

Czy warto jeść warzywa i owoce?
Owoce i warzywa są sprzymierzeńcami naszego zdrowia.
U samego zarania dziejów człowiek żył ze zbieractwa i łowiectwa. Ludzkość żywiła się dziczyzną (od święta) oraz lokalnymi owocami i warzywami. Z czasem człowiek opanował uprawę zbóż. Te na długi okres stały się podstawą naszej codziennej racji żywieniowej. Mięso zaś było spożywane okazyjnie, od wielkiego święta. Tak było kiedyś. A dzisiaj?
Wraz z rozwojem przemysłu rolno-spożywczego warzywa i owoce zostały zepchnięte na dalszy plan. Podstawą diety stało się mięso i produkty mleczne. Ogromną popularność zdobyły łatwe w obsłudze i pseudoprzygotowaniu (pozwalające na oszczędność czasu) dania gotowe. Czyli dania, w których składniki odżywcze zostały poddane długotrwalej obróbce przemysłowej.
Tymczasem wlaśnie warzywa i owoce, które są sprzymierzeńcami dla naszego zdrowia zostały zepchnięte do roli ubogiego krewnego. Jaka szkoda. Dla zdrowia.
Dlaczego warto jeść warzywa i owoce?
Warzywa i owoce mają wiele zalet.
Posiadają dobre własności odżywcze, oczyszczają organizm z toksyn, rewitalizują go. Dlatego stanowią nieodzowny składnik (a właściwie podstawę) wszystkich kuracji oczyszczających, czy rewitalizujących.
Są esencją witalności: Oferują prawdziwe bogactwo witamin (zarówno tych rozpuszczalnych w tłuszczach: A,D,E,K, jak i w wodzie: witaminy z grupy B), składników mineralnych, pierwiastków śladowych, enzymów i przeciwutleniaczy.
Jednocześnie mają dużą wartość odżywczą i zawierają mało kalorii (w porównaniu do dań gotowych). Czyli dają nam uczucie sytości, nie powodując problemów z nadwagą. Nie przez przypadek warzywa i owoce stanowią podstawę diety ludów słynących z długowieczności (mieszkańców wyspy Okinawa czy Krety).
Są podstawą diety niskotoksycznej (czyli takiej, która nadmiernie nie będzie obciążać układu pokarmowegp). Stąd zaleca się ich okresowe przyjmowanie pod podstacią monodiety.
Co to jest monodieta?
Monodieta polega na przyjmowaniu tylko i wyłącznie jednego typu pokarmu. Przynajmniej przez 24 godziny lub dłużej. Ma to umożliwić naszemu organizmowi rozpoczęcie pracy oczyszczania (usuwania zanieczyszczen) i naprawy uszkodzonych tkanek. Najczęściej stosowane są monodiety na bazie owoców, gotowanych warzyw lub świeżo wyciśniętego soku z surowych warzyw.
Zalety monodiety:
- Oprócz swoich własności odżywczych owoce i warzywa, zawierają łatwo przyswajalną glukozę. W ten sposób organizm może zaoszczędzić część energii na trawienie. Sprzyja to regeneracji śluzówki wyścielającej przewód pokarmowy i jelita.
- W procesie trawienia warzywa i owoce dają mniej metabolitów (produktów metabolizmu) niż tłuszcze, czy białka.
- Zawarty w nich błonnik działa oczyszczająco na przewód pokarmowy, wyłapuje żółć i zwiększa perystaltykę jelit (czyli przyspiesza ich pracę).
- Zawrte w owocach kwasy mają silne działanie oczyszczające (u osób, które nie mają problemów z ich metabolizmem).
- Oparcie monodiety na warzywach lub owocach pozwala nam na całą gamę najróżnorodniejszych przygotowań i zestawień. Można je jeść surowe, gotowane, pod postacią soku, kompotów, sałatek. Właściwie dowolnie można mieszać różne rodzaje warzyw i/lub owoców.
- W monodiecie owocowej czy warzywnej nie ma ograniczeń, co do spożywanych ilości. Powinniśmy uniknąć w ten sposób frustracji, które zazwyczaj towarzyszą innym bardziej restrykcyjnym dietom.
Kiedy zrobić sobie kurację owocową lub warzywną?
Sezonowe kuracje na bazie warzyw czy owoców powinny zrobić wiele dobrego dla naszego zdrowia. Niezależnie od nich nie należy zaniedbywać codziennej (obowiązkowej) dawki warzyw i owoców (najlepiej by stanowiła ona 60% naszej dziennej racji żywieniowej). Taką kurację można sobie zrobić właściwie o każdej porze roku. Zwłaszcza wtedy, kiedy odczuwamy taka potrzebę. Najlepsze efekty monodieta da w momencie zmiany pór roku (wiosną lub jesienią).


Najpopularniejsze monodiety:
Monodieta jabłkowa:
Jest to najbardziej uniwersalna, szczególnie interesująca ze względu na swoje własności moczopędne, łagodnie przeczyszczające, przeciwreumatyczne, trawienne. Ta monodieta działa ochronnie na śluzówkę żołądka, odkaża jelita.
Monodieta bananowa.
Szczególnie polecana osobom wrażliwym na chłód, chudym i nerwowym. Bo właśnie te objawy mogą być powiązane z nieprawidłowym metabolizmem (przyswajaniem) kwasów, co z kolei prowadzi do nadmiernego zakwaszenia organizmu. Banan właśnie ze względu na swoje własności alkalizujące (zasadowe) jest dobrym regulatorem kwasowości organizmu, zmniejsza kwasicę tkanek i łagodzi stany zapalne stawów (występującej na tle zachwianej równowagi kwasowo-zasadowej).
Monodieta czereśniowa:
Jest chyba jedną z najpopularniejszych kuracji wiosennych. Szkoda było by przegapić krótki sezon na czereśnie. Kuracja na bazie czereśni skutecznie odtruwa organizm, oczyszczając go z toksyn. Czereśnia ma działanie moczopędne, usprawnia pracę wszystkich organów wydalania. Równocześnie działa remineralizująco, wzmacnia organizm i stymuluje układ odpornościowy.
Kuracja świeżo wyciśniętym sokiem z surowych warzyw.
Bardzo skuteczna (często stosująją ją osoby z chorobą nowotworową). Pobudza bowiem wydzielanie enzymow trawiennych. Działa przeciwzapalnie, gojąco, łagodzi stany zapalne okrężnicy, błony śluzowej żołądka i inne stany zapalne przewodu pokarmowego.
Pozdrawiam serdecznie
Beata
Bibliografia
Fruits et légumes les alliés de notre santé Dominique Hunka Gely
O, już wiem, dlaczego instynktownie sięgam po same czereśnie!
O, już wiem, dlaczego instynktownie sięgam po same czereśnie!
Proszę odwiedź mojego bloga: http//cywilizacjaazdrowie.blodspot.com/ . Treści w nim zawarte są pewnym uzupełnieniem tego co Ty piszesz w swoich postach. Marianna
Proszę odwiedź mojego bloga: http//cywilizacjaazdrowie.blodspot.com/ . Treści w nim zawarte są pewnym uzupełnieniem tego co Ty piszesz w swoich postach. Marianna
Witam 🙂 mam pytanie. Czy Pani udalo sie wyleczyc tradzik???
Tak, przeszedl mi z dobrą dietą. Pozdrawiam Hardaska