WIELOKOLOROWY KWADRAT NA SZYDEŁKU TUTORIAL KROK PO KROKU

A ja przychodzę dzisiaj z pomysłem na taki sympatyczny wzór wielokolorowego kwadratu na szydełku, który przerobimy z wykorzystaniem oczek reliefowych, tak zwanych oczek w wersji front post, czyli wbijanych od przodu, albo w wersji back post, czyli wbijanych od tyłu, które nadają bardziej przestrzenną strukturę naszemu wzorowi i wydobywają zarówno jego kolorystykę, jak i teksturę.

Zapraszam na tutorial krok po kroku, w którym szczegółowo omawiam i pokazuję, jak przerobić ten wzór na moim kanale na youtubie. Serdecznie zapraszam.

Teraz kilka objaśnień do rozpiski wzoru. Zaczynamy

WIELOKOLOROWY KWADRAT NA SZYDEŁKU TUTORIAL KROK PO KROKU

Rz 1: Rządek pierwszy. Zaczynamy od przerobienia sześciu oczek łańcuszka, które łączymy w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.

Rz 2: Rządek drugi. Tutaj przerabiamy osiem razy motyw: słupek + oczko łańcuszka, czyli docelowo uzyskujemy: osiem słupków i osiem łuków po jednym oczku łańcuszka.

Rz 3: Rządek trzeci. W tym okrążeniu przerabiamy takie sympatyczne motywy nazywane popcornami – będą to popcorny złożone z trzech słupków. Tylko że najpierw przerabiamy 3 niezależne słupki, wbijając je w wersji front post, czyli od przodu, zaczepiając po jednym takim popcornie na każdym słupku z poprzedniego okrążenia. Czyli na każdym słupku z poprzedniego okrążenia przerabiamy po 3 słupki w wersji front post – słupki wbite od przodu. A następnie szczepiamy je u góry w popcorn. Co pokazuję w poniższym tutorialu.

Następnie przerabiamy 1 oczko łańcuszka i 1 słupek zamocowany na oczku rozdzielającym z poprzedniego okrążenia, znowu 1 oczko łańcuszka i dochodzimy do kolejnego popcornu złożonego z 3 słupków wbitych w wersji front post.

Rz 4: Rządek czwarty. W tym okrążeniu przerabiamy naprzemiennie sekwencję 3 słupki i 3 półsłupki. Z tym że na słupku z poprzedniego okrążenia przerabiamy 3 niezależne słupki, ale wbite w wersji front post (od przodu). Następnie w oczku rozdzielającym przerabiamy pierwszy półsłupek. U szczytu popcornu z poprzedniego okrążenia przerabiamy półsłupek, ale w wersji front post, czyli wbity od przodu. Co uwypukla jeszcze bardziej płatki centralnego kwiatka przerobione w formie popcornu. No i symetrycznie w kolejnym oczku łańcuszka przerabiamy kolejny półsłupek . Powtarzamy osiem razy.

Rz 5: Rządek piąty. W tym okrążeniu na 3 niezależnych słupkach z poprzedniego okrążenia, przerobionych w wersji front post (czyli wbitych od przodu), przerabiamy znowu 3 słupki wbite od przodu (w wersji front post), ale szczepione razem u góry, następnie przerabiamy łuk z dwóch oczek łańcuszka. W półsłupku u szczytu popcornu (zamocowanym w formie front post, tj wbitym od przodu) przerabiamy grupę: słupek + oczko łańcuszka + słupek i znowu dwa oczka łańcuszka. Powtarzamy osiem razy ten motyw.

Rz 6. Rządek nr 6. W poprzednim okrążeniu przerobiliśmy 8 grup: 1 słupek + 1 oczko łańcuszka + 1 słupek. Teraz co drugą z tych grup (czyli docelowo na czterech takich elementach) obsadzimy narożniki naszego kwadratu. A co drugą z tych grup zabudujemy w formie boku kwadratu.
W grupie, która ma stanowić narożnik naszego kwadratu przerabiamy: w pierwszym słupku – słupek przerobiony w wersji front post, w oczku łańcuszka przerabiamy grupę: 2 słupki + 3 oczka łańcuszka + 2 słupki. W kolejnym słupku z tego narożnika przerabiamy symetryczny słupek w wersji front post.

Następnie przerabiamy słupek w wersji front post u szczytu trzech słupków przerobionych razem. Następnie kontynuujemy długość boku naszego kwadratu, czyli tutaj troszeczkę niższe oczka, czyli zamiast słupka – półsłupek z narzuceniem, wbity w łuku rozdzielającym. Następnie na każdym z dwóch słupków z kolejnej grupy: 1 słupek + 1 oczko łańcuszka + 1 słupek – przerabiamy po jednym popcornie z 3 słupków, zamocowanych w wersji front post, a w oczku rozdzielającym – 1 półsłupek z narzuceniem. Jeszcze kolejny półsłupek z narzuceniem w kolejnym łuku z dwóch oczek łańcuszka. Znowu symetrycznie słupek w wersji front post u szczytu grupy złożonej z 3 słupków przerobionych razem. No i dochodzimy do kolejnego narożnika. W ten sposób powtarzamy do końca okrążenia.

Rz 7. Ostatnie okrążenie tego kwadratu, w którym przerobimy słupki, ale tym razem w wersji back post, czyli słupki wbite od tyłu, co wypycha do przodu poprzednie okrążenie i nadaje taką specyficzną strukturę naszemu motywowi.

Teraz, w tym okrążeniu w łuku narożnym przerabiamy sekwencję: 2 słupki + 3 oczka łańcuszka + 2 słupki. Następnie w kolejnych pięciu oczkach przerobimy po jednym słupku, ale w wersji back post. Dalej, w elemencie centralnym, na popcornach stanowiących środek boku naszego kwadratu przerabiamy 3 regularne słupki. A następnie symetrycznie: sekwencję pięciu słupków w wersji back post i dalej kolejny narożnik. Następnie możemy kontynuować obrys naszego kwadratu, przerabiając w każdym kolejnym okrążeniu, w łuku narożnym sekwencję: 2 słupki + 2 oczka łańcuszka + 2 słupki. A w każdym ze słupków z długości kwadratu po jednym słupku. Gotowe.

Miłego dziergania.

Pozdrawiam serdecznie
Beata Redzimska

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version