CROCHET - DIY, MAKRAMA

Makramowe kolczyki krok po kroku

Kolczyki makrama jak zrobić DIY

Makramowe kolczyki

A ja przychodzę z prostym pomysłem na własnoręcznie przygotowany zestaw kolczyków, tym razem wykonanych w technice makramy, a w zasadzie wykonanych z wykorzystaniem tzw węzła żebrowego.

Do wykonania pary kolczyków będzie nam potrzebne 8 nitek (po 4 nitki na jeden kolczyk) o długości 50 cm każda, jedna agrafka (do przymocowania naszego kolczyka na czas pracy) i zestaw pereł czy koralików.

Teraz jedną nitkę przeciągamy przez oczko w zawieszce, tzw biglu kolczyka, który jednocześnie przymocowujemy agrafka do poduszki, albo do jakiejś tkaniny, np do obrusu na stole (żeby unieruchomić robótkę).

Kolczyki makrama jak zrobić DIY

W ten sposób będzie nam się łatwiej pracowało.

Teraz na tej centralnej nitce zawiązujemy 3 kolejne nitki, składając je na pół i zawiązując supełek pośrodku.

Kolczyki makrama jak zrobić DIY

W ten sposób mamy już “zainstalowane” nasze 4 nitki, które wykorzystamy do przygotowania naszego kolczyka.

4 kolejne nitki będą nam potrzebne do wykonania drugiego kolczyka (do pary).

Teraz bierzemy górną nitkę z prawej strony – będzie to nitka prowadząca i wykorzystując kolejne nitki zawiązujemy na niej 7 węzłów żebrowych. Mamy 4 nitki złożone na pół – co daje razem 8 nitek. Wykorzystując jedną nitkę, jako nitke prowadzącą, zostaje nam 7 nitek, z których zaplatamy po jednym węźle żebrowym na nitce prowadzącej.

Kolczyki makrama jak zrobić DIY

Teraz rozczesujemy nasze nitki biegnące w dół i skręcamy nitką prowadzącą na prawo, po przekątnej, tworząc kąt 45° i ponawiamy operację, czyli symetrycznie zawiązujemy na niej 7 węzłów żebrowych tyle że w drugą stronę (czyli wzdłuż nitki prowadzącej biegnącej tym razem z lewa na prawo).

Kolczyki makrama jak zrobić DIY

Znowu porządkujemy nitki biegnące w dół i skręcamy naszą nitką prowadzącą tym razem na lewo, ustawiając pod kątem 45° (nitki tworzą tu taki trójkąt). No i znowu zaplatamy 7 węzłów żebrowych wzdłuż tejże nitki prowadzącej.

Teraz podkreślamy tą linię pierwsza linię złożoną z węzłów, żebrowych kolejną, biegnącą równolegle. W tym celu bierzemy pierwszą nitkę z prawej jako nitkę prowadzącą, a pozostałe 6 nitek oplatamy wokół niej w formie węzłów żebrowych.

W ten sposób uzyskujemy 2 równoległe linie węzłów żebrowych.

Kolczyki makrama jak zrobić DIY

Teraz znowu bierzemy naszą pierwszą nitkę prowadzącą (skręcamy na prawo) i robimy kolejny, ale tym razem troszeczkę większy niż poprzednio zakręt, porządkujemy nitki biegnące w dół i zaplatamy wzdłuż naszej bazowej nitki prowadzącej 7 węzłów żebrowych.

Teraz podkreślamy tą pierwszą linię złożoną z 7 węzłów żebrowych, kolejną linią (tym razem 6 -ciu splotów). W tym celu bierzemy pierwszą nitkę od lewej jako nitkę prowadzącą i zaplatamy wokół niej 6 węzłów żebrowych.

Kolczyki makrama jak zrobić DIY

Ale te 2 linie podkreślamy jeszcze trzecią linią węzłów żebrowych, czyli bierzemy znowu pierwszą nitkę z lewej i zaplatamy wzdłuż niej tym razem 5 węzłów żebrowych.

Kolczyki makrama jak zrobić DIY
Teraz ozdabiamy zwisające końcówki koralikami.

Do wykonania tej pary kolczyków użyłam tzw Linhasita waxed cord, czyli dość charakterystyczną nitkę poliestrowa, jakby owiniętą woskiem, który sprawia, że ten typ nitki jest bardzo plastyczny, a zawiązany na niej supełek w miarę stabilny.

Dodatkowo (po obcięciu nadmiaru nitki), jej końcówki możemy lekko opalić zapalniczką, tak żeby otaczający ja wosk tak ładnie zaczopował i utrwalił jej końcówki.

Kolczyki makrama jak zrobić DIY

Pozdrawiam serdecznie

Beata 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *