Rtęć, ten cichy truciciel. Czy nasze amalgamaty dentystyczne to bomby z opóźnionym zapłonem? Czy trzeba je usunąć?

stwardnienie rozsiane przyczyny, jak oczyścić organizm z toksyn

 

stwardnienie rozsiane przyczyny, jak oczyścić organizm z toksyn

Czy amalgamaty dentystyczne (zawierające rtęc) są dla naszego organizmu bombami z opoznionym zapłonem?

Odpowiedz nie jest taka prosta. Bo te stare solidne plomby są niczym innym jak mieszaniną: rtęci, srebra, miedzi i cyny, umieszczoną w zębie i utwardzoną. Początkowo nikt nie poddawal w wątpliwosc ich trwałosci i stabilnosci. Choc z czasem zdano sobie sprawę, ze rtęc powoli acz systematycznie z nich wycieka. I ze małe dawki tego metalu w sposob ciągły (latami) przez dziąsła przenikają dalej do organizmu (połykane ze sliną lub wdychane w formie oparow rtęci). Uwalnianie się największych dawek rtęci ma miejsce w momencie zakładania lub usuwania samego amalgamatu. Nalezy tu zaznaczyc, ze rtęc zawarta w amalgamacie występuje w formie nieorganicznej (a więc trudno przyswajalnej przez organizm). Niemniej jednak moze zostac przekształcona w metylortęc (najbardziej toksyczną dla czlowieka postac tego metalu), pod wpływem sliny lub zachodzących w jamie ustnej reakcji biochemicznych.

Krotka historia amalgamatow.

Amalgamaty pojawily się na początku XIX wieku, kiedy to zaczęto zastępowac nimi złoto (ze względu na duzo mniejszą cenę). Byla to mieszanina złozona w 50% rtęci i w 50% miedzi, srebra, cynku i cyny. Uwazano je za materiał trwały i wyjątkowo solidny. Ale z czasem zdano sobie sprawę, ze rtęc powoli acz systematycznie uwalnia się z nich i przedostaje się dalej do organizmu. Co więcej uwalniane dawki rtęci mogą ulegac zwiększeniu (i to nawet 15-sto krotnie) przy przezuwaniu cieplych i kwasnych pokarmow. Na potwierdzenie tego stanu rzeczy podaje się fakt, ze:

 • po 5-10 latach w plombach zostaje nie więcej jak 25-30% rtęci,
 • a po 20 latach czasami tylko 5% rtęci.

Szczęsliwie nie wszyscy jednakowo reagujemy na rtęc wyciekającą z plomb dentystycznych.

Czy w związku z tym nalezaloby radykalnie usunąc wszystkie amalgamaty? Odpowiedz jest zlozona.

1. Po pierwsze kazdy organizm reaguje na nie inaczej. Nie jestesmy w jednakowym stopniu podatni na dzialanie rtęci.

2. Ekstrakcję amalgamatow powinien przeprowadzic dentysta posiadający odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie. Bo w czasie wyjmowania starych plomb ryzyko uwalniania się z nich duzych dawek rtęci jest największe. Stąd nieprawidłowo przeprowadzona ekstrakcja moze dac efekt odwrotny do zamierzonego.

Jakie są zagrozenia dla zdrowia związane z posiadaniem plomb na bazie amalgamatow rtęciowych?

Rtęc moze przeksztalcac się w jamie ustnej w metylortęc (ktora jest najbardziej toksyczną formą tego metalu).

Innym ryzykiem związanym z amalgamatami dentysytcznymi jest tworzenie się lokalnych ogniw galwanicznych w jamie ustnej wokoł takich plomb. Istnienie tych ogniw w buzi i towarzyszący im przeplyw prądu mozna powiązac z niektorymi problemami  ze zdrowiem.

Rtęc a stwardnienie rozsiane.

Istnieją podejrzenia, co do powiązan między rtęcią a stwardnieniem rozsianym. Przypuszcza się, ze rtęc moze zaostrzac symptomy tej choroby lub sprawiac jej iluzję. Tzn, ze w rzeczywistosci nie mamy do czynienia ze stwardnieniem rozsianym, ale z zatruciem rtęcią, ktore wywołuje zblizone objawy. Tyle, ze te znikają po usunięciu amalgamatow dentystycznych. Co prawda niektorzy uwazają za prawdopodobną hipotezę, ze amalgamaty wywolują stwardnienie rozsiane. Niemniej jednak wielu specjalistow jest zdania, ze rtęc sama w sobie nie jest przyczyną tej choroby, a chory juz przed załozeniem plomb mial do niej pewne predyspozycje.

Krotka historia. Geniusz ofiarą rtęci.

Chyba najbardziej znany, a jednoczesnie owiany legendą przypadek zatrucia rtęcią dotyczy Izaaka Newtona. Naukowiec w pewnym momencie zaczął eksperymentowac ze związkami rtęci i sodu. Gdy nagle, bez jakiejs wyraznej, czy dającej się w logiczny sposob wyjasnic przyczyny (w latach  1682-94) osiwiał i zaczął się zachowywac co najmniej dziwacznie: stronił od ludzi, zdziczał, zaczął zaskakiwac swoje otoczenie bardzo nieracjonalnymi reakcjami. Z perspektywy czasu wszystko przemawia za tym, ze genialny naukowiec padł ofiarą zatrucia rtęcią.

Krotko o rtęci.

Rtęc występuje w stanie naturalnym w skorupie ziemskiej. Stąd moze się przedostawac do srodowiska na skutek naturalnych zjawisk przyrodniczych takich jak: wybuchy wulkanow, czy wymywanie rud niektorych minerałow. Ale prawdziwe zagrozenie dla naszego zdrowia stanowią odpady przemyslowe (oraz te z gospodarstw domowych np zuzyte baterie elektryczne). To one są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się rtęci w naszym srodowisku oraz jej przenikanie do atmosfery, do rzek czy oceanow.

Rtęc moze występowac w przyrodzie w postaci organicznej i nieorganicznej. Rtęc nieorganiczna nie stanowi powazniejszego zagrozenia dla naszego zdrowia, gdyz jest trudno przyswajalna. Natomiast jezeli ulegnie przeksztalceniu w formę organiczną: czy to w sposob naturalny (spontaniczny, bez ingerencji czlowieka) w przyrodzie np przy udziale odpowiednich mikroorganizmow, czy to na skutek przemyslowej działanosci człowieka, wtedy moze stanowic powazny problem dla zdrowia publicznego. Gdyz w tej postaci (rtęc organiczna) jest łatwo przyswajalna przez organizm ludzki. W ktorym na przestrzeni lat moze powodowac niemałe spustoszenie.

Najbardziej toksyczną formą rtęci jest metylortęc. Rtęc moze ulegac przekształceniu do tej postaci (metylowanie) na skutek dzialania bakterii obecnych w jamie ustnej.

Innym zagrozeniem jest gromadzenie się toksycznych dla czlowieka form rtęci  w łancuchu pokarmowym, zaczynając od najnizszych jego ogniw przez kolejne (co wiąze się ze stopniową jej akumulacją).

 

Gdzie stosuje się rtęc?

Rtęc ma zastosowanie:

 • w produkcji lekarstw (np mercurochrome wycofany juz z rynku polskiego), srodkow przeczyszczających, niektorych zeli antykoncepcyjnych stosoawnych dopochwowo,
 • w przemysle: do wyrobu baterii elektrycznych, materiałow wybuchowych, srodkow grzybobojczych (fungicydow), srodkow bakteriobojczych, pestycydow, futer, atramentu, lamp fluoryzujących, bizuterii, przy wydobyciu złota, srebra, w termometrach, do produkcji papieru, w garbarniach.

Co dzieje się z rtęcią, ktorej udało się wniknąc do naszego organizmu?

Odkłada się ona w mozgu, w centralnym układzie nerwowym, w nerkach, płucach, sercu, wątrobie, czerownych krwinkach. Ponadto rtęc moze gromadzic się w tarczycy, gruczołach wydzielania wewnętrznego, gruczołach nadnercza, w sledzionie, jądrach, w sciankach jelita.

Przy tym reakcja organizmu na nią moze byc natychmiastowa, ale najczęsciej potrzeba 5-ciu lat by odczuc jej zdradzieckie działanie.

Jak rtęc działa na nasz organizm? Jakie są symptomy zatrucia rtęcią?

 • Najczęstsze objawy to: uczucie ocięzalosci, zakłocenia mowy, konwulsje, paraliz, zakłocona koordynacja ruchowa, a w skrajnych przypadkach: spiączka i smierc.
 • W razie wdychania par rtęci osoba poszkodowana moze odczuwac bole w klatce piersiowej, gorączkę, kaszel lub dreszcze.
 • Objawy ostrego zatrucia rtęcią: nadmierne wydzielanie sliny, biegunka, psychoza, bezsennosc, zmęczenie, bole glowy, wypadanie zębow, utrata pamięci, iracjonalne zachowania, uczucie ocięzałosci w rękach czy nogach. Symptomy natury neurologicznej (rtęc oddzialywuje na centralny uklad nerwowy) przypominające, te obserwowane u osob chorych na stwardnienie rozsiane. Zaklocenia rownowagi immunologicznej: limfocyty przestają wypelniac swoje funkcje, rownowaga między dwoma rodzajami limfocytow T zostaje zakłocona, a to z kolei moze prowadzic do alergii, choroby nowotworowej lub powodowac podatnosc na infekcje.

Oczyszczanie organizmu z metali cięzkich. Jak w naturalny sposob wyprowadzic je z naszego organizmu na zewnątrz?

Dietę przy uzyciu odpowiednich suplementow zywnosciowych mozna rozpocząc juz przed ewentualnym usunięciem starych amalgamatow. Ale uwaga operacja ta sama w sobie stanowi pewne ryzyko pogorszenia się symptomow. Dlatego powinna byc przeprowadzona tylko i wyłącznie przez odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę. Bo zakladaniu i usuwaniu amalgamatow towarzyszy uwalniane się sporych ilosci rtęci. To z kolei moze zaklocic wrazliwą rownowagę pierwiastkow sladowych w naszym organizmie.

 Jak usunąc rtęc z organizmu?

 •  Niewątpliwym sprzymierzencem naszego organizmu w tym zakresie jest selen. Sam toksyczny w duzych dawkach, przyjmowany w rozsądnych granicach pomaga oczyscic organizm nie tylko z rtęci, ale i z innych metali cięzkich. To ze względu na swoje powinowactwo do innych metali. Selen lączy się z nimi i wyprowadza na zewnątrz. Sam przy okazji opuszcza organizm.
 • Znakomicie z selenem wspoldziala witamina E. Najlepiej byloby obydwa przyjmowac rownoczesnie.
 • Krzem bardzo rozpowszechniony w przyrodzie (stanowi az 25% budulca skorupy ziemskiej) chroni zawarty w skorze kolagen przed negatywnym wpływem wolnych rodnikow. Jest odpowiedzialny za ruchomosc naszych stawow.  Przy okazji krzem jest znakomitym antagonistą rtęci, ktora wywołuje ogromne spustoszenia własnie w naszej skorze (niszczy wiązania pomiędzy cząsteczkami kolagenu). Krzem pomaga usuwac ją wraz z moczem na zewnątrz.
 • German. Występuje w glebie (pod postacią nieorganiczną). Stąd jest pobierany przez rosliny. Stwierdza się jego obecnosc w roslinach tradycyjnie stosowanych w medycynie orientalnej (glownie chinskiej) takich jak zen-szen, czosnek, zywokost, aloe vera. W roslinach tych jest obecny juz w formie organicznej, do ktorej najprawdopodobniej został przekształcony na drodze procesow biochemicznych. Japonski lekarz Asai rownoczesnie podawał zwierzętom rtęci i german. Stwierdzil przy tym, ze w zadnym wypadku nie doszło do zatrucia rtęcią. German podobnie jak selen wiąze się z metalami cięzkimi, szczegolnie z rtęcią i usuwa ją na zewnątrz.
 • Podobnie cynk łączy się z rtęcią i wyprowadza ją z organizmu.
 • Wapn neutralizuje rtęc oraz ułatwia jej usuwanie na zewnątrz.
 • Glony występujące w wodach Oceanu Spokojnego (np listownicowce) dzięki obecnosci kwasu alginowego oczyszczają organizm z metali cięzkich. Do nabycia w formie proszku. Kilkutygodniowa kuracja nimi znakomicie oczyszci organizm z toksyn. Mozecie przyjmowac 1 łyzeczkę dziennie rozpuszczoną w wodzie lub zmieszaną z miodem. Szczerze powiedziawszy: nie mają zbyt dobrego smaku. Choc to oczywiscie kwestia gustu.

