Alergia na roztocza
Jak w prosty, bezinwazyjny, nietoksyczny a skuteczny sposób walczyć z roztoczami kurzu w domu?
Ponieważ moje dziecko ma alergię na roztocza (które są obecne w kurzu). Szukam metody, żeby prościej pozbyć się tych małych stworzonek. A szczególnie metody, która pozwoli mi zrobić to w sposób ekologiczny i w miarę prosty.
Roztocza kryją się w kurzu, który zbiera się miejscami w mieszkaniach. Szczególnie gromadzą się w zakamarkach łóżka, czy dywanach i wykładzinach. Niestety wyposażyliśmy nasze mieszkanie w wykładziny i dywany, zanim u naszego dziecka zdiagnozowano ten rodzaj alergii. A roztocza – to takie małe, diabelskie (dla niektórych) stworzonka na ośmiu nóżkach, które żyją w naszym otoczeniu.
Jeżeli większość z nich jest nieszkodliwa dla człowieka, a często wręcz użyteczna dla zachowania równowagi całego ekosystemu. Taka ekipa sprzątająca…. po nas. I tak te stworzonka żyją sobie spokojnie obok nas, namnażają się i niby nie robią nic złego.
Problem w tym, że ich odchody u niektórych osób powodują reakcję alergiczną. No i niestety: roztocza stanowią pierwszą przyczynę alergii dróg oddechowych.
Co robić? Jak walczyć z roztoczami kurzu domowego?
Po pierwsze – coś, co nie wymaga ani zbyt wiele wysiłku, ani jakiegoś specjalnego środka chemicznego: wietrzyć systematycznie pomieszczenia, nawet w najgorszy mróz.
Ale jako że prawdopodobnie najgęściej znajdziemy te malutkie stworzonka w takich miejscach, jak: łóżko, prześcieradło, poduszka, materac, dywany i wykładziny. I tu najlepszą, najmniej toksyczną metodą pozbywania się tych nieproszonych, a wręcz niechcianych współlokatorów jest
soda oczyszczona.
Ale nie wystarczy posypać tu i ówdzie, pewne miejsca sodą oczyszczoną. Bo to na nic się nie zda.
Na początku, żeby pozbyć się roztoczy dokładnie odkurzamy czyszczony obszar np. kanapę. Szczególnie starając się dotrzeć do miejsc trudno dostępnych – w najmniejszych zagięciach i szwach. Gdyż to właśnie tam mogą się gromadzić roztocza.
Odkurzając trudno dostępne miejsca, te wszystkie zakamarki kanapy, czy łóżka, lepiej posłużyć się taką specjalną wąską nakładką na rurę odkurzacza.
Kiedy dokładnie oczyścimy – posypujemy dany obszar sodą oczyszczoną. I zaraz po tym delikatnie szczotkujemy, by w ten sposób równomiernie rozprowadzić ziarenka sody oczyszczonej po powierzchni.
Sodę oczyszczoną pozostawiamy przynajmniej na 1 godzinę. A jeszcze lepiej na cały dzień, po czym ponownie starannie odkurzamy całą powierzchnię.
Jest to w sumie dość pracochłonna metoda, wymagająca powtarzania pewnych czynności. Ale możemy robić to etapami, tzn rozłożyć sobie pracę na mniejsze porcje: czyścić w ten sposób pewne partie mieszkanie. Ale też nasz dom będzie po tym zabiegu czysty, jak nigdy.
Pozdrawiam serdecznie
Beata
Podobne wpisy
- Moje dziecko ma alergię na roztocza kurzu. Co to jest alergia na roztocza? Jak ją rozpoznać? Jakie są jej symptomy?
- Moje dziecko ma alergię na roztocza. Jak walczyć z alergią na roztocza?
Soda i wietrzenie – brzmi prosto i sensownie!
Mam nadzieję, że roztocza nigdy nie skrzywdzą Twojego dzieciaczka. Paskudna przypadłość, ale z alergii podobno można wyrosnąć. Zdrowia dla całej Waszej rodziny!
Soda i wietrzenie – brzmi prosto i sensownie!
Mam nadzieję, że roztocza nigdy nie skrzywdzą Twojego dzieciaczka. Paskudna przypadłość, ale z alergii podobno można wyrosnąć. Zdrowia dla całej Waszej rodziny!
Dzięki za dobrą radę!
Ciekawy sposób. Ja ze względu na posiadanego sierściucha zawsze dokładnie odkurzam zakamarki kanapy i wszystkie trudno dostępne miejsca wąską nakładką. Wypróbuję na kanapie sposób z sodą, może będzie dłużej świeża 🙂