SZYDEŁKOWY ŁAPACZ SNÓW WZÓR NA OBRĘCZ O ŚREDNICY 17 – 20 CM model nr 2

A ja przychodzę z pomysłem szydełkowego łapacza snów, który rozciągnęłam na obręczy o średnicy 17 cm. W załączeniu rozpiska wzoru plus kilka objaśnień do tejże rozpiski.

 

Rz 1: Zaczynamy od przerobienia łańcuszka z sześciu oczek, które zamykamy w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.

Rz 2. Rządek drugi – rządek bazowy przygotowany w poprzednim okrążeniu obudowujemy sekwencją 12 półsłupków (wersja pokazana w filmowym tutorialu), albo bezpośrednio obudowujemy motywem słupek + 1 oczko łańcuszka, powtórzonym 12 razy.

Rz 3: W tym okrążeniu przerabiamy grupy złożone z 5 -ciu podwójnych słupków przerobionych razem, rozdzielone między sobą sekwencją złożoną z pięciu oczek łańcuszka.

Rz 4. W tym okrążeniu przerabiamy łuki złożone z sześciu oczek łańcuszka, zamocowane z każdej strony jednym półsłupkiem wychodzącym z połowy wysokości łuku z poprzedniego okrążenia.

Rz 5: W tym okrążeniu przerabiamy łuki z 8 – iu oczek, wychodzące z połowy wysokości łuków z poprzedniego okrążenia, zaczepiając każdej strony taki łuk jednym półsłupkiem.

Rz 6: W tym okrążeniu, każdy z łuków zabudowujemy segmentem złożonym z 9 – ciu słupków, przeskakując do kolejnego takiego elementu łukiem złożonym z 2 oczek łańcuszka.

Rz 7. W tym okrążeniu na sekwencji z 9 – ciu słupków przerabiamy 3 grupy po 3 słupki przerobione razem, rozdzielone między sobą łukiem złożonym z 5 – ciu oczek łańcuszka i przeskakujemy do kolejnego motywu łukiem złożonym z 2 oczek łańcuszka.

Rz 8. W tym okrążeniu wychodząc z połowy długości łuków z poprzedniego okrążenia przerabiamy łuki z 5 – ciu oczek łańcuszka, zaczepione półsłupkiem. Tylko w łuku rozdzielającym, pomiędzy dwoma kolejnymi elementami, przerabiamy grupę złożoną z trzech słupków przerobionych razem.

Rz 9. W tym okrążeniu przygotowujemy punkty zaczepienia, przez które przeciągniemy nitke przymotywująca ten wzór do obręczy. W tym celu, w każdym z łuków przygotowanych w poprzednim okrążeniu przerabiamy sekwencję trzech słupków rozdzielonych między sobą po jednym oczku łańcuszka i przeskakujemy do kolejnego motywy.

Miłego dziergania

 

 

GWIAZDKA NA SZYDEŁKU 6 WIERZCHOŁKÓW TUTORIAL KROK PO KROKU

A ja przychodzę z pomysłem na taka sympatyczna gwiazdeczkę z 6 – cioma wierzchołkami.

Jednocześnie podrzucam tutorial i rozpiskę wzoru. Plus kilka  objaśnień do tejże rozpiski. 

Tutaj przewidziałam też dwa różne wykończenia brzegów tej serwetki / gwiazdeczki: pierwsza opcja z picotkami, którą widzicie na rozpisce wzoru,
 druga opcja to okrążenie złożone naprzemiennie z 1 słupka + 2 oczka łańcuszka (zamiast zewnętrznego ostatniego okrążenia złożonego z pikotków).

A teraz kilka wyjaśnień do rozpiski tego wzoru.

Rz 1 Rządek pierwszy. Przerabiamy sześć oczek łańcuszka, które zamykamy w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.

Rz 2: Rządek drugi składa się z sześciu motywów powtórzonych naprzemiennie, czyli 3 słupki połączone razem + łuk złożony z pięciu oczek łańcuszka.

Rz 3. Rządek trzeci. W tym okrążeniu, w każdym łuku z poprzedniego okrążenia przerabiamy sekwencję: 3 słupki + 3 oczka łańcuszka + 3 słupki + półsłupek przymocowujący u szczytu grupy złożonej z trzech słupków przerobionej jeszcze w poprzednim okrążeniu.

Rz 4: Rządek czwarty. W tym okrążeniu przerabiamy luki złożone z 10 oczek łańcuszka, przymocowane z każdej strony jednym półsłupkiem w łuku rozdzielającym z poprzedniego okrążenia. W ten sposób przerabiamy 6 takich łuków. 

Rz 5: W tym okrążeniu przygotowujemy sześć wierzchołków naszej gwiazdeczki. W tym celu, w półsłupku przymocowującym przygotowujemy punkt wyjścia dla wierzchołka, czyli przerabiamy sekwencję: słupek +  łuk złożony z pięciu oczek łańcuszka + słupek (wbity w tym samym punkcie). Następnie zabudowujemy długie łuki z wczesniejszego okrążenia przerabiając w nich sekwencję: 3 oczka łańcuszka + 7 półsłupków + 3 oczka łańcuszka.

Rz 6: W tym okrążeniu dalej rozbudowujemy wierzchołki naszej gwiazdki, zabudowując luki przygotowanie w poprzednim okrążeniu sekwencja: 4 słupki + 5 oczek łańcuszka + symetrycznie 4 kolejne słupki. Dalej kontynuujemy zabudowę długich łuków z Rz 4, czyli podobnie jak we wcześniejszym okrążeniu przerabiamy: 3  oczka łańcuszka + 5 półsłupków (osadzonych na 7 pół słupkach z poprzedniego okrążenia), pomijając dwa zewnętrzne, czyli półsłupek nr 1 i 7 i znowu 3 oczka łańcuszka.

Rz 7.  Rządek nr 7. W tym okrążeniu dalej rozbudowujemy wierzchołki naszej gwiazdeczki. W tym celu w każdym z 4 słupków z poprzedniego okrążenia przerabiamy po jednym słupku + jeszcze 4 słupki zamocowane na łuku i symetrycznie, z drugiej strony wierzchołka 8 kolejnych słupków. Z kolei na łuku rozdzielającym coraz bardziej skracamy motyw, w tym okrążeniu złożony z łańcuszka z 3 oczek + 3 półsłupki i znowu 3 oczka łańcuszka.

Rz 8. Kolejne okrążenie. W tym okrążeniu dalej rozbudowujemy wierzchołki naszej gwiazdeczki, czyli tym razem przerabiamy  11 słupków + 5 oczek łańcuszka + 11 słupków.  A jako element przejściowy przerabiamy sekwencję: 3 oczka łańcuszka + 1 półsłupek + 3 oczka łańcuszka. Zamykając w ten sposób piramidę zbudowaną z półsłupków zwężającą się ku górze.

Rz 9. Ostatnie okrążenie, które wykonałam w formie pikotków osadzonych na łukach z 2 oczek łańcuszka,  zamocowanych z każdej strony u podstawy jednym półsłupkiem.

Miłego dziergania

KWIATOWY ŁAPACZ SNÓW CROCHET DREAM CATCHER TUTORIAL

A ja przychodzę z pomysłem na taki sympatyczny i pełen uroku łapacz snów  przerobiony na szydełku o grubości 1,5, który rozciągnęłam na obręczy o średnicy 17 cm.

W załączeniu rozpiska wzoru plus kilka objaśnień do tejże rozpiski.

Rz 1: Wzór zaczynamy od przerobienia rządku bazowego, złożonego z sześciu oczek łańcuszka, zamkniętych w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.

Rz 2: Rządek drugi. W tym okrążeniu przerabiamy sekwencję 12 słupków.

Rz 3: Rządek trzeci. W tym okrążeniu przerabiamy 12 razy motyw: słupek + 2 oczka łańcuszka.

Rz 4: Rządek czwarty. W tym okrążeniu w każdym słupku z poprzedniego okrążenia przerabiamy grupę czterech słupków, przerobionych niezależnie, jeden obok drugiego, wychodzących z tego samego punktu. Razem 12 grup po cztery słupki, wychodzące z wierzchołka słupka z  poprzedniego okrążenia.

Rz 5: Rządek piąty. W tym okrążeniu domykamy grupy złożone z czterech niezależnych słupków z poprzedniego okrążenia, przerabiając na każdej z nich grupę czterech słupków, przerobionych razem, czyli zamkniętych u góry jednym oczkiem, tworzących charakterystyczny stożek. Następnie dorabiamy łańcuszek złożony z 7 oczek i przechodzimy do kolejnej takiej grupy złożonej z 4 słupków przerobionych razem, zamykających w formie stożka 4 niezależne słupki z poprzedniego okrążenia. Motyw powtarzamy 12 razy.

Rz 6. Rządek szósty. W tym okrążeniu w łuku złożonym z siedmiu oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu przerabiamy grupę złożoną z czterech niezależnych (przerobionych obok siebie) słupków. Następnie przeskakujemy łukiem złożonym z czterech oczek łańcuszka do kolejnego takiego elementu. Motyw powtarzamy 12 razy.

Rz 7: Rządek kolejny. W tym okrążeniu na grupie złożonej z czterech niezależnych słupków z poprzedniego rzędu, w każdym słupku  przerabiamy po jednym słupku, rozdzielając go od kolejnego łukiem z trzech oczek łańcuszka.

W ten sposób w ramach przedłużenia tej grupy powstają: trzy łuki złożone z trzech oczek łańcuszka, które rozbudujemy w kolejnym rządku.

Następnie przeskakujemy łukiem złożonym z czterech oczek łańcuszka do kolejnej grupy złożonej z czterech niezależnych słupów z poprzedniego okrążenia i zamykamy ja przerabiając na nich 4 słupki przerobione razem, tworzące charakterystyczny stożek.

Czyli w tym okrążeniu naprzemiennie przerobimy grupę domykającą 4 słupki (rozdzielając ją 4 oczkami łańcuszka) i przeskakując do kolejnej grupy, w której rozbudujemy motyw, który posłuży nam do przygotowania wierzchołków naszej serwetki w formie kwiatka.  Czyli naprzemiennie przerabiamy te dwa motywy, po 6 razy każdy.

Rz 8: czyli przedostatnie już okrążenie. Tutaj nad grupą czterech słupków połączonych razem z poprzedniego rzędu przerabiamy jeden półsłupek, a następnie przeskakujemy łukiem złożonym z pięciu oczek łańcuszka do motywu tworzącego płatek naszego kwiatka, który jeszcze bardziej rozbudowujemy w tym okrążeniu. W tym celu: w każdym z trzech łuków złożonych z trzech oczek łańcuszka przerabiamy grupę złożoną z trzech słupków przerobionych razem (razem 3 takie grupy, przypadające na jeden motyw). Następnie łańcuszkiem złożonym z pięciu oczek przeskakujemy do kolejnej grupy złożonej z czterech słupków połączonych razem, na której osadzamy jeden półsłupek.

Rz 9. Rządek ostatni. W tym okrążeniu obudowujemy łuki przerobione w poprzednim okrążeniu, przerabiając na nich płatki naszego kwiatka złożone z sekwencji: najpierw oczek rosnących ku górze, a później oczek malejących. W tym celu  przerabiamy: półsłupek;  półsłupek z narzuceniem, słupek, 1 oczko łańcuszka, a następnie sekwencję oczek malejących, czyli słupek, półsłupek z narzuceniem i półsłupek. W taki sposób obsadzamy każdy łuk utworzony w poprzednim okrążeniu.

Miłego dziergania.

Pozdrawiam serdecznie

Beata Redzimska

Exit mobile version