KULINARNE

Białe czy ciemne pieczywo?

białe czy ciemne pieczywo

Dlaczego białe pieczywo nie służy zdrowiu?

Jeżeli wahasz się jaki chleb wybrać na kolację, przeczytaj proszę tę krótka (choć pewnie niewyczerpującą) listę szkód, jakie jedzenie białego  pieczywa może wyrządzić zdrowiu.

  • Biały chleb spowalnia pasaż jelitowy.

  • To może być przyczyną: zaparć, problemów z wypróżnianiem się. Te z kolei prowadzą do powstawania żylaków, hemoroidów, czy uchyłków jelitowych. Przyczyna jest tu czysto mechaniczna. Biała mąka nie zawiera błonnika, ten został w otrębach.
  • Skutkiem spowolnionego tranzytu jest to, że wszelkiej maści substancje chemiczne zalegają w jelitach. A pozostając dłużej niż normalnie w kontakcie ze ściankami jelit podrażniają je. Jeżeli taki stan chronicznych zaparć przedłuża się, może prowadzić to raka jelita grubego.
  • Spożywanie białego pieczywa powoduje negatywne zmiany we florze jelitowej.  Sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych na miejsce bakterii aerobowych. Tymczasem dobra flora jelitowa jest nieodzowna dla zdrowia całego organizmu. Bo przecież Zdrowie zaczyna się w jelitach. Rozwój flory beztlenowej wpływa np niekorzystnie na sole żółciowe, które uczestniczą w procesie trawienia.
  • Białe pieczywo ma wysoki iG (indeks glikemiczny). Co oznacza, że wywołuje gwałtowny wzrost stężenia cukru we krwi. Ze względu na brak błonnika (ten został w zewnętrznej warstwie ziarna) węglowodany są bardzo szybko przyswajane (przechodzą do krwiobiegu). To zmusza trzustkę do intensywnej  pracy i wydzielania insuliny. Co z czasem wyczerpuje ją. A w dłuższej perspektywie czasowej (np 20 lat) moze prowadzić do zachorowania na cukrzycę czy chorobę nowotworową.
  • Białe pieczywo nie zaspokaja uczucia głodu. A jezeli już to na krótko. Stąd jemy więcej, a to pośrednio prowadzi do problemów z nadwagą.
  • Białe pieczywo nie zawiera podstawowych kwasów tłuszczowych, soli mineralnych, czy witamin. Stąd oparta na nim dieta prowadzi do niedoborów.

Podsumowując, jeżeli wahasz się przy wyborze pieczywa, pamiętaj, że pełnoziarniste pieczywo:

  • korzystnie wpływa na florę jelitową,
  • na dłużej zaspokaja głód (dzięki niemu unikniesz niezdrowej skłonności do podjadania),
  • chroni przed zaparciami i ich negatywnymi skutkami tj. zatruciem organizmu przez zalegające w jelitach substancje. Zewnętrzne łuski ziarna zboża działają jako środek przeczyszczający. A jednocześnie mają porowatą strukturę i chłoną niczym bibuła toksyny, a dodatkowo absorbują na swojej powierzchni cholesterol (pochodzący z żywności).
  • oszczędza trzustkę. Zawarte w nim nierozpuszczalne włókna (błonnik) spowalniają rozkład węglowodanów dostarczonych z pokarmem. Trzustka nie musi więc pracować na przyśpieszonych obrotach, by sprostać gwałtownym skokom poziomu cukru we krwi.
  • zawiera witaminy z grupy B

Czy białe pieczywo ma cokolwiek na swoją obronę? A może jedyną korzyść mają z niego ci, którzy je produkują?

Biała mąka nie zawiera ani podstawowych kwasów tłuszczowych, ani soli mineralnych, ani witamin. Te ostatnie (szczególnie z grupy B) zostają w otrębach. Dlatego nie ciągną do niej ani bakterie, ani pleśń.  Po prostu nie ma nic do zaoferowania. Za to pozwala na długie (bezproblemowe) przechowywanie. I właśnie to jest jej bezdyskusyjnym atutem dla przemysłu spożywczego.

A czy Wy również sadzicie, że białe pieczywo jest odpowiedzialne za zły stan zdrowia naszego społeczeństwa?

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Podobne wpisy

Dlaczego warto jeść soczewicę?

Jak zrobić kiełki z soczewicy?

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

(1) Komentarz

  1. […] Z powodu problemów z zaopatrzeniem rząd brytyjski wydał dekret ściśle określający skład mąki przeznaczonej do wypieku pieczywa. Jeżeli dotychczas białe pieczywo było luksusem, a sporą część zewnętrznej łuski ziarna odsiewano i przeznaczano na pokarm dla bydła, teraz odgórnie zadecydowano, że w mące do wypieku codziennego chleba powinno zostać więcej zewnętrznej łuski ziarna. Białe czy ciemne pieczywo? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *