ZDROWIE

Skutki niedoboru wody w organizmie. Sprawdź, czy pijesz wystarczająco wody.

Skutki niedoboru wody w organizmie.

Skutki niedoboru wody w organizmie.

Gdy Twój organizm domaga się wody …

Czy wiecie, ze niedobór wody w organizmie może prowadzić do takich dolegliwości jak nadcisnienie, podwyższony poziom cholesterolu, zaparcia, nadwaga, depresja, alergie. Woda jest niezbędna do prawidlowowego funkcjonowania naszych komórek. Zapobiega problemom zdrowotnym i leczy niektóre z nich. Wystarczy od czasu do czasu  w ciągu dnia sięgnąć po szklankę czystej wody. Tylko jeszcze trzeba o tym pamiętać. A na pewno warto. 

Nasz organizm stara się dać nam do zrozumienia, że potrzebuje wody. Ma do dyspozycji cały arsenał srodków, by zabezpieczyć się przed zgubnymi skutkami jej niedoboru. To też odczujemy na własnej skórze. 

Ilu problemów ze zdrowiem udałoby się uniknąć, pamiętając o takim prostym odruchu, jakim jest wypicie szklanki wody

 •  Jednym z sygnałów, jaki wysyła spragniony wody organizm jest zwiększone wydzielanie histaminy. Ten przekaznik chemiczny koordynuje pochłanianie wody przez nasze cialo. Tyle, że zwiększony poziom histaminy sprzyja skłonności do alergii czy migreny.
 • Pewnie zdziwi Was to, ale podwyższony poziom cholesterolu w organizmie niekoniecznie musi byc skutkiem upodobania do tłuszczów zwierzęcych i ich beztroskiego nadużywania. Czasami może to być przejawem niedoboru wody. Wyjaśnienie tego zjawiska jest bardzo proste. W stanach odwodnienia, nasze komórki, by zapobiec dalszej utracie wody, produkują cholesterol. Ten przypomina coś w rodzaju kleju i ma uszczelnić ich ścianki.
 • Niedobór wody a nadcisnienie tętnicze. Gdy organizm ma do dyspozycji mniej wody, zmniejsza się objętość krwi. Ta przecież w dużej części jest złożona  z H2O. W odpowiedzi zwęża się przekroj naczyn krwionośnych. Te dopasowują się do nowej sytuacji. Tyle, że automatycznie powoduje to podwyższenie cisnienia krwi.
 • Skutkiem niedoboru wody w organizmie mogą być również nawracające zaparcia. A w konsekwencji zalegające w jelitach resztki pokarmu, ktore gnijąc zatruwają organizm.
 • Odczuwasz bóle zołądka. Czy aby na pewno pijesz wystarczające ilości wody? Woda stanowi naturalną osłonę zołądka przed agresywnym działaniem soków trawiennych. (Jest glównym skladnikiem śluzu wyścielającego jego ścianki). Gdy pijemy za mało wody, odbija się to na jakości tej bariery ochronnej. W efekcie soki trawienne atakują śluzuwkę zołądka, uszkadzając ją. To powoduje ból. Lepiej zawczasu wypijać więcej wody, niż po czasie szukać ratunku  w alkalizujących lekarstwach na bazie glinu. Te same w sobie są trucizną. A wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
 • Bóle reumatyczne a niedobór wody. Nasze stawy, by móc prawidłowo funkcjonować potrzebują wody. To ona zmniejsza tarcie w obrębie stawu, naoliwia go. W przypadku złego nawilżenia stawow następuje stopniowe scieranie się, tworzą się stany zapalne. W konsekwencji odczuwamy ból. Niestety to prowadzi do nieodwracalnych zmian. Dlatego lepiej zadziałać zawczasu. Nie lekceważmy uczucia pragnienia. Bo to pierwszy sygnał ostrzegawczy. 
 • Kręgosłup a niedobór wody. Pomiędzy sąsiednimi kręgami znajdują się eleastyczne krążki zbudowane z tkanki chrzęstnej tzw dyski. Zdrowa tkanka chrzęstna jest bogata w w wodę. Tu woda pełni funkcję smaru i po części podtrzymuje ciężar tułowia.
 • Nadwaga a ilość przyjmowanych płynów. Czasami mylimy uczucie głodu i pragnienia. Gdy nasz umysł wysyła nam sygnał, że potrzebuje wody; po prostu zaczynamy jeść. Jeżeli taka sytuacja powtarza się systematycznie, siłą rzeczy, przybieramy na wadze. Tymczasem wystarczyłoby regularnie pić wodę, by być mniej podatnym na pokusę podjadania i ograniczyć w ten sposób spożycie cukrów. Z korzyścią dla zdrowia.
 • Na nic się zda najbardziej katorżnicza kuracja oczyszczająca, jeżeli pijemy za mało wody. Woda jest niezbędna do usuwania zanieczyszczen z organizmu.

Bez wody nie ma życia. Bez niej nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Dlatego taki prosty odruch jak wypicie szklanki wody jest bezcenny dla zdrowia i pozwoli uniknąć wielu problemów. 

Skutki niedoboru wody w organizmie.

Pamiętajcie: Tylko woda zapewni właściwe nawodnienie organizmu.

Bo napoje typu alkohol, kawa, herbata i inne płyny zawierające kafeinę wywołują raczej przeciwny efekt od zamierzonego.

Ile należy pić dziennie wody?

Wystarczy 6-8 szklanek czyli 1,5 – 2 l.

Równie ważne jest to, kiedy pijemy wodę?

 • Picie nadmiernych ilości wody (czy innych płynów) do posiłku, tylko rozciencza soki żołądkowe. A to nie służy trawieniu i powoduje wzdęcia.
 • Dlatego najlepiej pić wodę na pusty żołądek, na pół godziny przed każdym posiłkiem, lub 3 godziny po nim (kiedy zakonczy się trawienie).
 • No i oczywiście za każdym razem, kiedy odczuwamy pragnienie.

PS. Może niekoniecznie stawiajmy butelkę z wodą, którą zabieramy ze sobą do pracy obok komputera. Na zdrowy rozsądek to nie służy zdrowiu..

Skutki niedoboru wody w organizmie.

Inne wpisy

Skutki niedoboru wody w organizmie.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

[ABTM id=15613]

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

(5) Comments

 1. […] Zwykłą czystą … nie wódką, ale wodą. Nie będę wałkować, że powinniśmy wypijać 1,5-2 litrów płynów dziennie. Bo wszystkie media wałkują to na okrągło, ale w praktyce często o tym zapominamy. Tymczasem nic tak nie nawilża organizmu od środka jak czysta woda. Niedobór wody w organizmie może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Przeczytacie o tym TUTAJ czyli gdy Twoj organizm domaga się wody. […]

 2. […] Choć o tym, by wystarczająco pić powinniśmy pamiętać przez cały rok. I to nie dopiero wtedy, kiedy zaczynamy odczuwać pragnienie. Bo przecież zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.  A niedobór wody w organiźmie może mieć poważne  i długofalowe konsekwencje dla zdrowia […]

 3. Świetny wpis. Zgadzam się z tobą w 100%. Baardzo ważne jest nawodnienie organizmu, szczególnie w wielkie upały. I sama staram się stosować do zasad odnośnie czasu, w którym powinno się wypijać wodę.:)
  Pozdrawiam

 4. […] Bo składa się w 92 % z wody. Jeżeli trudno Wam przekonać się do picia zwykłej czystej wody – jedzcie arbuzy. To dobry sposób, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu u osób starszych i u dzieci. Które niekoniecznie przepadają za czystą wodą. Pamiętajcie, że niedobór wody w organiźmie może być przyczyną czy punktem wyjścia wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Polecam  w tym temacie wpis Skutki niedoboru wody w organizmie. […]

 5. Przemysław Jacek says:

  Fajnie, że ten temat się pojawił. 🙂
  Proszę polizać spoconą rękę… jaki smak ? Słony, prawda?
  Sama woda, to za mało, trzeba jeszcze dodać nieco soli (morskiej, kopalnianej, himalajskiej). Niewiele, ok 1,5 g na litr.
  Kiedyś nie wiedziałem, teraz jestem taki mądry, bo przeczytałem książkę TOJE CIAŁO DOMAGA SIĘ WODY.
  Też możecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *