Co rusz słyszymy o skandalach związanych z wykryciem niedozwolonych substancji w wyrobach przeznaczonych dla dzieci.  Czy możemy zrobić cokolwiek, by ochronić nasze dzieci przed tymi wszechobecnymi (nie tylko w zabawkach, ale i w całym naszym otoczeniu) substancjami toksycznymi. Zapewne każdy rodzic czuje się bezradny wobec tego nawału chemii i nawalu niezrozumialych informacji (na etykietkach). Co więc możemy zrobić?

Zabawki dla dzieci: 7 prostych porad przydatnych przy ich zakupie.

Na co zwracać uwagę przy zakupie zabawki? Jakie zabawki wybierać? 

1. Po pierwsze przedkładajmy jakość nad ilość.

2. Najbardziej naturalnym materiałem jest surowe, niemalowane drewno.

3. Unikajmy zabawek pachnących.

4. Może dobrym pomysłem były by gry towarzyskie. Co prawda wymagają większego zaangażowania ze strony rodziców (zwłaszcza wkładu czasu), ale mogą być świetną okazją do wspólnej zabawy w rodzinnym gronie.

5. A może sprawmy naszej pociesze żywe zwierze (w 100 % ekologiczne). Wystarczy najmniejsza rybka, by rozwinąć u dziecka poczucie odpowiedzialności za drugą istotę żywą.

6. Przed oddaniem zabawki w ręce dziecka, wyjmijmy je z opakowania, zostawmy na wolnym powietrzu, tak by część lotnych substancji po prostu wywietrzała.

7. Zabawki tekstylne można wyprać (i to nawet kilkakrotnie) przed pierwszym użyciem, tak by wypłukać część niepożądanych substancji.

Czy znak zgodności z normą europejską gwarantuje bezpieczne zabawki?

Na pewno nie gwarantuje  zero toksyczności. Ten znak nie powinien uśpić krytycznej analizy rodzicielskiej. Bo opiera się na dobrej woli producenta, który poświadcza, że dana zabawka spelnia wymagania dyrektywy dotyczącej zabawek.

Co się tyczy niektorych substancji chemicznych to normy dla zabawek wyprodukowanych w UE są ostrzejsze niż dla zabawek importowanych. A i kontrole pewnie bardziej wymagające i  mniej wybiórcze.

Bądzcie wymagający.

Jakie certyfikaty gwarantują największe bezpieczeństwo zabawek?

Póki co nie istnieje jednolity europejski certyfikat ekologiczny. Bardziej wymagające są niezależne certyfikaty jakości i ich obecność na opakowaniu zapewnia lepszą jakość zabawki (ale pewnie tez i wyższą cenę).

Należą tu: niemiecki Spiel Gut, ktory gwarantuje, że certyfikowane zabawki nie zawierają niebezpiecznych substancji, certyfikat Oeko-Tex dla tekstyliów, certyfikat Nordic Swan.

Jeżeli macie jakies inne wlasne sprawdzone sposoby, to proszę podzielcie się. 

Pozdrawiam serdecznie

Beata

 

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version