Skarżę się ostatnio (no może nie do końca na poważnie), że mojego 8-letniego syna z kuchni nie mogę wygonić. Na okrągło chce tu coś mieszać (i całkiem smacznie mu to wychodzi). Najczęściej robimy razem jakieś ciasto. Mój syn samodzielnie odmierza składniki według przepisu (mamy do tego taki specjalny kubeczek z miarką), a potem jeszcze dorzuca coś od siebie. Ja zaś żartuję, że jak to wspólne piecznie ciast dłużej potrwa, to w końcy dorobię się cukrzycy.
Dlatego żeby było trochę zdrowiej w zwykłym przepisie na najprostsze ciasto jogurtowe (tu odmierzamy ilości za pomocą pudełka od jogurtu) użyliśmy mąki ryżowej (bo to mąka bezglutenowa). Dotatkowo dorzuciliśmy odrobinę matchy (czyli zielonej herbaty w proszku dla użytku spożywczego). O dobroczynnym działaniu matchy pisałam tutaj.
To chyba bardziej dla spokoju sumienia, żeby dodać składnik, który w teorii ma dobroczynne działanie na zdrowie. No i jednocześnie dla nadania ciastu lekko zielonkawego koloru (przecież gotowanie, czy pieczenie nie powinno być monotonne). Tego zielonego kolorku może za bardzo na moich zdjęciach nie widać, taki ze mnie (w cudzysłowiu) « fotograf ». Musicie uwierzyć mi na słowo.
Zwykłą mąkę zbożową zastąpiliśmy mąką ryżową. Myślę, że to doświadczenie powtórzymy jeszcze nie raz. Bo świetnie nadaje się ona na puszyste ciasta czy inne słokości. Dla porównania nie za bardzo udało mi się ciasto na pizzę przygotowane z mąki ryżowej. Jej delikatny smak bardziej pasuje do ciast.
Jeżeli chodzi o cukier, biję się w piersi, poszliśmy na całość (o ile całością można nazwać całe 2 opakowania od jogurtu). Trochę tu zaszaleliśmy, ale … wychodzę z założenia, że od czasu do czasu można sobie pofolgować, o ile mamy z tego przyjemność. Z powodzeniem można cukru w tym przepisie użyć o połowę mniej.
Składniki na bezglutenowe ciasto jogurtowe:
- jogurt -3 opakowania jogurtu (próbowałam ciasto z jednym, dla porównania ciasto z trzema opakowaniami jogurtu jest dużo bardziej puszyste),
- mąka ryżowa – 2 opakowania od jogurtu,
- cukier – 2 opakowania od jogurtu,
- 3 jajka,
- oliwa z oliwek – 1/2 opakowania od jogurtu.
Przepis:
Całość razem wymieszać, przełożyć do natłuszczonej formy i wypiekać w piekarniku w temperaturze 150°C przez 25 minut. Następnie sprawdzić wkuwając nóż, czy ciasto jest dobrze wypieczone.
Smacznego
Pozdrawiam serdecznie
Beata
Ciasto wygląda przepysznie, bardzo lekko i zdrowo. Bardzo lubię w sezonie wiosenno – letnim jeść takie ciasto na drugie śniadania z truskawkami lub malinami.
Jogurtowe w pełnym wymiarze, nawet jako miarka 🙂
Ciekawa propozycja, warta przetestowania, bo warto poznawać inne smaki. Nie wiem tylko czy moje wyjdzie równie apetyczne bez takiego pomocnika jak Twój:)