DOM EKOLOGICZNY

Czy trzeba usunąć stare plomby dentystyczne? Czy rtęć powoduje stwardnienie rozsiane?

stwardnienie rozsiane przyczyny, jak oczyścić organizm z toksyn

stwardnienie rozsiane przyczyny, jak oczyścić organizm z toksyn

Nasze zęby a zdrowie.

Chyba nie często zadajemy sobie pytanie, czy nasze stare plomby na bazie amalgamatów rtęciowych stanowią zagrożenie dla zdrowia. Tymczasem te latami spokojnie leżakują sobie w naszej buzi. I choć początkowo sądzono, że są one wyjątkowo stabilne. Z czasem okazało się, że zawarta w nich rtęć cichuteńko acz systematycznie uwalnia się i przenika dalej wgłąb organizmu. Czy w związku z tym stare plomby amalgamatowe to drzemiące bomby z opóźnionym zapłonem? Tym bardziej, że obecne w naszej jamie ustnej bakterie przekształcają wyciekającą z nich rtęć w metylortęć (czyli w formę rtęci jak najbardziej toksyczną dla człowieka).

 

Czy oznacza to, że lepiej zawczasu pozbyć się przestarzałych plomb dentystycznych?

Zastępując je plombami z nowszych materiałów. Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Przyznam się, że sama mam ich całą kolekcję. Usunięcie starych plomb może mieć jeszcze gorsze konsekwencje dla zdrowia. Zwłaszcza jeżeli nie zostanie przeprowadzone z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczenstwa (przez wykwalifikowanego specjalistę). Bo to właśnie przy zakładaniu czy usuwaniu amalgamatów rtęciowych uwalniają się z nich największe dawki rtęci. A jeżeli Wasze plomby mają już ponad 20 lat, to najprawdopodobniej samej rtęci zostało już w nich niewiele (najwyzej 5%). Bo reszta i tak w tzw międzyczasie zdążyła powoli, ach systematycznie wyciec i przeniknąć dalej w głąb organizmu.

 

Czy w każdym momencie możemy zacząć odczuwać symptomy zatrucia rtęcią?

Takie jak np: zakłóconą koordynację ruchową, zakłócenia mowy, sztywnienie kończyn, porażenie kończyn, symptomy natury neurologicznej, zbliżone do tych obserwowanych u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane. Trudno to przewidzieć, chociażby z tego powodu, że każdy z nas będzie reagował inaczej. Każdy z nas po prostu ma inny próg tolerancji na rtęć. A także inną zdolność usuwania tego metalu z organizmu.

Plomby amalgamatowe (amalgamaty rtęciowe) a stwardnienie rozsiane.

Czy istnieje między nimi jakiś związek? Na pewno niepokojąca jest wspomniana zbieżność symptomow stwardnienia rozsianego z zatruciem rtęcią. Tymbardziej, że wciąż istnieje wiele niejasności na ten temat. Bo nie wiemy do konca, czy podwyższone stężenie rtęci w naszym organizmie (a może zwyczajnie nadwrażliwość na ten metal) mogą być jedną z przyczyn tej choroby. A może tylko przyczyniają się do zaostrzenia jej symptomów.

Do tej pory chyba nikt nie odważył się jednoznacznie zająć stanowisko w tej kwestii. Nawet jeżeli w niektórych przypadkach obserwuje się całkowity zanik objawów po usunięciu amalgamatów dentystycznych. Ale czy można mieć pewność, że rzeczywiście chodziło tu o stwardnienie rozsiane?

Co zrobić jeżeli podejrzewacie u siebie zatrucie rtęcią wyciekającą ze starych plomb?

Jeżeli więc obawiacie się, że problem zatrucia rtęcią wyciekającą ze starych plomb dentystycznych może Was dotyczyć, to:

 • Po pierwsze niepotrzebnie nie panikujcie. Tu nie ma gorszego doradcy. Dla zdrowia nie ma nic gorszego jak stres,
 • Po drugie spokojnie przeczytajcie  artykuł Rteć cichy truciciel i zastanówcie się, czy rzeczywiście obserwujecie u siebie którykolwiek z przedstawionych powyżej symptomów,
 • wiedzcie, że istnieje możliwość wykonania dodatkowych pomiarów i analiz, które  potwierdzą lub nie Wasze przypuszczenia (pomiar rtęci w organizmie):
  pomiar natężenia prądu w jamie ustnej (bo gdy wokół istniejących plomb wytwarzają się ogniwa galwaniczne może to mieć konsekwencje dla zdrowia),
 • analiza włosów (to stosowana od dawna metoda w medycynie kryminalnej), analiza moczu. Najlepiej zapytajcie o to Waszego lekarza.

A przede wszystkim, i to przed podjęciem jakiś drastycznych kroków (np ekstrakcji starych amalgamatów) możecie zrobić sobie małą kurację oczyszczającą za pomocą suplementów żywnościowych zawierających: krzem, german, cynk, wapn czy witaminę E. Pomoże to Wam usunąć nadmiar metali ciężkich z organizmu.

Wszystkie wymienione powyżej pierwiastki mają duże powinowactwo do rtęci, łączą się z nią i wyprowadzają ją na zewnątrz.

Pozdrawiam serdecznie

Beata
 

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

(2) Komentarze

 1. meggie says:

  Warto nad tym pomyslec.
  Musimy miec swiadomosc zagrozen plynacych z rzeczy o ktorych istnieniu zapominamy czasem..

 2. […] Czy rtęć powoduje stwardnienie rozsiane? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *