A ja przychodzę z pomysłem na taki sympatyczny motyw kwadratu, który wykorzystałam do przerobienia szydełkowej bluzeczki będącej połączeniem tychże motywów.

W załączeniu film, w którym pokazuję krok po kroku, jak przerobiłam ten motyw. Plus rozpiska wzoru.

Ten wzór przerabiałam na szydełku o grubości 6. W prezentowanej bluzeczce wykorzystałam ten motyw w dwóch opcjach wielkościowych.

W załączeniu rozpiska wzoru plus kilka wyjaśnień do tejże rozpiski.

Zapraszam do wspólnego dziergania.

 

Zaczynamy

Rz 0: Rządek bazowy. Zaczęłam od przerobienia 8 oczek łańcuszka połączonych w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.

Rz 1: W tym okrążeniu przerobiłam 12 półsłupków, które posłużą mi jako punkt wyjścia do przerobienia kolejnego okrążenia.

Rz 2. Rządek drugi. W tym okrążeniu przerobiłam 12 razy motyw: 1 słupek + 2 oczka łańcuszka. Przy czym każdy słupek wychodzi z półsłupka z poprzedniego okrążenia.

Rz 3: Rządek trzeci. W tym okrążeniu w każdym łuku złożonym z dwóch oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu przerobiłam grupę złożoną z czterech słupków przerobionych razem.

Jednocześnie doprowadzając motyw okrągły z poprzedniego okrążenia do formy kwadratowej. W tym celu na 12 motywach z poprzedniego rzędu, przerobiłam 4 narożniki, czyli co trzeci motyw przerabiałam łuk narożny złożony z 5 – ciu oczek łańcuszka (w przejściu pomiędzy dwoma grupami z 4 słupków przerobionych razem). A następnie w dwóch kolejnych przejściach pomiędzy dwoma kolejnymi motywami przerabiałam łuki złożone z trzech oczek łańcuszka. W ten sposób motyw powoli przybrał formę kwadratu.

Rz 4: Rządek nr 4. W tym okrążeniu dalej rozbudowywałam narożniki mojego kwadratu. W tym celu w łuku narożnym z poprzedniego okrążenia (złożonym z pięciu oczek łańcuszka) obsadziłam sekwencję złożoną z: 5 słupków + 3 oczka łańcuszka i symetrycznie 5 słupków (które już będą się liczyć do kolejnej długości kwadratu).

Z kolei w przejściu pomiędzy narożnikami (czyli na długości kwadratu) przerobiłam sekwencję: 2 oczka łańcuszka + 1 półsłupek wbity u szczytu kolejnej grupy złożonej z 4 słupków przerobionych razem i symetrycznie 2 kolejne oczka łańcuszka.

Rz 5: W tym okrążeniu dalej rozbudowywałam narożniki. Czyli znowu w łuku narożnym przerabiałam motyw złożony z: 2 słupków + 3 oczka łańcuszka + 2 słupki. Następnie w każdym z pięciu słupków znajdujących się w narożniku w poprzednim okrążeniu przerobiłam po jednym słupku. Zaś pośrodku boku kwadratu umieściłam grupę złożoną z dwóch słupków rozdzielonych między sobą łukiem złożonym z dwóch oczek łańcuszka, wbitą u szczytu półsłupka w połowie długości boku kwadratu.

Rz 6. W tym okrążeniu jeszcze bardziej rozbudowywałam łuki narożne, przerabiając w łuku narożnym motyw: 1 słupek + 3 oczka łańcuszka + 1 słupek. Następnie przerabiałam długości boków kwadratu wbijając po jednym słupku w każdym z 7 – u słupków narożnych z poprzedniego okrążenia plus następnie w motywie znajdującym się pośrodku długości boku kwadratu przerabiałam motyw: 1 słupek + 2 oczka łańcuszka + 1 słupek.

Rz 7. Czyli jeszcze jedno okrążenie, w którym jeszcze bardziej rozbudowywałam narożniki tego kwadratu. Tutaj w każdym łuku narożnym przerobiłam motyw: 1 słupek + 3 oczka łańcuszka + 1 słupek. Następnie w każdym kolejnym słupku z poprzedniego rzędu przerabiałam po jednym słupku, docelowo dodając pięć słupków + sekwencja: 3 oczka łańcuszka i w motywie centralnym sekwencja: 2 słupki + 1 oczko łańcuszka + 2 słupki. W ten sposób do końca okrążenia.

Jeżeli chodzi o kwadraty, które wykorzystałam na ramionach bluzeczki, zatrzymałam w nich ten motyw na rządku piątym.

Do wykonania tej bluzeczki przerobiłam 4 kwadraty w wersji dużej i 4 kolejne w wersji skróconej tj do rz nr 5. Następnie łącząc 4 mniejsze kwadraty jako ramiączka, a 4 duże kwadraty jako body bluzeczki. Zszczepiając je między sobą słupkami, które dały taki sympatyczny ściągacz po brzegach bluzeczki.

Miłego dziergania

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version