Tajemnica pochodzenia wina.
Czy domyślacie się, kto pierwszy odkrył sekret produkcji wina?
Bo istnieje tu kilka teorii na ten temat.
Technika wytwarzania wina jest najprawdopodobniej znana ludzkości już od ponad 8000 lat. Wskazywały by na to wyniki wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych na terenie Gruzji (w okolicach Shulaveri). Znaleziono tam gliniane ceramiki, datowane na 6000 lat p.n.e., na których stwierdzono obecność śladów wina.
Niestety przeprowadzone analizy (przy obecnej technologii) nie dały w pelni wiarygodnych wyników. Gdyby ta teoria się potwierdziła, oznaczałoby to, że kolebką wina jest Gruzja i że następnie umiejętność wytwarzania tego szlachetnego trunku rozszerzyła się na południe w kierunku starożytnej Persji (dzisiejszy Iran).
Inna teoria mówi o tym, że to właśnie starożytna Persja jest kolebką wina. Potwierdzały by to znalezione w północno-zachodnim Iranie (na wzgórzu Hazifirun) ceramiki, na których (tym razem bez cienia wątplliwości) potwierdzono obecność śladów wina. Ceramiki te datowane są na 5400 lat p.n.e. Znalezione ilości (5 glinianych karafek o 9-cio litrowej pojemności) wskazywałyby raczej, że pochodzą one z indywidualnego domostwa człowieka epoki neolitu.
Jeżeli chodzi o ślady pierwszej wytwórni wina na masową skalę odkryto je w grocie Aren (na terenie dzisiejszej Armenii). Jej wiek szacuje się na 4000 lat p.n.e. Oznaczałoby to, że już 6000 lat temu (4000 lat p.n.e.) wino było na tyle znanym i cenionym trunkiem, że wytwarzano je na większą skalę.
Wino ma więc już całkiem długą historię. Towarzyszy człowiekowi od wieków… A pite z umiarem może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Tylko nie wińcie wina, za to co nie jest jego winą… Bo jeżeli niekóre osoby upijają się winem, to czy jest to wina wina, czy …. ich nieumiejętności zatrzymania się w porę?
Pozdrawiam serdecznie
Beata
Ciekawe teorie. Prędzej wskazałabym Grecję niż przykładowo Gruzję.