kolejnej linii (tym razem brzegowych) kwiatków. W tym celu przerabiamy: 1 podwójny słupek + 3 oczka łańcuszka + 1 podwójny słupek i znowu symetrycznie łuk złożony z 6 -ciu oczek łańcuszka.

Rz 10: W kolejnym okrążeniu zamykamy płatek górny pączek naszego środkowego kwiatuszka, przerabiając na jego szczycie 3 szczepione razem podwójne słupki. Następnie przerabiamy łuk złożony z 6 -ciu oczek łańcuszka i przystępujemy do rozbudowywania brzegowych motywów kwiatka.
W tym celu w łuku złożonym z 3 oczek łańcuszka (z poprzedniego okrążenia) przerabiamy: 3 podwójne słupki + 3 oczka łańcuszka + 3 podwójne słupki. Teraz znowu symetrycznie przerabiamy kolejny luk złożony z 6 – ciu oczek łańcuszka i zamykamy u góry kolejny kwiatek złożony z 3 paczków.

Rz 11: W kolejnym okrążeniu przerabiamy już tylko brzegowe kwiatuszki. W tym celu w każdym z 3 podwójnych słupków z poprzedniego okrążenia przerabiamy po jednym podwójnym skutku. A w środkowym łuku rozdzielającym grupy podwójnych słupków pośrodku przerabiamy: 3 podwójne słupki + 3 oczka łańcuszka + 3 podwójne słupki. Znowu w pozostałych trzech podwójnych słupkach z poprzedniego okrążenia przerabiamy po jednym podwójnym słupku. A dalej mamy łuk złożony z 11 oczek łańcuszka.

W ten sposób przerabiamy jeszcze 11 takich motywów.

Rz 12: W przedostatnim okrążeniu w zasadzie kończymy nasz brzegowy kwiatek. W tym celu w każdym z podwójnych słupków z poprzedniego okrążenia przerabiamy po jednym podwójnym słupku, czyli razem przerabiamy 6 podwójnych słupków. Następnie w centralnym łuku, po środku kwiatka przerabiamy motyw: 3 podwójne słupki + 3 oczka łańcuszka + 3 podwójne słupki i znowu symetrycznie motyw złożony z 6 -ciu podwójnych słupków (każdy przebrany w jednym z podwójnych słupków z poprzedniego okrążenia). Dalej przechodzimy do kolejnego identycznego motywu kwiatowego przerabiając łańcuszek utworzony z 9 – ciu oczek.

Rz 13: Teraz już ostatnie okrążenie w tym wzorze, czyli rządek złożony zasadniczo z prawie samych półsłupków, którym jakby wzmacniamy brzeg naszej serweteczki.

Jeżeli chodzi o brzeg kwiatka, w każdym z podwójnych słupków z poprzedniego okrążenia przerabiamy po jednym półsłupku, czyli razem 9 półsłupków, następnie 3 półsłupki w łuku rozdzielającym złożonym z 3 oczek łańcuszka i ponownie symetrycznie 9 półsłupków.
Teraz w łuku rozdzielającym takie 2 brzegowe motywy kwiatowe przerabiamy: 3 półsłupki + 3 oczka łańcuszka + 2 półsłupki + 3 oczka łańcuszka + 2 półsłupki + 3 oczka łańcuszka + 3 półsłupki.

A ja życzę miłego przerabiania wzoru.

Dziękuje serdecznie i zapraszam do subskrybowania mojego kanału na You Tube

Pozdrawiam serdecznie

Beata Redzimska

Wiosenna szydelkowa serwetka w motywy kwiatowe

Wiosenna szydelkowa serwetka w motywy kwiatowe

Wiosenna szydelkowa serwetka w motywy kwiatowe

Wiosenna szydelkowa serwetka w motywy kwiatowe

Wiosenna szydelkowa serwetka w motywy kwiatowe

 

 

Wiosenna szydelkowa serwetka w motywy kwiatowe

 

Wiosenna szydelkowa serwetka w motywy kwiatowe

 

 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *