BRANSOLETKA PRZYJAŹNI WARIACJE NA TEMAT LITERKI V

A ja przychodzę z takim sympatycznym motywem bransoletki przyjaźni w formie, którą nazwałam: wariacje na temat literki V.

Ten wzór wyplatamy z 10  – ciu nitek (nitki z muliny, nici do haftowania), po pięć w każdym kolorze. Rozdzielamy je symetrycznie: pięć z lewej strony, pięć z prawej strony, w identycznej kolejności.

Następnie wyplatamy pierwsze rządki, w których formujemy kolejne literki V.

Pierwszy rządek w tej bransoletce wyplatamy z dwóch centralnych nitek (piątej i szóstej liczonej od prawej strony), przerabiając z nich podwójny supełek idący w prawo.

Następnie bierzemy trzecią nitkę (i to zarówno trzecią nitkę ze strony lewej i prawej) i przeplatamy nimi na kolejnych nitkach podwójne supełeczki tworzące literę V (2 podwójne supełki w prawo z lewej strony i 2 podwójne supełki w lewo z prawej strony) spotykające się pośrodku motywu. W momencie ich spotkania się przeplatamy łączący je supełeczek centralny.

Teraz bierzemy pierwszą nitkę (zarówno ze strony prawej, jak i lewej) i podobnie przeplatamy nią serię podwójnych supełeczków idących do środka, tworzących literę V. Tym razem wyplatamy cztery podwójne supełeczki idące w prawo i  symetrycznie 4 podwójne supeleczki z prawej strony idące w lewo. A następnie łączymy te nitki ze sobą.

Załączam moim zdaniem bardzo przejrzysta rozpiskę wzoru z książki 100 bransoletek brazylijskich.

No i mamy przerobiony początek naszego wzoru.

Teraz przerabiamy kolejne wariacje na temat litery V.

W tym celu bierzemy pierwszą zewnętrzną nitkę z prawej i z lewej strony i przeplatamy nią podwójnie supełeczek idące do środka.

Następnie 3 nitkami, którymi spletliśmy 3 pierwsze linie w kształcie literki V (3 kolejne, rosnące literki V) na początku wzoru przerabiamy po dwa podwójne supełeczki idące na zewnątrz (na prawo z prawej strony i na lewo po lewej stronie), czyli przerabiamy tymi trzema kolorami po dwa supełki idące w prawo z prawej i po dwa supełki idące w lewo z lewej strony.

Teraz zaplatamy oczko centralne przerabiając supełek w prawo na dwóch centralnych nitkach i kolejna literę V na dwóch kolejnych nitkach.

Następnie podkreślamy ten motyw sekwencją literek V (biegnących do środka), za każdym razem biorąc kolejno zewnętrzne nitki, którymi przeplatamy linie podwójnych supełków biegnących do środka motywu.

Następnie powtarzamy ten motyw wzdłuż całej długości naszej bransoletki przyjaźni.

Miłego wyplatania

ŚNIEŻYNKA AVA WZÓR NA SZYDEŁKU

A ja przychodzę dziś z pomysłem na taką sympatyczną śnieżynkę, którą przerobicie w dość prosty sposób, raptem w kilku okrążeniach.
W załączeniu rozpiska wzoru i filmowy tutorial, w którym wyjaśniam ten wzór krok po kroku.

Rz 1: Rządek bazowy składa się z sześciu oczek łańcuszka, które zamykamy w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.

Rz 2: Rządek drugi składa się z 12 słupków rozdzielonych między sobą (jeden od drugiego) łukiem złożonym z trzech oczek łańcuszka.
Na początku tego okrążenia przerabiamy 3 oczka łańcuszka, które zastępują pierwszy słupek. A docelowo przerobimy 12 takich motywów: słupek + 3 oczka łańcuszka.

Rz 3:  W tym okrążeniu powtarzamy podobny motyw, co w poprzednim: słupek i luk (tym razem dłuższy, bo  złożony z pięciu oczek łańcuszka. Ale każdy kolejny słupek wychodzi ze środka łuku z poprzedniego okrążenia. Podobnie powtarzamy 12 takich motywów.

Rz 4: Rządek czwarty. W tym okrążeniu przygotowujemy takie sympatyczne płatki naszej śnieżynki. Tylko że te płatki zamocowujemy w co drugim łuku (z poprzedniego okrążenia). A więc docelowo uzyskamy 6 takich płatków. W tym celu, w co drugim łuku z poprzedniego okrążenia utworzonym z pięciu oczek łańcuszka  przerabiamy sekwencję: 7 słupków + 3 oczka łańcuszka + 7 słupków, która co nieco swoim zasięgiem “rozlewa się” na kolejny łuk. Dlatego w kolejnym łuku przerabiamy tylko taki malutki element przejściowy złożony z 1 półsłupka, pikotka złożonego z pięciu oczek łańcuszka i zamotywującego go z drugiej strony (symetrycznie) półsłupka. Tym sposobem przeskakujemy do kolejnego łuku, w którym przerabiamy kolejny płatek.

 

SZYDEŁKOWY MOTYW W FORMIE KWIATKA. KOLCZYKI W FORMIE KWIATKA

A ja przychodzę dzisiaj z sympatycznym i prostym tutorialem na szydełkowy kwiatek, który można wykorzystać chociażby jako element dekoracyjny do przygotowania szydełkowych kolczyków np z kordonka, albo jako jakąś sympatyczną naszywkę (i w tej formie dekorację do ozdobienia czy to jakiegoś elementu ubioru, czy torebki).

Ten wzór składa się raptem z kilku okrążeń.

Rz 1: Zaczynamy od przerobienia łańcuszka bazowego złożonego z ośmiu oczek zamkniętych w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.

Rz 2. W tym okrążeniu przerabiamy 16 półsłupków z narzuceniem. Z tym że na początku okrążenia, pierwszy z tych półsłupków z narzuceniem zastępujemy jego równoważnikiem w postaci dwóch oczek łańcuszka.

Rz 3: W tym okrążeniu przerabiamy grupy po pięć przerobionych razem słupków, wbite w co drugie oczko z poprzedniego okrążenia, pomiędzy którymi przerabiamy łuki złożone z trzech oczek łańcuszka.

Rz 4: W tym ostatnim okrążeniu zakreślamy płatki naszego kwiatka, osadzone właśnie na łukach złożonych z trzech oczek łańcuszka z poprzedniego okrążenia, na których przerabiamy: 1 półsłupek, 1 półsłupek z narzuceniem, 3 słupki i znowu oczka zmniejszające się ku dołowi, czyli 1 półsłupek z narzuceniem i 1 półsłupek.

W ten sposób przerabiamy ten motyw w dwóch egzemplarzach, doczepiamy bigle, czyli zaczepki do kolczyków i mamy gotowy, własnoręcznie wykonany zestaw kolczyków handmade.

A ja już zapraszam na filmowy tutorial krok po kroku na moim kanale na youtubie

Miłego dziergania

Pozdrawiam serdecznie

Beata Redzimska

 

 

Exit mobile version