CROCHET - DIY, CROCHET DREAM CATCHER, GWIAZDKA OZDOBY GWIAZDKOWE

ŚNIEŻYNKA NA SZYDEŁKU WZÓR Z OCZKAMI RELIEFOWYMI TUTORIAL

ŚNIEŻYNKA NA SZYDEŁKU WZÓR Z OCZKAMI RELIEFOWYMI TUTORIAL

A ja przychodzę z pomysłem na taką sympatyczną śnieżynkę, którą docelowo rozciągnęłam na obręczy po to, by przekształcić w sympatyczny łapacz snów.

Zapraszam na wspólne przerabianie tego wzoru.

W załączniku rozpiska wzoru plus kilka wyjaśnień do niej.

Do tego wzoru, żeby urozmaicić jego strukturę i nadać mu bardziej ozdobny charakter, wprowadziłam oczka reliefowe, czyli oczka przestrzenne, a więc oczka wbijane od przodu lub od tyłu. I tak: oczka wbijane od przodu, które po angielsku nazywają się front post – oznaczane jako fp i oczka, które wbijamy od tyłu nazywane back post i oznaczane skrótem bp.

ŚNIEŻYNKA NA SZYDEŁKU WZÓR Z OCZKAMI RELIEFOWYMI TUTORIAL

Rz 1: Rządek pierwszy. W tym okrążeniu przerabiamy rządek bazowy złożony z pięciu oczek łańcuszka, które zamykamy w kółko oczkiem ścisłym zamykającym.

Rz 2: Rządek drugi. W tym okrążeniu przerabiamy 12 słupków.

Rz 3: Rządek trzeci. W tym okrążeniu przerabiamy oczka reliefowe, czyli tu konkretnie słupki w wersji front post, czyli słupki wbite od przodu (oznaczane jako fp dc), rozdzielone między sobą dwoma oczkami łańcuszka. Razem 12 takich motywów.

Rz 4: Rządek czwarty. Tutaj na słupkach z poprzedniego okrążenia, czyli na słupkach w wersji front post wbijamy grupy z czterech słupków przerobionych razem, ale wbijamy te grupy również od przodu, czyli w wersji front post. Rozdzielając je między sobą łukami złożonymi z 3 oczek łańcuszka.

Rz 5: Rządek piąty. Teraz obudowujemy poprzednie okrążenie, tworząc taką widoczną z daleka koronę wokół tego centralnego kółka. W tym celu w każdym łuku z poprzedniego okrążenia przerabiamy sekwencję: 2 półsłupki, pikotek złożony z pięciu oczek łańcuszka i znowu 2 półsłupki. W ten sposób pogrubiamy zarys kółka z poprzedniego okrążenia.

Rz 6: Okrążenie szóste. W tym okrążeniu dalej rozbudowujemy nasz motyw, ale tym razem przerabiając oczka w wersji back post, czyli wbijając je od tyłu. Przez co wypychamy do przodu poprzednie okrążenie. I tak na grupie słupków z poprzedniego rzędu, wbijamy 1 słupek, ale wbity od tyłu, czyli tzw bp dc – po to, żeby jeszcze bardziej wyeksponować wypychając do przodu to centralne kółko (pogrubione we wcześniejszym okrążeniu). A u szczytu takiego słupka przerabiamy pikotek, czyli takie duże zakole złożone z oczek łańcuszka (zamkniętych w kółeczko), które posłużą nam do odbudowania ich (w kolejnym okrążeniu) i do stworzenia tym sposobem płatków naszej gwiazdeczki.

Tu naprzemiennie – ponieważ mamy 12 takich płatków – na co drugim słupku przerabiamy takie zakole (pikotek) złożony z 10 oczek łańcuszka (co daje duże płatki). A na co drugim słupku przerabiamy pikotek z pięciu oczek łańcuszka. Następnie przeskakujemy do kolejnego elementu, przerabiając łuk złożony z pięciu oczek łańcuszka.

Rz 7. Tutaj obudowujemy zakola przygotowane w poprzednim okrążeniu, tworząc płatki naszej gwiazdeczki. I tak: duże płatki obudujemy przerabiając wokół nich po 10 słupków + 3 oczka łańcuszka łańcuszka i znowu symetrycznie 10 słupków. Następnie zamocowujemy ten element jednym półsłupkiem osadzonym na łuku z poprzedniego okrążenia (łuk złożony z pięciu oczek łańcuszka) i przeskakujemy do mniejszego zakola złożonego z pięciu oczek łańcuszka, tworząc wokół niego mniejszy płatek naszej gwiazdeczki, czyli płatek, który obudowujemy przerabiając: 5 słupków + 3 oczka łańcuszka + kolejne 5 słupków.

Rz 8: Ostatnie okrążenie, w którym dodajemy takie oszronione brzegi naszej gwiazdeczce. W tym celu na łuku złożonym z trzech oczek łańcuszka (z poprzedniego rzędu) zamocowujemy sekwencję z 3 pikotków, tj 1 pikotek złożony z pięciu oczek łańcuszka, środkowy pikotek złożony z 7 – iu oczek łańcuszka i pikotek złożony z pięciu oczek łańcuszka (grupa zamocowana z każdej strony jednym półsłupkiem wbitym w pierwszym słupku z obudowy płatka). Następnie na tych dużych płatkach złożonych z 10 oczek łańcuszka i obudowanych przez 20 słupków, zamocowujemy po 2 motywy: 1 oczko łańcuszka + pikotek z trzech oczek łańcuszka + 1 oczko łańcuszka. A następnie po to, żeby połączyć płatki przerabiamy 1 słupek wbity w półsłupek z poprzedniego okrążenia, sczepiając nim jednocześnie dwa kolejne płatki ze sobą.

Z kolei na mniejszych płatkach, podobnie obudowujemy ich brzegi sekwencją: 1 oczka łańcuszka + 1 pikotek z 3 oczek łańcuszka i 1 oczko łańcuszka. Z każdej strony symetrycznie po jednym takim motywie, osadzonym półsłupkiem i dodajemy słupek, którym szczepiamy dwa płatki między sobą.

Miłego dziergania

Beata

ŚNIEŻYNKA NA SZYDEŁKU WZÓR Z OCZKAMI RELIEFOWYMI TUTORIAL ŚNIEŻYNKA NA SZYDEŁKU WZÓR Z OCZKAMI RELIEFOWYMI TUTORIAL

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *