CROCHET - DIY

Kwadrat wielokolorowy. Tutorial krok po kroku. Crochet granny square

kwadrat wielokolorowy

Kwadrat wielokolorowy

A ja chciałam zaprosić Was na wspólne przerabianie takiego sympatycznego, wielokolorowego kwadratu, który można wykorzystać jako element składowy, tj. cegiełkę do najróżniejszych projektów, łącząc je czy to w bluzkę, sweter, spódnicę z kwadratów, sukienkę, szal, czy pokrowiec na poduszkę itp itd.

Ten motyw przerobiłam na szydełku o grubości 6. W załączeniu podrzucam rozpiskę wzoru i kilka wyjaśnień co do jej realizacji.

kwadrat wielokolorwy

Rz 0. Rządek bazowy, w którym przerabiamy łańcuszek złożony z sześciu oczek łańcuszka, które zamykamy w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.

Rz 1. Rządek nr 1. W tym okrążeniu przerabiamy 8 motywów po 3 słupki przerobione razem, rozdzielone między sobą łukiem po jednym oczku łańcuszka.

Rz 2. Rządek drugi. W tym okrążeniu w oczku łańcuszka z poprzedniego okrążenia osadzamy następujący motyw, czyli 3 słupki przerobione razem + łańcuszek złożony z dwóch oczek łańcuszka i w tym samym miejscu kolejna grupa złożona z 3 słupków przerobionych razem. Teraz przeskakujemy do kolejnego elementu i przerabiamy identyczną grupę złożoną z dwóch grup po 3 słupki przerobione razem, rozdzielone między sobą dwoma oczkami łańcuszka.

Rz 3. Rządek trzeci, który przerobiłam tym samym kolorem włóczki, co okrążenie poprzednie. W tym okrążeniu, w dwóch oczkach łańcuszka rozdzielających elementy z poprzedniego okrążenia przerabiamy sekwencje: 4 słupki + 1 oczko łańcuszka + 4 słupki. Razem w każdym takim łuku przerabiamy po 8 słupków rozdzielonych na dwie części jednym oczkiem łańcuszka. Następnie zaczepiamy z każdej strony, jednocześnie ściągając ją ku dołowi taką sekwencję z 8 słupków, przerabiając 1 półsłupek zamocowany w przestrzeni pomiędzy dwoma motywami z poprzedniego okrążenia.
Dzięki czemu nasz wzór powoli przybiera formę kwiatu złożonego z 8 płatków.

Rz 4. W tym okrążeniu w każdym z półsłupków z poprzedniego rzędu stanowiącym przejście pomiędzy kolejnymi płatkami przerabiamy 1 słupek. Z kolei wzdłuż każdego płatka (i tu dobrze byłoby zrobić to kolorem kontrastowym) przerabiamy 7 półsłupków, które odbudowują obrys każdego kolejnego płatka.

Rz 5: W tym okrążeniu doprowadzamy formę naszego kwiatka do formy kwadratowej. W tym celu przerabiamy narożniki. Czyli jeżeli dotychczas mieliśmy 8 motywów = osiem płatków, teraz w co drugim słupku rozdzielającym kolejne płatki z poprzedniego okrążenia osadzamy motyw narożny w formie: dwóch grup po 3 słupki przerobione razem, rozdzielone między sobą dwoma oczkami łańcuszka. W ten sposób powstają 4 narożniki. A następnie pomiędzy nimi przerabiamy sekwencję złożoną z 11 półsłupków.

Rz 6: W tym okrążeniu w łuku narożnym przerabiamy sekwencję: 3 słupki + 2 oczka łańcuszka + 3 słupki, które stanowią narożnik, a następnie w półsłupkach z poprzedniego rzędu przerabiamy po jednym półsłupku z narzuceniem. Razem 11 takich półsłupków z narzuceniem.

Rz 7: W tym okrążeniu, w łuku narożnym przerabiamy sekwencję: 2 słupki + 2 oczka łańcuszka + 2 słupki. A następnie na całej długości boku przerabiamy po jednym słupku w każdym oczku z poprzedniego okrążenia, co docelowo daje nam 17 słupków na długości boku. Plus oczywiście oczka dodane w każdym narożniku.

Oczywiście takich motywów musimy przerobić określoną liczbę, żeby stworzyć z nich coś większego.
No a ja życzę Wam miłego dziergania.

Pozdrawiam serdecznie

Beata 

kwadrat wielokolorowy

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *