CROCHET - DIY

Wzory na szydełko: rustykalna serwetka na szydełku.

wzory na szydełko, serwetki na szydełku

wzory na szydełko, serwetki na szydełku

Przypomniało mi się, jak 4 lata temu pierwszy raz przyłączyłam się do pierwszego wyzwania Maknety. Niewie wiedziałam o dzierganiu. Raptem umiałam przerobić kilka oczek na szydełku. Rozpiski szydełkowych wzorów to była dla mnie totalna chińszczyzna. Nie miałam zielonego pojęcia, że szydełko ma taki swój własny język, za pomocą którego można zapisać wszystko, co sobie tu wymyślimy.

Ale przyłączając się do wyzwania Maknety wpadłam w pewne towarzystwo… Stałam się częścią mocnej grupy pod wyzwaniem, która od samego początku wspierała mnie i doradzała w moich pierwszych szydełkowych próbach. A później również wspierała moralnie w momentach instensywnego prucia, braku weny, czy po prostu wychodzenia z siebie, gdy trzeba było pochować wszystkie nitki w wydzierganej z kwadratów chuście.

Na jakiś czas odstawiłam na bok szydełko. Ale tego po prostu się nie zapomina. A że ciągnie wilka do lasu… No a mnie cholernie ciągnie z powrotem do szydełka.

Wróciłam. Do wyzwania Maknety i do szydełka. Ale jakby znudziło mi się przerabianie cudzych wzorów. Chciałam sięgnąć o pułap wyżej. Chciałam spróbować swoich sił w wymyślaniu i realizacji własnych pomysłów.

Moja pierwsze debiutancka serwetka w bardzo rustykalnym stylu. Bo od zawsze jakoś tak intuicyjnie ciągnęło mnie w tym kierunku.

Ale co będę się dalej rozpisywać. Przygotowałam dla Was rozpiskę wzoru, gdyby kogoś zainspirowała ta moja skromna radosna twórczość.

wzory na szydełko, serwetki na szydełku

Wzory na szydełko: rustykalna serwetka na szydełku.

Rz. 1. Przerabiamy 10 oczek łańcuszka i łączymyw kółko.

Rz. 2. W uzyskane w ten sposób kółko wbijamy 24 półsłupki.

Rw. 3. 3 słupki przerobione razem + 4 oczka łańcuszka. Przeskakujemy 3 półsłupki z drugiego rzędu. Wbijamy kolejną grupę 3 półsłupków przerobionych razem w czwarty półsłupek z poprzedniego rzędu. Co daje nam 6 grup złożonych z 3 półsłupków przerobionych razem.

Rz. 4. W co drugi łuk z 4 oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu wbijamy po 2 grupy siedmiu potrójnych słupków rozdzielone łańcuszkiem naprzemiennie z 4 lub z 7 oczek.

wzory na szydełko, serwetki na szydełku

Rz. 5. W każdy łuk z poprzedniego rzędu wbijamy 2 grupy czterech podwójnych słupków rozdzielone łańcuszkiem złożonym z 5 oczek. W każdą grupę 7 potrójnych słupków wbijamy po 4 przerobione razem podwójne słupki.

Rz. 6. W łuki pomiędzy przerobionymi razem podwójnymi słupkami z poprzedniego rzędu wbijamy 4 podwójne słupki rozdzielone 4 oczkami łańcuszka. W łuk pomiędzy 2 grupami podwójnych słupków wbijamy 2 grupy czterech podwójnych słupków rozdzielone łukiem z 4 oczek łańcuszka.

wzory na szydełko, serwetki na szydełku

Rz. 7. W łuk pomiędzy 2 grupami czterech podwójnych słupków podobnie wbijamy 4 podwójne słupki rozdzielone łukiem z 4 oczek łańcuszka. W sąsiednią grupę 4 podwójnych słupków – wbijamy grupę 6-ciu podwójnych słupków.

Rz. 8. W łuk pomiędzy 2 grupami złożonymi z 4 podwójnych słupków wbijamy po 2 grupy złożone z 3 podwójnych słupków, rozdzielone łukiem z 3 oczek łańcuszka. W grupę 6 podwójnych słupków z poprzedniego rzędu wbijamy 8 podwójnych słupków + 8 oczek łańcuszka.

Rz. 9. W łańcuszek rozdzielający 2 grupy trzech podwójnych słupków wbijamy 2 grupy złożone z 2 podwójnych słupków, rozdzielone łańcuszkiem z 2 oczek. W grupę 8 podwójnych słupków z poprzedniego rzędu wbijamy grupę 9-ciu podwójnych słupków rozdzielonych łukiem z 9 oczek łańcuszka.

Rz. 10. Jest złożony z łuków z 4 oczek łańcuszka powbijanych w co czwarte oczko.

Rz. 11. Jest złożony z łuków złożonych z 7 podwójnych słupków rozdzielonych jednym oczkiem ścisłym zamykającym (według schematu).

wzory na szydełko, serwetki na szydełku

Miłego dziergania.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

(10) Komentarzy

 1. Hahahah jak patrzę na kartkę i co zrobiłaś jestem pełna podziwu 😉
  Serwetka wyszła świetnie.

 2. Bardzo fajnie się to prezentuje 🙂 super efekt 🙂

 3. Coś dla mnie… kiedyś namiętnie szydełkowałam…
  Masz rację Beatko, tego się nie zapomina, tylko czasu coraz mniej. A już gdy się pisze bloga i uprawia ogród, to czasu nie ma wcale!

 4. Nie raz próbowałam zaprzyjaźnić się z szydełkiem. Niestety nic z tego nie wychodziło. Próbować będę dalej, ale póki co, jeśli coś szydełkowanego mi się podoba, to po prostu to kupuję 😉

 5. Schylam głowę przed wszystkimi, kto tak chętnie dzieli się swoimi wzorami, poradami nie myśląc przy tym o wynagrodzeniu. Cieszę się, że takich jest niemało. Pozdrawiam serdecznie.

 6. Serwetka bardzo ładna, ale nie ukrywam, że pominęłam opis wykonania, bo dla mnie to czarna magia.

 7. […] i o tym, jak zostałam projektantką szydełkowych serwetek… O ile tak można się nazwać po pierwszej zaprojektowanej […]

 8. Jakie to niezwykłe, że my już 4 lata znamy się internetowo. Jak ten czas goni. Jak się człowiek w coś wciągnie i umie więcej i więcej, to staje się coraz bardziej kreatywny i chcę więcej dawać od siebie.
  Fajna serweteczka.

 9. Witam wlasnie chce zacząć przygodę z szydełkiem. Czy sama jestem w stanie się nauczyć ?

  1. Roksano, tak jak najbardziej. Szydełkowanie, a właściwie pierwsze kroki w szydełkowaniu są bardzo proste. Wystarczy, że opanujesz podstawowe oczka: łańcuszek, półsłupek i już możesz coś fajnego sobie wydziergać. Powodzenia. Pozdrawiam serdecznie Beata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *