A ja zapraszam Was na wspólne przerabianie sympatycznego motywu szydełkowego kwadratu z wykorzystaniem wielokrotnych słupków. 

Oczywiście taki kwadrat jest tylko jedną cegiełką i docelowo powinniśmy przerobić go w kilku, a nawet kilkunastu egzemplarzach po to żeby uzyskać coś większego i móc połączyć określoną liczbę takich cegiełek czy to  w szal, bluzeczkę na lato, czy zwiewne ponczo. 
Ten etap pozostaje jeszcze przede mną. 

Tutaj w tym wzorze wykorzystałam oczka – słupki wielokrotne, przez co wzór przyrasta dość szybko.
Ale póki co zapraszam was na wspólne przerabianie tego wzoru krok po kroku. 

Rz 1. Rządek bazowy: Zaczynamy od przerobienia łańcuszka złożonego z 6 – ciu oczek, które zamykamy w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.

Rz 2. Rządek drugi: W tym okrążeniu przerabiamy 8 grup po 3 potrójne słupki przerobione razem, rozdzielone między sobą łukiem złożonym z sześciu oczek łańcuszka. 

Rz 3. Rządek trzeci: W tym okrążeniu zabudowujemy 8 łuków z poprzedniego okrążenia, przerabiając na nich sekwencję oczek:  najpierw oczek rosnących ku górze, a później malejących, czyli sekwencję: półsłupek, półsłupek z narzuceniem, słupek, podwójny słupek, oczko łańcuszka – wyznaczające połowę płatka i dalej symetrycznie, ale w odbiciu lustrzanym: podwójny słupek, słupek, półsłupek z narzuceniem i półsłupek. Nastepnie przeskakujemy do kolejnego łuku, który zabudowujemy identyczną sekwencją oczek.
W ten sposób powstaje 8 płatków. 

Rz 4: Rządek czwarty: W tym okrążeniu przerabiamy sekwencję dwóch poczwórnych słupków przerobionych razem, zaczepionych w dwóch pół słupkach położonych na obrzeżach dwóch sąsiednich płatków (z poprzedniego okrążenia).
Następnie przerabiamy łuk złożony z sześciu oczek łańcuszka, zamocowany jednym półsłupkiem w oczku łańcuszka w połowie wysokości płatka (z poprzedniego rzędu).

Znowu sześć oczek łańcuszka i kolejna sekwencja dwóch poczwórnych słupków przerobionych razem, wychodzących z dwóch półsłupków z sąsiednich płatków.

Rz 5. Rządek piąty: W tym okrążeniu tworzymy 4 narożniki naszego kwadratu. W tym celu w 2 łukach doprowadzających do grupy złożonej z poczwórnych słupków z poprzedniego okrążenia, przerabiamy 3 podwójne słupki przerobione razem, dalej przeskakujemy łukiem złożonym z pięciu oczek łańcuszka i przerabiamy element narożny, czyli pięć potrójnych słupków przerobionych razem, znowu pięć oczek łańcuszka i 3 podwójne słupki przerobione razem. 
Ten element stanowi narożniki naszego kwadratu.

Następnie robimy przejście z 6 – ciu oczek łańcuszka i dalej zamocowujemy sekwencję siedmiu podwójnych słupków, czyli tutaj: 3 podwójne słupki wbite w pierwszym łuku z sześciu oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu, czwarty podwójny słupek wbity u szczytu grupy złożonej z  czterech poczwórnych słupków przerobionych razem i symetrycznie 3 kolejne podwójne słupki. Znowu sześć oczek łańcuszka i kolejny narożnik.

Rz 6: Rządek szósty, czyli ostatnie okrążenie w tym motywie. W  tym okrążeniu przerabiamy w narożniku, czyli u szczytu grupy złożonej z pięciu potrójnych słupków przerobionych razem – sekwencję: 1 podwójny słupek + luz z 3 oczek łańcuszka + 1 podwójny słupek. 

Następnie łańcuszek z pięciu oczek (z poprzedniego okrążenia) zabudowujemy sekwencją pięciu podwójnych słupków (przerobionych niezależnie). Dalej łuk złożony z sześciu oczek łańcuszka zabudowujemy sekwencją sześciu (przerobionych niezależnie) podwójnych słupków. Następnie u szczytu  grupy z 7 – u podwójnych słupków z poprzedniego okrążenia przerabiamy: 2 podwójne słupki, dalej w centrum na trzech kolejnych podwójnych słupkach umieszczamy grupę: 3 podwójnych słupków przerobionych razem i dalej 2 kolejne niezależne podwójne słupki. W ten sposób dochodzimy do kolejnego łuku z sześciu oczek łańcuszka, który symetrycznie zabudowujemy sześcioma podwójnymi słupkami i jeszcze kolejne pięć podwójnych słupków osadzających  kolejny łuk z 5- ciu oczek łańcuszka. 

Na zakończenie pierwszego boku / pierwszej długości naszego kwadratu element narożny, czyli 1 podwójny słupek + 3 oczka łańcuszka + 1 podwójny słupek. 

Miłego dziergania

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version