A ja chciałabym zaprezentować Wam w tym wpisie:

Bardzo sympatyczny, szydełkowy podstawek do wykorzystania np jako podkładka pod filiżaneczkę.
A jednocześnie sympatyczny, a zarazem stosunkowo prosty motyw do przerobienia na szydełku, który polecałabym osobom zaczynającym swoja przygodę z szydełkowaniem.

Ja już zapraszam na mój kanał na YouTube, gdzie przerobimy ten wzór wspólnie krok po kroku. A przy okazji załączam rozpiskę tego wzoru plus kilka wyjaśnień:

Jak przerobić ten wzór. Wyjaśnienie do rozpiski wzoru:

Rz 1: Rządek pierwszy: zaczynamy od przerobienia łańcuszka złożonego z 8 – u oczek łańcuszka, który zamykamy w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.

Rz 2: Rządek drugi: w tym okrążeniu przerabiamy 24 półsłupki. Z tym, ze ten pierwszy półslupek zastępujemy oczkiem łańcuszka.

Rz 3: Rządek trzeci: w tym okrążeniu przerabiamy naprzemiennie: słupek + 3 oczka łańcuszka (przeskakując co drugi słupek z poprzedniego okrążenia, czyli wbijamy każdy kolejny słupek w co drugi słupek z poprzedniego okrążenia. W ten sposób powtarzamy 12 razy motyw: słupek + 3 oczka łańcuszka. Z tym że pierwszy słupek zastępujemy tutaj (tak, jak to zawsze robimy na początku kolejnego okrążenia) 3 oczkami łańcuszka.

Rz 4: oczkami ścisłymi przechodzimy do polowy łuku z poprzedniego okrążenia i stąd zaczynamy przerabiać serię łuków złożonych z 3 oczek łańcuszka każdy, wychodzących ze środka każdego łuku z poprzedniego okrążenia i przymocowanych z każdej strony jednym półsłupkiem. Razem to okrążenie składa sie z 12 takich łuków rozmieszczonych wzdłuż całej długości obwodu tej serweteczki.

Rz 5: W tym okrążeniu, w każdym łuku złożonym z trzech oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu przerabiamy po 3 słupki (tylko pierwszy słupek zastępujemy 3 oczkami łańcuszka), plus dodatkowo przerabiamy po jednym słupku w każdym półsłupku przymocowującym luki w poprzednim okrążeniu.

Rz 6: To okrążenie składa sie z grup złożonych z 3 połączonych razem u góry słupków. Każda taka grupa jest oddzielona od kolejnej łukiem złożonym z 7 oczek łańcuszka.

Wbijając po 1 słupku w każdym słupku z poprzedniego okrążenia uzyskamy 16 takich grup z 3 połączonych u góry słupków, rozdzielonych między sobą łukami złożonymi z 7 oczek łańcuszka.
Teraz już 2 ostatnie okrążenia, które tworzą takie urokliwe obramowanie tego podstaweczka.

Rz 7: W każdym łuku złożonym z 7 oczek łańcuszka z poprzedniego okrążenia przerabiamy naprzemiennie 1 słupek + 2 oczka łańcuszka i znowu: słupek i 2 oczka łańcuszka. Razem powtarzamy ten motyw 5 razy – 5 takich grup (w każdym takim łuku). Następnie przerabiamy 2 oczka łańcuszka i przymocowujemy ten płatek 1 półsłupkiem w kolejnym łuku. Czyli ten motyw ozdobny przerabiamy w co drugim łuku z poprzedniego okrążenia, w którym mieliśmy 16 takich łuków (a więc w tym okrążeniu docelowo mamy 8 takich motywów).

Rz 8: W ostatnim okrążeniu przerabiamy luki złożone z 4 oczek łańcuszka, przymocowane z kazdej strony 1 półsłupkiem, wbitym w luk złożony z 2 oczek łańcuszka z poprzedniego okrążenia. W ten sposób uzyskujemy ozdobne obramowanie tego wzoru.

Miłego dziergania

Pozdrawiam serdecznie

Beata

 

 

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version