CROCHET - DIY, CROCHET DREAM CATCHER

TUTORIAL KWADRAT NA SZYDEŁKU MOTYW 20 CM NA 20 CM

KWADRAT NA SZYDEŁKU TUTORIAL KROK PO KROKU CROCHET GRANNY SQUARE

A ja zapraszam Was na wspólne przerabianie sympatycznego motywu szydełkowego kwadratu z wykorzystaniem wielokrotnych słupków. 

Oczywiście taki kwadrat jest tylko jedną cegiełką i docelowo powinniśmy przerobić go w kilku, a nawet kilkunastu egzemplarzach po to żeby uzyskać coś większego i móc połączyć określoną liczbę takich cegiełek czy to  w szal, bluzeczkę na lato, czy zwiewne ponczo. 
Ten etap pozostaje jeszcze przede mną. 

Tutaj w tym wzorze wykorzystałam oczka – słupki wielokrotne, przez co wzór przyrasta dość szybko.
Ale póki co zapraszam was na wspólne przerabianie tego wzoru krok po kroku. 

TUTORIAL KWADRAT NA SZYDEŁKU MOTYW 20 CM NA 20 CM

Rz 1. Rządek bazowy: Zaczynamy od przerobienia łańcuszka złożonego z 6 – ciu oczek, które zamykamy w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.

Rz 2. Rządek drugi: W tym okrążeniu przerabiamy 8 grup po 3 potrójne słupki przerobione razem, rozdzielone między sobą łukiem złożonym z sześciu oczek łańcuszka. 

Rz 3. Rządek trzeci: W tym okrążeniu zabudowujemy 8 łuków z poprzedniego okrążenia, przerabiając na nich sekwencję oczek:  najpierw oczek rosnących ku górze, a później malejących, czyli sekwencję: półsłupek, półsłupek z narzuceniem, słupek, podwójny słupek, oczko łańcuszka – wyznaczające połowę płatka i dalej symetrycznie, ale w odbiciu lustrzanym: podwójny słupek, słupek, półsłupek z narzuceniem i półsłupek. Nastepnie przeskakujemy do kolejnego łuku, który zabudowujemy identyczną sekwencją oczek.
W ten sposób powstaje 8 płatków. 

Rz 4: Rządek czwarty: W tym okrążeniu przerabiamy sekwencję dwóch poczwórnych słupków przerobionych razem, zaczepionych w dwóch pół słupkach położonych na obrzeżach dwóch sąsiednich płatków (z poprzedniego okrążenia).
Następnie przerabiamy łuk złożony z sześciu oczek łańcuszka, zamocowany jednym półsłupkiem w oczku łańcuszka w połowie wysokości płatka (z poprzedniego rzędu).

Znowu sześć oczek łańcuszka i kolejna sekwencja dwóch poczwórnych słupków przerobionych razem, wychodzących z dwóch półsłupków z sąsiednich płatków.

Rz 5. Rządek piąty: W tym okrążeniu tworzymy 4 narożniki naszego kwadratu. W tym celu w 2 łukach doprowadzających do grupy złożonej z poczwórnych słupków z poprzedniego okrążenia, przerabiamy 3 podwójne słupki przerobione razem, dalej przeskakujemy łukiem złożonym z pięciu oczek łańcuszka i przerabiamy element narożny, czyli pięć potrójnych słupków przerobionych razem, znowu pięć oczek łańcuszka i 3 podwójne słupki przerobione razem. 
Ten element stanowi narożniki naszego kwadratu.

Następnie robimy przejście z 6 – ciu oczek łańcuszka i dalej zamocowujemy sekwencję siedmiu podwójnych słupków, czyli tutaj: 3 podwójne słupki wbite w pierwszym łuku z sześciu oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu, czwarty podwójny słupek wbity u szczytu grupy złożonej z  czterech poczwórnych słupków przerobionych razem i symetrycznie 3 kolejne podwójne słupki. Znowu sześć oczek łańcuszka i kolejny narożnik.

Rz 6: Rządek szósty, czyli ostatnie okrążenie w tym motywie. W  tym okrążeniu przerabiamy w narożniku, czyli u szczytu grupy złożonej z pięciu potrójnych słupków przerobionych razem – sekwencję: 1 podwójny słupek + luz z 3 oczek łańcuszka + 1 podwójny słupek. 

Następnie łańcuszek z pięciu oczek (z poprzedniego okrążenia) zabudowujemy sekwencją pięciu podwójnych słupków (przerobionych niezależnie). Dalej łuk złożony z sześciu oczek łańcuszka zabudowujemy sekwencją sześciu (przerobionych niezależnie) podwójnych słupków. Następnie u szczytu  grupy z 7 – u podwójnych słupków z poprzedniego okrążenia przerabiamy: 2 podwójne słupki, dalej w centrum na trzech kolejnych podwójnych słupkach umieszczamy grupę: 3 podwójnych słupków przerobionych razem i dalej 2 kolejne niezależne podwójne słupki. W ten sposób dochodzimy do kolejnego łuku z sześciu oczek łańcuszka, który symetrycznie zabudowujemy sześcioma podwójnymi słupkami i jeszcze kolejne pięć podwójnych słupków osadzających  kolejny łuk z 5- ciu oczek łańcuszka. 

Na zakończenie pierwszego boku / pierwszej długości naszego kwadratu element narożny, czyli 1 podwójny słupek + 3 oczka łańcuszka + 1 podwójny słupek. 

Miłego dziergania

KWADRAT NA SZYDEŁKU TUTORIAL KROK PO KROKU CROCHET GRANNY SQUARE

TUTORIAL KWADRAT NA SZYDEŁKU MOTYW 20 CM NA 20 CM

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *