Kiedy zaczynałam dziergać, nie zdawałam sobie sprawy jakie możliwości daje szydełko.

Pamiętam z jakim trudem rozczytywałam pierwsze szydełkowe schematy, kiedy dziewczyny z wyzwania od @makneta zachęcały do próbowania.

Jak brakuje mi tej cotygodniowej motywacji z wyzwania Magdy.

Niemniej po latach dziergania – w swoim spokojnym rytmie doszłam do tego, że przestały mnie zadowalać gotowe schematy, czy kopiowanie cudzych schematów i zaczęłam wymyślać swoje. Co na starcie wydawało mi się niewiarygodnym i nieprawdopodobnym etapem wtajemniczenia.

Mam dla Was 2 proste modele serwetek – podstawek pod herbatę – rozpiska wzoru w dwóch wersjach:

Szydełkowe podstawki pod filiżankę.

Dla miłośników rustykalnych klimatów i przesiąkniętego wielowiekową tradycją DIY – pomysł na proste podstawki pod filiżankę.

Dawno nie pokazywałam tu swoich szydełkowych wyrobów. Ale cały czas coś dziergam i coraz częściej staram się wymyślać swoje wzory.

Dzisiaj mam dla Was prostą rozpiskę wzoru na prostą serwetkę pod filiżankę.

Rozpiska wzoru.

Rządek 0:

6 oczek łańcuszka, zamykamy w kółko.

Rządek 1.

Zaczynamy 4 oczkami łańcuszka (zastępują pierwszy podwójny słupek) + 2 oczka łańcuszka + podwójny słupek. Powtarzamy motyw podwójny słupek + 2 oczka łańcuszka – łącznie 12 razy.

Rządek 2:

3 słupki przerobione razem, wbite w łuk złożony z 2 oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu + 4 oczka łańcuszka + znowu w kolejny łuk złożony z 2 oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu wbijamy kolejne 3 słupki przerobione razem. Powtarzamy wzdłuż całego okrążenia.

Rządek 3:

3 oczka łańcuszka (zastępują pierwszy słupek) wbite w łuk z 4 oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu + 5 oczek łańcuszka + kolejny słupek wbity w kolejny łuk z 4 oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu + kolejne 5 oczek łańcuszka. Sekwencję powtarzamy do końca okrążenia. Razem ten motyw powtarza się 12 razy.

Rząd 4:

W każdy łuk złożony z 5 oczek łańcuszka z poprzedniego rzędów wbijamy po (3 półsłupki + 3 oczka łańcuszka + 3 kolejne półsłupki).

Rządek 5:

W słupek z rzędu trzeciego wbijamy potrójny słupek, przerabiamy razem z drugim potrójnym słupkiem (który z kolei wbijamy w kolejny słupek z rzędu trzeciego) + 11 oczek łańcuszka. Powtarzamy ten schemat przez całe okrążenie.

Rządek 6:

W łańcuszek złożony z 11 oczek łańcuszka z rzędu piątego wbijamy 3 grupy po 3 słupki przerobione razem, rozdzielone każda – 3 oczkami łańcuszka + łuk z 8 oczek łańcuszka.

Rządek 7:

półsłupek pośrodku łuku złożonego z 8 oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu + 3 oczka łańcuszka + motyw: (2 słupki + 3 oczka łańcuszka + 2 słupki) wbite razem w środkową grupę 3 słupków przerobionych razem z poprzedniego rzędu. Dalej 3 oczka łańcuszka i kolejny półsłupek pośrodku łańcuszka z 8 oczek z poprzedniego rzędu.

 

 

Albo w krótszej wersji, zatrzymujemy się i zakańczamy serwetkę na rządku nr 6.

Miłego dziergania.

Pozdrawiam serdecznie.

Beata

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dołącz do rozmowy

3 komentarze

  1. Szydełkowanie to dla mnie czarna magia. Podziwiam osoby wtajemniczone. Mam tego typu serwetki po babci i uwielbiam je. Przywołują wspomnienia i świetnie wyglądają w mojej rustykalnej kuchni.

  2. Przyznam, że mnie kusi od dłuższego czasu, żeby zrobić podstawki pod filiżanki na szydełku, tylko się boję, co będzie, jak się od herbaty pobrudzą? Jakoś nie ufam, że się z włóczki (zwłaszcza białej) bez problemu wszystko spierze. Jakie masz doświadczenia? Możesz coś poradzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version