ZDROWIE

Nadchodzi sezon na winogrona. Kuracja winogronowa.

 

 Winogrona właściwości zdrowotne.

Winogrona właściwości zdrowotne.

Winogrona są bogate w witaminy A, B i C.

Zawierają również właściwie wszystkie pierwiastki śladowe łatwo przyswajalne dla organizmu: magnez, mangan, cynk, potas, fosfor.

Dzięki sporej zawartości łatwo przyswajalnych cukrów dostarczają dużo energii. Te cukry  to glukoza i fruktoza. Dlatego winogrona są kaloryczne. Weźcie to pod uwage, jeżeli robicie sobie dietę odchudzającą. W takim przypadku nie jedzcie winogron w trakcie posiłku. Zostawcie je sobie na śniadanie lub podwieczorek.

Winogrona działają stymulujaco na nasze mięśnie. W rezultacie np poprawiają toniczność mięśnia sercowego.

Działają również stymulujaco na wątrobę, zwalczają podwyższone stężenie kwasu moczowego, a przez to zapobiegają zaostrzeniom dny moczanowej (podagry). Przynoszą ulgę osobom cierpiącym na hemoroidy, czy bóle reumatyczne.

Oczyszczają organizm z metali ciężkich. Zaleca się je w przypadku niektórych form gruźlicy. Oczyszczają nerki, ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu. Zwalczają obrzęki. Działają alkalizujaco i równoważą pH krwi.

Dzięki wysokiej zawartości soli mineralnych, pomagają w stanach przemęczenia czy stresu. Zwiększają ogólną odporność na zmęczenie fizyczne i nerwowe. Są dobre na nadciśnienie. Zatrzymują fermentacje w jelitach, odmładzają skórę. Ich skład chemiczny jest bliski mleku matki. Nie można jednak zastąpić nimi mleka matki, gdyż mogłoby to spowodować niedobory u dziecka.

Winogrona mają działanie przeciwnowotworowe. Jak zresztą wiele innych warzyw i owoców, dzięki własnościom przeciwutleniającym.

 Winogrona właściwości zdrowotne.

Komu dobrze zrobią winogrona?

Winogrona zaleca się szczególnie kobietom w ciąży, osobom starszym, sportowcom. Są wskazane dla osób cierpiących z powodu powracających infekcji (katar, kaszel), problemów wątrobowych, nerwowych, trawiennych, nadciśnienia, zatwardzeń czy bezsenności. Wtedy dobrze jest ich jeść nawet 1 kg dziennie.

Kuracja winogronowa.

Jest to monodieta, która polega na tym, że przez kilka dni jemy tylko winogrona. Wybierajmy winogrona dojrzałe (naturalnie na słońcu), które zawierają całe bogactwo witamin, soli mineralnych, pierwiastków śladowych. I do tego najlepiej z uprawy ekologicznej. By uniknąć toksycznego działania na nasz organizm środków ochrony roślin. Ilość spożywanych codziennie (w ramach kuracji) winogron powinna wynosić od 2 do 3 kg. Wskazane jest jedzenie danego  dnia tej samej odmiany winogron. Następnego dnia możemy ją zastąpic inną. W ten sposób w pełni skorzystamy z bogactwa każdej odmiany. Pamietajmy, że winogrona słodkie mają większą wartość odżywczą. Winogrona kwaśne mają zaś silniejsze działanie oczyszczające.

Przebieg  kuracji winogronowej.

Najpierw, przez dwa dni poprzedzające właściwą kurację należałoby jeśćtylko owoce i warzywa surowe i gotowane.  Osobom, które mają skłonnośćdo zaparć, zaleca się zastąpienie części surowych winogron sokiem winogronowym (w wersji ekologicznej). Chodzi o to, by uniknąć nadmiaru tanin, bo może to wywoływać  zatwardzenia. By uchronić sie przed tym problemem możemy również wypluwać skórę i pestki winogron po uprzednim długim ich przeżuwaniu. Jeżeli jednak ten problem Was nie dotyczy, to możecie spokojnie zjadać (i to z korzyścią dla zdrowia) całe owoce. Czas trwania kuracji winogronowej wynosi od 3 do 10-ciu dni. Po jej zakończeniu wskazane by było jeszcze przez 2 kolejne dni jeść tylko owoce i warzywa surowe i gotowane. Następnie stopniowo można wprowadzać zboża pełnoziarniste (bez glutenu) takie jak: komosa kwinoa (ziarno prosa boliwijskiego), ryż, proso, amarant, a następnie białka zwierzęce: jajka i ryby.

 Winogrona właściwości zdrowotne.

Dla kogo kuracja winogronowa?

Ta dieta jest polecana osobom cierpiącym na dyspepsję, zatwardzenia, artretyzm, w przypadku zatruć metalami, dermatoz, hemoroidów czy gruźlicy.

Przeciwskazania dla kuracji winogronowej.

Takiej kuracji nie powinny stosować kobiety w ciąży lub karmiące piersią, osoby chore na cukrzycę, lub mające poważne problemy z jelitami, dzieci i nastolatki w okresie dojrzewania. Kurację tę dobrze dopełni umiarkowana aktywność fizyczna np. marsz.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

 Winogrona właściwości zdrowotne.

Bibliografia

La cure de raisin Johabba Brandt (autorka wyleczyła sie z raka w 1927 r właśnie za pomoca kuracji winogronowej)

La cure de raisin bio Germaine Llodra Marcon

Les aliments qui guerissent Sophie Lacoste

Podobne wpisy

Dlaczego winogrona robią nam dobrze?

Komu dobrze zrobi kuracja winogronowa?

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

(4) Komentarze

  1. Odtruwanie organizmu czesc pierwsza. « zdrowiemodauroda says:
  2. Odtruwanie organizmu częsc druga « zdrowiemodauroda says:
  3. Czy warto zaszczepic sie przeciw grypie? « zdrowiemodauroda says:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *