Białe czy ciemne pieczywo?

białe czy ciemne pieczywo

Dlaczego białe pieczywo nie sluzy zdrowiu? Jezeli wahasz się jaki chleb wybrac na kolację, przeczytaj proszę tę krotką (choc pewnie niewyczerpującą) listę szkod, jakie jedzenie bialego pieczywa moze wyrządzic zdrowiu.

 • Biały chleb spowalnia pasaz jelitowy. To moze byc przyczyną: zaparc, problemow z wyproznianiem się. Te z kolei prowadzą do powstawania zylakow, hemoroidow, czy uchylkow jelitowych. Przyczyna jest tu czysto mechaniczna. Biala mąka nie zawiera błonnika, ten zostal w otrębach.
 • Skutkiem spowolnionego tranzytu jest to, ze wszelkiej masci substancje chemiczne zalegają w jelitach. A pozostając dłuzej niz normalnie w kontakcie ze sciankami jelit podrazniają je . Jezeli taki stan chronicznych zaparc przedłuza się, moze prowadzic to raka jelita grubego.
 • Spozywanie bialego pieczywa powoduje negatywne zmiany we florze jelitowej.  Sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych na miejsce bakterii aerobowych. Tymczasem dobra flora jelitowa jest nieodzowna dla zdrowia calego organizmu. Bo przeciez Zdrowie zaczyna sie w jelitach. Rozwoj flory beztlenowej wplywa np niekorzystnie na sole zolciowe, ktore uczestniczą w procesie trawienia.
 • Białe pieczywo ma wysoki iG (indeks glikemiczny). Co oznacza, ze wywoluje gwałtowny wzrost stęzenia cukru we krwi. Ze względu na brak blonnika (ten zostal w zewnętrznej warstwie ziarna) węglowodany są bardzo szybko przyswajane (przechodzą do krwiobiegu). To zmusza trzustkę do intensywnej  pracy i wydzielania insuliny. Co z czasem wyczerpuje ją. A w dłuzszej perspektywie czasowej (np 20 lat) moze prowadzic do zachorowania na cukrzycę czy chorobę nowotworową.
 • Białe pieczywo nie zaspokaja uczucia glodu. A jezeli juz to na krotko. Stąd jemy więcej, a to posrednio prowadzi do problemow z nadwagą.
 • Białe pieczywo nie zawiera podstawowych kwasow tłuszczowych, soli mineralnych, czy witamin. Stąd oparta na nim dieta prowadzi do niedoborow.

Podsumowując, jezeli wahasz się przy wyborze pieczywa, pamiętaj, ze pełnoziarniste pieczywo:

 • korzystnie wplywa na florę jelitową,
 • na dłuzej zaspokaja głod (dzięki niemu unikniesz niezdrowej skłonnosci do podjadania),
 • chroni przed zaparciami i ich negatywnymi skutkami tj. zatruciem organizmu przez zalegające w jelitach substancje.  Zewnętrzne łuski ziarna zboza dzialają jako srodek przeczyszczający. A jednoczesnie mają porowatą strukturę i chłoną niczym bibula toksyny, a dodatkowo absorbują na swojej powierzchni cholesterol (pochodzący z zywnosci).
 • oszczędza trzustkę. Zawarte w nim nierozpuszczalne włokna (blonnik) spowalniają rozkład węglowodanow dostarczonych z pokarmem. Trzustka nie musi więc pracowac na przyspieszonych obrotach, by sprostac gwałtownym skokom poziomu cukru we krwi.
 • zawiera witaminy z grupy B

Czy białe pieczywo ma cokolwiek na swoją obronę? A moze jedyną korzysc mają z niego ci , ktorzy je produkują? Biała mąka nie zawiera ani podstawowych kwasow tłuszczowych, ani soli mineralnych, ani witamin. Te ostatnie (szczegolnie z grupy B) zostają w otrębach. Dlatego nie ciągną do niej ani bakterie, ani plesn.  Po prostu nie ma nic do zaoferowania. Za to pozwala na długie (bezproblemowe) przechowywanie. I wlasnie to jest jej bezdyskusyjnym atutem dla przemysłu spozywczego. A czy Wy rowniez sadzicie, ze białe pieczywo jest odpowiedzialne za zły stan zdrowia naszego spoleczenstwa?  

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Podobne wpisy

Dlaczego warto jeść soczewicę?

Jak zrobić kiełki z soczewicy?

Zapisz się na newsletter

Related posts

One Thought to “Białe czy ciemne pieczywo?”

 1. […] Z powodu problemów z zaopatrzeniem rząd brytyjski wydał dekret ściśle określający skład mąki przeznaczonej do wypieku pieczywa. Jeżeli dotychczas białe pieczywo było luksusem, a sporą część zewnętrznej łuski ziarna odsiewano i przeznaczano na pokarm dla bydła, teraz odgórnie zadecydowano, że w mące do wypieku codziennego chleba powinno zostać więcej zewnętrznej łuski ziarna. Białe czy ciemne pieczywo? […]

Leave a Comment