Truskawki właściwości 

  1. Truskawki zawierają całe mnóstwo dobroczynnych substancji, takich jak witamina C, witamina E, witaminy B (w szczególności witamina B9), magnez, żelazo, wapń, potas, fosfor, krzem, błonnik, kwas elagowy.
  2. Truskawki są szczególnie bogate w wiaminę C. 8 truskawek odpowiada jednej pomarańczy, jeżeli chodzi o zawartość witaminy C. Dzięki temu wspaniale mobilizują  nasz system odpornościowy. Witamina C jest bowiem pierwszorzędnym utleniaczem, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, chorób nowotworowych, czy wszelkiego rodzaju infekcji. Dodajmy, że witamina C chroni przed kataraktą (odgrywa pewną rolę w profilaktyce tej choroby), chroni przed utlenianiem białko budujące soczewkę oka.
  3. Truskawka jest również wspaniałym zródłem kwasu elagowego. Jest to zwiazek organiczny z grupy polifenoli, o silnym działaniu przeciwutleniającym, przez co przeciwdziała namnażaniu się komórek rakowych.
  4. Truskawka jest również bogata w błonnik. Zawarte w niej włókna nierozpuszczalne wykazują własności absorbujace, zbierają po drodze napotkane zanieczyszczenia. Tym sposobem usuwają je z naszego organizmu. Jednocześnie wchłaniają one spore ilości wody. Co z kolei zwiększa objętość wydalanych substancji, ułatwia pasaż żołądkowo-jelitowy. W ten sposób truskawki przeciwdziałają zaparciom, a więc chronią organizm przed zatruciem powodowanym przez zalegające w jelitach odpady.
  5. Truskawka zawiera dużą ilość wody (90%). Do tego mało kalorii i mało cukru. Nadaje się szczególnie dla osób dbających o linię.
  6. Truskawka dobrze wpływa na watrobę.

Jak podawać truskawki? 

Istnieje wiele sposobów przygotowania truskawek. Degustacja świeżych, wymytych owoców jest wspaniałym prezentem, jaki robimy swojemu zdrowiu i … kubeczkom smakowym.

Truskawki można jeść (czy raczej pić) pod postacią soku (pod warunkiem, że został on swieżo wycisnięty). Wtedy truskawka dostarcza wielu cennych składników odżywczych.

Popularne jest również spożywanie truskawek w połączeniu z twarożkiem lub śmietaną.

Liście truskawki suszy się na herbatkę, która jest polecana na reumatyzm czy na niewydolnosć watroby.

 

Pamiętajmy o tym, że owoce najlepiej jeść na czczo.

Owoce są łatwo przyswajalne. Kiedy przyjmujemy je na czczo,  zostaną od razu strawione i błyskawicznie skorzystamy z ich dobrodziejstwa.

Gdy spożywamy owoce na sam koniec posiłku, zostają one zablokowane przez uprzednio przyjęte pokarmy. Muszą więc poczekać na swoją kolej. Ww tym czasie ulegają fermentacji. A wtedy ich dobroczynny wpływ maleje.

Uwaga uczulenie na truskawki.

U niektórych osób truskawka może wywoływać uczulenia. Powoduje uwalnianie histaminy w organizmie.

Również drobniutkie ziarenka truskawek (bogate w ligninę) mogę działać irytująco na jelita (szczególnie u osób  wrażliwych na tym punkcie). W takim przypadku (by w pełni skorzystać z ich dobrodziejstwa) zaleca się picie swieżo wyciśniętego soku z truskawek (po uprzednim odcedzeniu ziarenek).

Polecane przepisy:

Bibilografia.

  • Jedzenie, które leczy Sophie Lacoste
  • Truskawka i malina, sympatyczny duet Bernadette Gilbert

 

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dołącz do rozmowy

2 komentarze

  1. Pingback: Domowe sposoby na ladna cere « zdrowiemodauroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version