A ja ostatnio rozmarzyłam się i szukam inspiracji, która odmieni moje życie. No bo wszystko zaczyna się od marzenia, które gdzieś tam powoli w nas kiełkuje i troszkę przy okazji ukierunkowuje nasze projekty i czasami chcąc nie-chcąc wręcz posuwa nasze życie w wymarzonym kierunku naprzód….
No i ja powoli nastawiam wszystkie moje radary na wszelkie możliwe inspiracje balkonowe, choć póki co mój balkon jest pełen doniczek, w których nic jeszcze nie wykiełkowało. Zainspirowała mnie tutaj Ola Budzyńska @pracowniabudzynskiej. U Oli – jak pisała w jednym ze swoich newsletterów – Zaczęło się od tego, że ktoś podarował jej sadzonki pomidorów i zaczęła „opiekować” się nimi na swoim malutkim balkonie, który porażona roślinnym bakcylem wymieniła na większy Taras, a kilka lat później przeprowadziła się do zaczarowanej farmy na Kaszubach. I tak sobie myślę, że każdy Progres i postęp zaczyna się od wyobrażenia sobie zmiany – którą powoli mniej lub bardziej świadomie wcielamy w życie.
Więc ja oglądam balkonowe inspiracje. Narazie mój balkon jest załadowany doniczkami, z których jeszcze nic nie wykiełkowało, ale ….
życie nauczyło mnie tego, żeby uzbroić się w cierpliwość.
No a może kolejnym krokiem będzie ten wymarzony domek na wsi (jak ten Oli domek na Kaszubach). Coś w tym jestem: najpierw trzeba zacząć marzyć po to, żeby powoli to marzenie przełożyć na malutkie kroki – kolejne etapy, które przełożą się na duże milowe kroki, żeby docelowo uświadomić sobie przebytą drogę i odmianę…. Zresztą i największe – najbardziej fantastyczne wynalazki zaczęły się od tego, że ktoś sobie Wyobraził jakąś totalną fantazję, a następnie ktoś inny zrealizował to jako totalnie niemożliwe – a jednak możliwe.
Kilka malowniczych pomysłów na aranżację balkonu przy użyciu pewnej dozy wyobraźni, ale przede wszystkim jak niskobudżetowo i z wykorzystaniem przedmiotów, które pozornie już niekoniecznie do czegokolwiek się nadaja. A jednak potrafią stworzyć sympatyczno – romantyczny klimat na balkonie. Czyli jak wykorzystać drewniane palety i umeblować nimi balkon, dodając drobne dodatki i poduszkowe akcenty, by uczynić bardziej przytulnym może dotychczas nie wykorzystywaną przestrzeń na balkonie. Czyli duża porcja roślin doniczkowych, drewniane palety wykorzystywane jako umeblowanie balkonu – stoliki, siedzenia, czy wręcz kanapy, drewniane skrzynki i wiklinowe kosze, które świetnie dopełniają klimat balkonu.
A ja przychodzę dzisiaj z pomysłem na romantyczny łapacz snów w stylu boho, że tak powiem z rozwianym na wietrze włosem, czyli z puszystymi frędzlami, które dopełniają całości wzoru.
No a teraz już chciałabym zaprosić Was na wspólne przerabianie tego motywu.
W załączniku rozpiska wzoru. Zaczynamy.
Rz 1: Rządek bazowy składa się z sześciu oczek łańcuszka zamkniętych w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.
Rz 2: Rządek drugi. W tym okrążeniu przerabiamy 24 słupki. Pamiętając o tym, że pierwszy słupek zastępujemy jego zamiennikiem i równoważnikiem w postaci trzech oczek łańcuszka.
Rz 3: Rządek trzeci. W tym okrążeniu w każdym ze słupków z poprzedniego okrążenia przerabiamy po jednym słupku? tylko że rozdzielamy je między sobą łukiem złożonym z dwóch oczek łańcuszka. Czyli docelowo przerabiamy 24 razy sekwencje: słupek + 2 oczka łańcuszka.
Rz 4: Rządek czwarty. W tym okrążeniu przerabiamy sekwencje (12 razy) złożone z pięciu podwójnych słupków przerobionych razem. Te pięć słupków osadzamy na dwóch kolejnych łukach z poprzedniego okrążenia i rozdzielamy je między sobą łukiem złożonym z ośmiu oczek łańcuszka.
Rz 5: Rządek piąty. W tym okrążeniu na każdym łuku z poprzedniego okrążenia osadzamy sekwencje: pięć słupków + trzy oczka łańcuszka + pięć słupków i przeskakujemy do kolejnego łuku.
Rz 6: Rządek szósty. W tym okrążeniu w każdym łuku rozdzielającym z poprzedniego okrążenia przerabiamy sekwencję: trzy słupki + trzy oczka łańcuszka + trzy słupki (to właśnie ten łuk złożony z trzech oczek łańcuszka w kolejnym okrążeniu posłuży nam do osadzenia identycznego elementu). Następnie przerabiamy dwa oczka łańcuszka i słupek osadzony w przejściu między dwoma kolejnymi elementami z poprzedniego okrążenia i znowu dwa oczka łańcuszka i przeskakujemy do charakterystycznego dla tego wzoru motywu osadzonego w kolejnym łuku.
Rz 7: Rządek kolejny. W tym okrążeniu przerabiamy podobnie w łuku z trzech oczek łańcuszka sekwencję: trzy słupki + trzy oczka łańcuszka + trzy słupki, a następnie przeskakujemy łukiem z trzech kolejnych oczek łańcuszka i w słupku z poprzedniego okrążenia osadzamy jeden słupek i znowu przerabiamy trzy oczka łańcuszka.
Rz 8: Rządek kolejny. W tym okrążeniu identycznie: w łuku z trzech oczek łańcuszka u szczytu charakterystycznego motywu przerabiamy: trzy słupki + trzy oczka łańcuszka + trzy słupki. Teraz łukiem troszeczkę dłuższym, bo złożonym z czterech oczek łańcuszka przechodzimy do linii wytyczonej przez słupki i wbijamy się jednym półsłupkiem u szczytu słupka z poprzedniego okrążenia. Następnie przerabiamy symetryczny łuk złożony z czterech oczek łańcuszka.
Rz 9: W tym okrążeniu, u szczytu łuku złożonego z trzech oczek łańcuszka przerabiamy identyczne sekwencję: trzy słupki + trzy oczka łańcuszka + trzy słupki, następnie schodzimy łukiem złożonym z dwóch oczek łańcuszka i w sekwencji trzech słupków przerabiamy trzy słupki, ale przerobione razem. Następnie luk z trzech oczek łańcuszka i jeden półsłupek wbity w półsłupku z poprzedniego okrążenia. Dalej symetrycznie trzy oczka łańcuszka + trzy słupki przerobione razem. Znowu dwa oczka łańcuszka i dochodzimy do charakterystycznego dla tego wzoru motywu.
Rz 10: Rządek kolejny. W tym okrążeniu podobnie u szczytu łuku, w którym kontynuujemy tą naszą jodełkę przerabiamy trzy słupki + trzy oczka łańcuszka + trzy słupki i znowu powtarzamy motyw z poprzedniego rządku, czyli dwa oczka łańcuszka i w sekwencji trzech słupków z poprzedniego rzędu wbijamy trzy słupki, ale przerobione razem. Następnie znowu trzy oczka łańcuszka. Teraz u szczytu dwóch grup z poprzedniego okrążenia złożonych z trzech słupków przerobionych razem przerabiamy dwa słupki przerobione razem, trzy oczka łańcuszka i jeszcze kolejna grupa trzech słupków przerobionych razem, plus symetrycznie 3 oczka łańcuszka i dochodzimy do charakterystycznego dla tego wzoru motywu.
Rz 11: W tym okrążeniu znowu powtarzamy charakterystyczny motyw, czyli trzy słupki + trzy oczka łańcuszka + trzy słupki. Znowu dwa oczka łańcuszka i znowu sekwencja złożona z trzech słupków przerobionych razem u szczytu grupy złożonej z trzech niezależnych słupków. Teraz cztery oczka łańcuszka i ponownie sekwencja złożona z dwóch słupków przerobionych razem u szczytu dwóch symetrycznych grup po trzy słupki przerobione razem z poprzedniego okrążenia. Znowu cztery oczka łańcuszka.
Rz 12: Kolejne okrążenie i ta sama charakterystyczna grupa: trzy słupki + trzy oczka łańcuszka + trzy słupki. Znowu dwa oczka łańcuszka i znowu trzy słupki przerobione razem u szczytu grupy złożonej z trzech niezależnych słupków. Teraz jedno oczko łańcuszka i u szczytu grupy z trzech słupków przerobionych razem z poprzedniego okrążenia przerabiamy jeden półsłupek. Następnie zataczamy duży łuk złożony z 10 oczek łańcuszka, który zamocowujemy symetrycznie jednym półsłupkiem u szczytu kolejnej grupy złożonej z trzech słupków przerobionych razem.
Rz 13: Tutaj w łuku złożonym z trzech oczek łańcuszka przerabiamy jeden słupek, następnie łuk złożony z pięciu oczek łańcuszka, który zamocowujemy jednym półsłupkiem w trzecim z trzech niezależnych słupków. Następnie przechodzimy do długiego łuku, który przerobiliśmy w poprzednim okrążeniu i w nim przerabiamy sekwencję złożoną z 15 słupków obudowyjących ten łuk. Znowu jeden półsłupek u szczytu trzeciego słupka z poprzedniego okrążenia i symetryczne łuk z pięciu oczek łańcuszka + słupek u szczytu motywu. Tak przerabiamy do końca okrążenia.
Rz 14: Rządek ostatni. W tym okrążeniu przygotowujemy już łuki, które posłużą nam do przeciągnięcia sznurka przymocowującego ten motyw do obręczy. W tym celu przerabiamy sekwencję: w co drugim słupku z poprzedniego okrążenia przerabiamy jeden słupek + łuk złożony z dwóch oczek łańcuszka (razem siedem takich elementów w ramach jednego motywu) + łuk złożony z pięciu oczek łańcuszka i jeden półsłupek u szczytu słupka z poprzedniego okrążenia.
W ten sposób powstaje sekwencja łuków, przez które przeciągniemy sznurek przymocowujacy nasz lapacz snów do obręczy.
A ja przychodzę z pomysłem na taki sympatyczny szydełkowy łapacz snów formacie mini, czyli o średnicy 13 cm.
W załączeniu filmowy tutorial przerabiania tego wzoru krok po kroku i rozpiska wzoru.
Zaczynamy.
Rz 1. Rządek bazowy, w którym przerabiamy sześć oczek łańcuszka, które zamykamy w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.
Rz 2. Rządek drugi. W tym okrążeniu powtarzamy osiem razy element: 1 słupek + 4 oczka łańcuszka.
Rz 3. Rządek trzeci. W tym okrążeniu zabudowujemy 8 luków z poprzedniego okrążenia sekwencją oczek tworzących płatek, czyli oczek najpierw rosnących ku górze, a później malejących ku dołowi, przez co uzyskujemy 8 płatków wokół centralnego okrążenia. Czyli przerabiamy tu: 1 półsłupek, 1 półsłupek z narzuceniem, 1 słupek, następnie 1 oczko łańcuszka i symetrycznie, ale w odbiciu lustrzanym: 1 słupek, 1 półsłupek z narzuceniem, 1 półsłupek i przeskakujemy do kolejnego łuku, który obudowujemy identyczną sekwencją oczek.
Rz 4. Rządek czwarty. W tym okrążeniu w dwóch pół słupkach znajdujących się na przejściu pomiędzy dwoma płatkami z poprzedniego okrążenia zamocowujemy grupę dwóch potrójnych słupków przerobionych razem. Następnie przerabiamy luk złożony z czterech oczek łańcuszka, który zamocowujemy jednym półsłupkiem w oczku łańcuszka rozdzielającym dwie sekwencje oczek najpierw rosnących, a później malejących tworzących płatek (z poprzedniego okrążenia) i znowu cztery oczka łańcuszka i kolejna grupa dwóch potrójnych słupków przerobionych razem.
Rz 5. Rządek piąty. W tym okrążeniu przerabiamy osiem motywów złożonych z: 3 słupki przerobione razem + łuk z 4 oczek łańcuszka + 4 podwójne słupki przerobione razem + łuk z 4 oczek łańcuszka + 3 słupki przerobione razem. Następnie przeskakujemy łukiem z 4 oczek łańcuszka do kolejnego tego takiego motywu. Razem powtarzamy ten motyw 8 razy.
Rz 6. W tym okrążeniu w łuku złożonym z 4 oczek łańcuszka z poprzedniego okrążenia przerabiamy grupę 3 słupków przerobionych razem, z której przeskakujemy łukiem złożonym z 6 – ciu oczek łańcuszka do szczytu grupy z czterech podwójnych słupków przerobionych razem i zamocowujemy tu ten luk jednym słupkiem. Znowu symetrycznie przerabiamy łuk złożony z 6 – ciu oczek łańcuszka i powtarzamy w ten sposób wzdluz calej dlugosci okrążenia.
W ten sposób tworzymy sekwencje łuków, które posłużą nam do przeciągnięcia sznurka przymocowującego nasz łapacz snów do obręczy.
No i oczywiście całości dopełniają ozdobne chwosty, które dodają specyficznego uroku łapaczom snów. Miłego dziergania
NEWSLETTER
Zapisz się na newsletter MODA NA BIO i pobierz ebook o budowaniu swojej marki na Instagramie