Jak wyeliminowac rtęc z naszego otoczenia?

Jej zrodłem oprocz plomb są baterie elektryczne. Obok rtęci zawierają one inne metale cięzkie np kadm. Stąd tak wazne jest odpowiednie zabezpieczenie ich po uzyciu (recycling). Z nieodpowiednio skladowanych zuzytych baterii, rtęc powoli wycieka. Moze przenikac do wod gruntowych, powodując ich skazenie. Podobnie spalenie zuzytych baterii moze doprowadzic do skazenia atmosfery. Towarzyszy mu wydzielanie toksycznych par rtęci. Alternatywą mogą tu byc baterie ekologiczne.

Bibliografia

Karen Vago Protégez votre corps. Maitrisez les pollutions.


Enregistrer

8,074 total views, 5 views today

Zapisz się na Newsletter

3 komentarze

 • obiektyw napisał(a):

  Dzięki, bardzo dużo mądrych informacji i dlamnie bardzo przydatnych. Od okolo 4 lat dentysta bez mojej wiedz zainstalował mi 9 plomb amalgamatów. Zaraz potem zazcęły sie problemy w jamie ustnej i ogólnym stanie zdrowia. Policzek gdzie amalga,mat ocierał ropulnił się i były rany. Inna dentystka traktowała to jjako afty i brak higieny. Samopoczucie było złe, podobne jak opisano. Od zimy pojawiły sie problemy z jamą ustną chyba nadżerki, bo wszystko bolało i uniemożliwiało jedzenie i picie. Inna dentystka skierowała do kliniki stomatologicznej gdzie zrobiono badania i zlikwidowano grzybicę, ale problem został. Stwierdzono, że to liszaj z powodu zatrucia metalem z plomb. Nakazano natychmiast usunięcie i zastosowano środki zaradcze. Po wakacjach wykładpwca studentom powiedział, że liszaj ten nie jest wyleczalny nawet lekami sterydowymi. Zalecił nawilżanie i wit.A. Skierowano mnie do osrodka zatruć w Sosnowcu, gdzie ordynator nie chciał zekść do poradni z tego powodu, a na drugi dzień z-za zszedł i wyśmial mnie i tych tzw. moich stiomatologów, że głupoty piszą, wrzeszcał, że to nie jest zatrucie, że rtęci nie ma bo już wyparowała. A wynik z moczu poniżej <> to z jedzenia i powoetrza. zapytał czy jestem pod opeikapsychiatry i wypisał skierowanie i zalecenie to udania się do PZP i bardzo złośliwie wykrzyczał dając kartke, „prosze to dac temu co kieorwał i tym swoim stomatologom. Napisał-pacjentka znerwicowana/ //a to on ciągle krzyczał//, należy zapisac śropdki nasenne i leczenie w PZP. Psychiatra napisał ” dolegliwości somatyczne””, a w klinice stomatologicznej zapowiedziano ewentualne zastopsowanie leków sterydowych i ewentualnie wycinka do badania, bo liszaj z powodu zatrucia ” metalem z plomb’ jest niewyleczalny dlatego tak niebezpieczny. Dzięki Wam odtruwam się „Detoxem” i zaczynam czuc sie lepiej wewnętrznie. Dziekuje za ten artykuł.

 • joannna niccala napisał(a):

  Do you know a dentist in Poland who can remove amalgam fillings safely. Do you know a dentist who used the dam and oxygen mask for the patient?
  I would be grateful for any information. Thank you.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *