CROCHET - DIY

WIELOKOLOROWY KWADRAT NA SZYDEŁKU TUTORIAL KROK PO KROKU

A ja przychodzę dzisiaj z pomysłem na taki sympatyczny wzór wielokolorowego kwadratu na szydełku, który przerobimy z wykorzystaniem oczek reliefowych, tak zwanych oczek w wersji front post, czyli wbijanych od przodu, albo w wersji back post, czyli wbijanych od tyłu, które nadają bardziej przestrzenną strukturę naszemu wzorowi i wydobywają zarówno jego kolorystykę, jak i teksturę.

Zapraszam na tutorial krok po kroku, w którym szczegółowo omawiam i pokazuję, jak przerobić ten wzór na moim kanale na youtubie. Serdecznie zapraszam.

Teraz kilka objaśnień do rozpiski wzoru. Zaczynamy

WIELOKOLOROWY KWADRAT NA SZYDEŁKU TUTORIAL KROK PO KROKU

Rz 1: Rządek pierwszy. Zaczynamy od przerobienia sześciu oczek łańcuszka, które łączymy w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.

Rz 2: Rządek drugi. Tutaj przerabiamy osiem razy motyw: słupek + oczko łańcuszka, czyli docelowo uzyskujemy: osiem słupków i osiem łuków po jednym oczku łańcuszka.

Rz 3: Rządek trzeci. W tym okrążeniu przerabiamy takie sympatyczne motywy nazywane popcornami – będą to popcorny złożone z trzech słupków. Tylko że najpierw przerabiamy 3 niezależne słupki, wbijając je w wersji front post, czyli od przodu, zaczepiając po jednym takim popcornie na każdym słupku z poprzedniego okrążenia. Czyli na każdym słupku z poprzedniego okrążenia przerabiamy po 3 słupki w wersji front post – słupki wbite od przodu. A następnie szczepiamy je u góry w popcorn. Co pokazuję w poniższym tutorialu.

Następnie przerabiamy 1 oczko łańcuszka i 1 słupek zamocowany na oczku rozdzielającym z poprzedniego okrążenia, znowu 1 oczko łańcuszka i dochodzimy do kolejnego popcornu złożonego z 3 słupków wbitych w wersji front post.

Rz 4: Rządek czwarty. W tym okrążeniu przerabiamy naprzemiennie sekwencję 3 słupki i 3 półsłupki. Z tym że na słupku z poprzedniego okrążenia przerabiamy 3 niezależne słupki, ale wbite w wersji front post (od przodu). Następnie w oczku rozdzielającym przerabiamy pierwszy półsłupek. U szczytu popcornu z poprzedniego okrążenia przerabiamy półsłupek, ale w wersji front post, czyli wbity od przodu. Co uwypukla jeszcze bardziej płatki centralnego kwiatka przerobione w formie popcornu. No i symetrycznie w kolejnym oczku łańcuszka przerabiamy kolejny półsłupek . Powtarzamy osiem razy.

Rz 5: Rządek piąty. W tym okrążeniu na 3 niezależnych słupkach z poprzedniego okrążenia, przerobionych w wersji front post (czyli wbitych od przodu), przerabiamy znowu 3 słupki wbite od przodu (w wersji front post), ale szczepione razem u góry, następnie przerabiamy łuk z dwóch oczek łańcuszka. W półsłupku u szczytu popcornu (zamocowanym w formie front post, tj wbitym od przodu) przerabiamy grupę: słupek + oczko łańcuszka + słupek i znowu dwa oczka łańcuszka. Powtarzamy osiem razy ten motyw.

Rz 6. Rządek nr 6. W poprzednim okrążeniu przerobiliśmy 8 grup: 1 słupek + 1 oczko łańcuszka + 1 słupek. Teraz co drugą z tych grup (czyli docelowo na czterech takich elementach) obsadzimy narożniki naszego kwadratu. A co drugą z tych grup zabudujemy w formie boku kwadratu.
W grupie, która ma stanowić narożnik naszego kwadratu przerabiamy: w pierwszym słupku – słupek przerobiony w wersji front post, w oczku łańcuszka przerabiamy grupę: 2 słupki + 3 oczka łańcuszka + 2 słupki. W kolejnym słupku z tego narożnika przerabiamy symetryczny słupek w wersji front post.

Następnie przerabiamy słupek w wersji front post u szczytu trzech słupków przerobionych razem. Następnie kontynuujemy długość boku naszego kwadratu, czyli tutaj troszeczkę niższe oczka, czyli zamiast słupka – półsłupek z narzuceniem, wbity w łuku rozdzielającym. Następnie na każdym z dwóch słupków z kolejnej grupy: 1 słupek + 1 oczko łańcuszka + 1 słupek – przerabiamy po jednym popcornie z 3 słupków, zamocowanych w wersji front post, a w oczku rozdzielającym – 1 półsłupek z narzuceniem. Jeszcze kolejny półsłupek z narzuceniem w kolejnym łuku z dwóch oczek łańcuszka. Znowu symetrycznie słupek w wersji front post u szczytu grupy złożonej z 3 słupków przerobionych razem. No i dochodzimy do kolejnego narożnika. W ten sposób powtarzamy do końca okrążenia.

Rz 7. Ostatnie okrążenie tego kwadratu, w którym przerobimy słupki, ale tym razem w wersji back post, czyli słupki wbite od tyłu, co wypycha do przodu poprzednie okrążenie i nadaje taką specyficzną strukturę naszemu motywowi.

Teraz, w tym okrążeniu w łuku narożnym przerabiamy sekwencję: 2 słupki + 3 oczka łańcuszka + 2 słupki. Następnie w kolejnych pięciu oczkach przerobimy po jednym słupku, ale w wersji back post. Dalej, w elemencie centralnym, na popcornach stanowiących środek boku naszego kwadratu przerabiamy 3 regularne słupki. A następnie symetrycznie: sekwencję pięciu słupków w wersji back post i dalej kolejny narożnik. Następnie możemy kontynuować obrys naszego kwadratu, przerabiając w każdym kolejnym okrążeniu, w łuku narożnym sekwencję: 2 słupki + 2 oczka łańcuszka + 2 słupki. A w każdym ze słupków z długości kwadratu po jednym słupku. Gotowe.

WIELOKOLOROWY KWADRAT NA SZYDEŁKU TUTORIAL KROK PO KROKU

Miłego dziergania.

Pozdrawiam serdecznie
Beata Redzimska

WIELOKOLOROWY KWADRAT NA SZYDEŁKU TUTORIAL KROK PO KROKU

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *