Jabłko właściwości.

Anglicy mówią : One apple a day, keeps a doctor away. Nie wiem, czy istnieje drugi tak popularny owoc i tak dobry dla zdrowia. Ale jabłko w pełni zasługuje na tę dobrą opinię. Jeżeli dziś jabłko jest znane na wszystkich kontynentach, to za sprawą tego, że dobrze się je przechowuje. Zabierali je ze sobą marynarze na morze (na szkorbut), zabierało wojsko na odległe (czasami mroźne) kampanie wojenne. Bo jabłko potrafi oszukać głód i wspaniale dodaje energii. I tak żołnierze czy marynarze dotarwszy na nieznane kontynenty posilali się jabłkami z zapasów, wypluwali pestki. I tak oto jabłonie rozsiały się po całym świecie.

A jeżeli dotychczas nie byliście miłośnikami jabłek, kilka argumentów może przekonają Was do tego, że warto się z nimi zaprzyjaźnić i żyć za pan brat przez okrągły rok. Ja przynajmniej postanowiłam jeść częściej jabłko, czy to surowe, czy to w formie sałatki (przepis poniżej).

Na co pomaga jabłko?

 • Jabłko zalecane jest w infekcjach. Czyli jest na czasie.
 • Jabłko reguluje pasaż jelitowy.

Surowe starte jabłko u dzieci potrafi zatrzymać biegunkę.

Gotowane jabłko przyspiesza zaś wypróżnianie, nie podrażniając przy tym jelita.

 • Jabłko obniża cholesterol. Naukowcy wykazali, że zjedzenie 1-2 jabłek dzienniepo 4-5 dniach powoduje średnio obniżenie cholesterolu o 10-20 % (a w niektórych przypadkach nawet o 40%). Mechanizm tego zjawiska nie jest do końca znany. Przypuszcza się, że dzieje się tak za sprawą zawartych w jabłku pektyn, które w jelicie wyłapują cholesterol.
 • Jabłko pomaaga oczyścić organizm. Dlatego naturopaci zalecają np okresowo monodiety jabłkowe.
 • Jabłko stanowi nieodzowny składnik diety odchudzającej. Pozwala zaspokoić głód bez niezdrowego podjadania. I do tego nie zawiera wiele kalorii (128 cal/ 100g). A podobno jeszcze odmładza.
 • Zawarte w nim cukry są łatwo przyswajalne, że w zasadzie nie ma przeciwskzań dla osób chorych na cukrzycę. Choć zawsze lepiej skonsultować to z lekarzem. Dzieje się tak dzięki pektynom, które spowalniają przenikanie cukru do krwi.
 • Dodatkowo pektyny w jelicie dają coś w rodzaju żelu, który wyłapuje i wiąże nie tylko część cukrów, ale i tłuszcze tam obecne.
 • Jednym słowem cudowny dar natury. Dzięki niemu jemy mniej (bo szybko zaspokaja uczucie głodu) i więcej eliminujemy.
 • Jabłko jest pomocne w bezsenności : odpręża i pomaga zasnąć. Według wierzeń ludowych, które do dziś funkcjonują na francuskiej wsi, jabłko zjedzone wieczorem zapewnia spokojny sen.

A teraz już prosty przepis na zimową sałatkę jabłkowo-warzywną.

 

[yumprint-recipe id=’3′]

 

Podobne wpisy

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dołącz do rozmowy

9 komentarzy

 1. No proszę bardzo, takie popularne i chyba trochę przez nas niedoceniane te jabłuszka, a okazują się bardzo zdrowe. Szczerze mówiąc, to nie jestem fanka jabłek, ale po przeczytaniu Twojego artykułu, to się zmieni. Chyba najczęściej jem wydrążone jabłko zapiekane z dżemem, albo jak piekę kurczaka lub kaczkę, to tez dorzucam jabłko.

 2. Uwielbiam jabłka 😉 Staram się codziennie jedno zjeść 🙂 Ale nie wiedziałam że czynią tyle dobrego 😉 Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version