CROCHET - DIY

Wielokolorowe kolczyki na szydełku do kamizelki z szydełkowych kwadratów

Kolorowe szydełkowe kolczyki do kamizelki z szydełkowych kwadratów.

Kolorowe szydełkowe kolczyki do kamizelki z szydełkowych kwadratów.

A ja przychodzę z pomysłem na szydełkowe kolczyki w wersji kwiatowej.

A właściwie przygotowałam zestaw szydełkowych kolczyków do kompletu do kamizelki z kolorowych kwadratów (tzw crochet granny square) w dość egzotycznych, a może raczej odważnych, emanujących radoscia zycia i witalnością kolorach. Na przekór jesiennej plusze i szarzyźnie.

Ale osobiście tak bardzo lubię szydełkowe wielokolorowe motywy, od których aż bije pełnia życia. No może to wypada trochę krzykliwie, czy wręcz kiczowato. Ale jak to fajnie ożywia kreacje w jesiennych i zimowych, dość poważnych, stonowanych, czy wręcz posępnych kolorach.

Stąd pomysł na wielokolorową kamizelkę do małej czarnej i wielobarwne kolczyki do kompletu.
Te kolczyki przerobiłam w dwóch wersjach. Obydwie wersje omawiam w filmowym tutorialu.

Ostatecznie stwierdziłam, że bardziej podoba mi się poniższa wersja (z wykorzystaniem oczek ścisłych), co daje kolczyki bardziej subtelne, ale też bardziej wypukłe i trójwymiarowe.

Kolorowe szydełkowe kolczyki do kamizelki z szydełkowych kwadratów.

Kilka słów wyjaśnienia na temat tej rozpiski wzoru:

Rządki przerabiane zieloną nitką:

Rz 1: Zaczęłam od przygotowania kółeczka centralnego poprzez 4 – krotne owinięcie nitki wokół palca.

Rz 2: W drugim okrążeniu przerobiłam wzdłuż powstałego w ten sposób kółeczka 12 półsłupków zamkniętych oczkiem ścisłym zamykającym po to, żeby domknąć to okrążenie.

Rz 3: Następnie, w trzecim okrążeniu przerobiłam szkielet dla zamocowania kolorowych płatków w kolejnym rządku. W tym celu w co drugim półsłupku z poprzedniego okrążenia wbiłam półsłupek przymocowujacy łuk złożony z dwóch oczek łańcuszka.

W ten sposób powstało okrążenie składające się z sześciu łuków po 2 oczka łańcuszka każdy, przymocowanych z każdej strony jednym półsłupkiem. W ten sposób przygotowałam 6 punktów zaczepienia dla sześciu płatków (przerabianych w kolejnym okrążeniu).

Rządek przerabiany różową nitką:

Rz 4. W tym okrążeniu różową nitką przerobiłam płatki, składające się najpierw z oczek rosnących do góry (do polowy szerokości platka), a następnie symetrycznie z oczek opadających w dol. Czyli zaczynając od oczka ścisłego (po angielsku slip stitch), dalej przerabiając półsłupek z narzuceniem i słupek (sekwencja oczek rosnących ku gorze). Od tego miejsca symetrycznie przerobiłam oczka malejące, czyli: półsłupek z narzuceniem i oczko ścisłe.
Nastepnie dodalam oczko łańcuszka stanowiące przejście pomiędzy kolejnym płatkiem i powtórzyłam ten motyw 6 razy, przerabiając w ten sposób 6 kolejnych płatków.

Rządek przerobiony zieloną nitką

Rz 5: W tym okrążeniu ponownie zmieniłam kolor włóczki i przerobiłam je zieloną nitką. W każdym oczku łańcuszka z poprzedniego okrążenia przerobiłam na zielono pikotek złożony z pięciu oczach łańcuszka zamkniętych w kółeczko. Z kolei z tyłu, za każdym z różowych płatków przerobionych w poprzednim okrążeniu przerzuciłam łuk złożony z dwóch oczek łańcuszka. No i znowu pikotek wbity w oczko rozdzielające różowe płatki z poprzedniego okrążenia.

Rządek przerobiony szarą, albo jasno niebieską nitką:

Rz 6: W tym okrążeniu przerobiłam serię płatków w kolorze szarym, ale wydaje mi się, że ten wzór zyskałby na “żywiołowości” gdybym przerobiła go może właśnie w kolorze niebieskim.

W każdym łuku złożonym z 2 oczek łańcuszka z poprzedniego okrążenia przerobiłam po jednym płatku, w tym celu wbijając: 1 półsłupek, 1 półsłupek z narzuceniem, 1 słupek (czyli 3 oczka kolejną rosnące do góry), dalej oczka schodzące w dół, czyli półsłupek z narzuceniem i półsłupek. Plus 1 oczko łańcuszka, który przerzucilam z tyłu za listkiem w formie pikotka z poprzedniego okrążenia.

Dalej dorzucam bigle, czy tzw zaczepki do kolczyków, które docisnąłam i w identyczny sposób przerobiłam drugi kolczyk do pary.

Oczywiście wszystko szczegółowo omawiam w tym filmowym tutorial, na który serdecznie zapraszam.

Miłego dziergania

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Kolorowe szydełkowe kolczyki do kamizelki z szydełkowych kwadratów.

CROCHET GRANNY SQUARE KWADRAT NA SZYDELKU KAMIZELKA Z SZYDELKOWYCH KWADRATOW

Kolorowe szydełkowe kolczyki do kamizelki z szydełkowych kwadratów.

Kolorowe szydełkowe kolczyki do kamizelki z szydełkowych kwadratów.

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *