DOM EKOLOGICZNY

Rośliny doniczkowe w mieszkaniu, które oczyszczą powietrze

Rosliny doniczkowe w mieszkaniu, ktore oczyszczają powietrze

 

rosliny doniczkowe w mieszkaniu oczyszczaja powietrze

Według statystyk nawet  80 lub więcej procent  naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że na minutę wdychamy  od 6 do 10 litrów powietrza (czyli średnio 12 000 litrów dziennie), to uświadamiamy sobie jak ważna dla naszego zdrowia jest jakość powietrza, którym oddychamy.

Niestety nie możemy zamknąć się w czterch ścianach, by odciąć się od świata zewnetrznego. Co więcej to właśnie przytulne wnętrza naszych mieszkań są zródłem licznych zanieczyszczeń. Wiele  substancji chemicznych jest bowiem emitowanych przez wyposażenie naszych mieszkań. Zródłem zanieczyszczenia powietrza mogą okazać się: meble zwłaszcza te ze sklejki lub płyt wiórowych, tkaniny meblowe, izolacje takie jak  wełna szklana, składniki farb, klej z wykładzin, czy kleje użyte przy nakladaniu tapet. Zanieczyszczenia mogą również pochodzić z produktów, które stosujemy codziennie  takich jak: środki czyszczace, kosmetyki (zwłaszcza zawarte w nich konserwanty  i substancje stabilizujace), dym papierosowy. Oczywiście przenikają one również z zewnatrz.

Jakie są zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy?

W powietrzu, które wdychamy mogą znaleźć się następujące  zwiazki chemiczne :

 • metan, który odgrywa sporą rolę w efekcie cieplarnianym,
 • tlenek i dwutlenek wegla, pochodzące z dymu papierosowego
 • formaldehyd, którego  źródłem są: meble ze sklejki lub płyt wiórowych, otoczki izolacyjne takie jak wełna szklana, kleje z wykładzin,  farby,  tkaniny meblowe, środki czyszczące, kosmetyki (konserwanty, substancje stabilizujące), dym papierosowy.
 • toluen  (jego zródłem są środki czyszczące, rozpuszczalniki, farby, lakiery, kleje, pianka poliuretanowa, wykładziny, opary benzyny),
 • ksylen  (jego zródłem są rozpuszczlniki farb, kleje, lakiery, środki owadobójcze),
 • benzen  (jego zródłem są farby, lakiery, żywice, plasik, tusz, kleje, materiały konstrukcyjne, dym papierosowy).

Na marginesie:  w atmosferze biurowej udało się zidentyfikowac ponad 300 lotnych zwiazków organicznych.

Jak nasz organizm reaguje na zanieczyszczenia obecne w powietrzu, którym oddychamy?

Do tego musimy dorzucić również promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez wszelkiego rodzaju ekrany, anteny wifi, które namnożyły się ostatnimi latami w naszym otoczeniu. Promieniowanie to powoduje niekorzystną dla naszego zdrowia jonizację powietrza.

Wszystkie te zanieszyczenia są niewyczuwalne dla naszych zmysłów. Nie znamy dokładnie ich długoterminowego  wpływu na nasze zdrowie. Ponadto indywidualna reakcja każdego z nas bedzie różna. Bedzie ona zależeć od naszej wrażliwości, jak również od stężenia  zanieczyszczeń i  czasu ekspozycji.

Może to być zwykle podrażnienie gardła. Choć może również doprowadzić nas do przewlekłej choroby. Spośród najczęściej obserwowanych symptomów wymienmy kaszel, katar, spuchnięte oczy, ból głowy, swędzenie, podrażnienie górnych drog oddechowych, reakcje alergiczne, astmę, skurcze mięśni.

Właściwie to nie mamy możliwości, by uciec przed tymi wszechobecnymi zanieczyszczeniami. Co więc możemy zrobić dla naszego zdrowia?

Specjaliści zalecają nam regularnie wietrzyć nasze pomieszczenia. Coraz częściej mówi się również o zastosowaniu roślin czy kamieni, by stworzyć bardziej nam przyjazną przestrzen życiowa we wnętrzu naszych mieszkan.  Jeżeli nawet na dzien dzisiejszy nie są to sprawdzone naukowo fakty, to obecność roślin na pewno nam nie zaszkodzi, a z pewnością wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie, a przez to na nasze zdrowie.

Rośliny doniczkowe w mieszkaniu, które oczyszczają powietrze.

Oto mały wybór roślin, ktore pochłaniają niewidoczne substancje zanieczyszczające powietrze w naszych mieszkaniach.

  

Areca

Areca – roślina palmiasta, która może osiągnać wysokość od 1,5 do  4-5m. Jest to jedna z najlepszych roślin odtruwajacych. Ale wymaga ona starnnej opieki. Areca potrzebuje dobrego oświetlenia. Najlepiej odpowiada jej średnia wilgotność. Optymalna temperatura to  20°C, maksymalna  27°C.  Głównymi zanieczyszczeniami neutralizowanymi przez Areca są formaldehyd, toluen, ksylen.

Dracaena

z rodziny roślin agawowatychWedług legendy roślina ta w stanie dzikim może żyć nawet 1000 lat , co świadczy o jej ogromnej żywotności. Czuje się ona najlepiej w dobrze oświetlonym miejscu, choc należy chronić ją przed bezpośredniem nasłonecznieniem. Nie należy natomiast  przesadzać z podlewaniem (należy ona do rodziny agawowatych). Temperatura optymalna to 26°C. Minimalna temperatura, która roślina jest w stanie znieść wynosi 15° C.  Dracaena chroni  nas przed takim substancjami jak : benzen, formaldehyd, toluen, ksylen.

Ficus Benjamina. 

Roślina ta jest łatwa w uprawie. Może ona osiagnąć wysokość od 60 cm do 3-4 m. Ficus Benjamina źle czuje się w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Jak i źle znosi również przeciagi czy zmiany miejsca.

Najbardziej odpowiada jemu średnia wilgotność. Idealna temperatura to 19°C, minimalna to 13°C.  Zaleca się umieszczanie go w pobliżu drukarki czy kserokopiarki, żeby przyspieszyć eliminację formolu. W ten sposób wykorzystamy maksymalnie właściwosci oczyszczające ficusa. Natomisat należy unikać tej rośliny, jeżeli mamy alergię na lateks.

Głównym zanieczyszczeniem przed, którym chroni nas Ficus Benjamina to formaldehyd. Przypomnijmy, że jego źródłem mogą być: klej, drewno, pianki, drukarki, kserokopiarki.

O roślinach chroniących nas przed promieniowaniem elektromagnetycznym przeczytacie TUTAJ:

Pozdrawiam serdecznei Beata

Bibliografia

Rośliny naszych wnętrz a zdrowie, Jean-Paul Pes

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

(5) Komentarzy

 1. Urzadzenia elektryczne i ich wplyw na nasze zdrowie. « zdrowiemodauroda says:
 2. mam kwiatki, strasznie mi się podobają duże rośliny na pniu, tylko jest niebezpieczeństwo że jak urosną (a mam 2 takie) to już ani nie przestawię, ani nie wyniose 😉

 3. Dracenę mam, Benjaminek własnie zmarniał. Super post.

 4. Szkoda, że nie mam ręki do roślin, niestety coś czuje, że u mnie za długo by nie pożyły, a szkoda, bo są nie tylko pożyteczne, ale i piękne! Moja mama uwielbia kwiaty i myślę, że ją to zainteresuje. 🙂

 5. Główne zanieczyszczenia pochodzą z Niskiej emisji tj. Palenia w piecu czym popadnie ale też ze spalin samochodowych. Stad bierze się smog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *