A ja zapraszam na tutorial takiej sympatycznej serwetki, złożonej z sekwencji łuków, która dodatkowo zyskuje po rozciągnięciu jej na obręczy i przerobieniu jej w urokliwy łapacz snów w stylu boho.
A to szczególnie dlatego, że rozciągnięcie i naciągnięcie tej serweteczki (złożonej z sekwencji łuków) na obręczy, uwypukla jej ażurową teksture.
A ja już zapraszam na filmowy tutorial, w którym pokażę krok po kroku jak przerobić ten wzór. Ten tutorial został rozłożony na 2 części.
Rz 0: Zaczynamy od przerobienia łańcuszka złożonego z 8 oczek, którego końce spinamy ze sobą oczkiem ścisłym zamykającym, co tworzy wyjściowe kółko – rządek bazowy naszego wzoru.
Rz 1: W tym okrążeniu przerabiamy 16 słupków. Z tym że pierwszy z tych słupków zastępujemy 3 oczkami łańcuszka.
Rz 2: To okrążenie składa się z serii łuków złożonych każdy z 4 oczek łańcuszka zamocowanych z każdej strony półsłupkiem, wbitym w co drugi słupek z poprzedniego okrążenia. Co razem daje nam 8 takich łuków, przerobionych na 16 – stu oczkach z poprzedniego okrążenia.
Rz 3: W tym rządku w każdym z ośmiu łuków z poprzedniego okrążenia przerabiamy grupę 5 – ciu przerobionych razem słupków, rozdzielonych od kolejnej takiej grupy łańcuszkiem złożonym z 7 oczek.
Rz 4: Teraz przystępujemy do przerabiania motywu pączka złożonego z łuków z po 2 oczka łańcuszka. Ten pączek mi osobiście mocno kojarzy się z truskaweczka, dlatego w dalszej części tego opisu będę nazywać go właśnie w ten sposób.
W tym okrążeniu przerabiamy tylko punkt zaczepienia naszej truskaweczki, którą będziemy rozbudowywać w dalszych okrążeniach.
W tym celu w grupie złożonej z pięciu połączonych u góry słupków z poprzedniego okrążenia przerabiamy motyw złożony z: 2 słupków rozdzielonych łukiem z 3 oczek łańcuszka.
Następnie 3 oczkami łańcuszka przechodzimy w kierunku kolejnego motywu złożonego z 5 – ciu przerobionych razem słupków. Tylko że po drodze wbijamy się jednym półsłupkiem w łuk rozdzielający przerzucony między dwoma takimi grupami złożonymi z pięciu słupków z poprzedniego okrążenia.
Wychodząc z tego półslupka przerabiamy pikotek złożony z 3 oczek łańcuszka (jest to taka ozdobna kuleczka, którą tworzymy poprzez połączenie razem początkowego i końcowego oczka łańcuszka – jest to element często wykorzystywany w szydełkowych serwetkach).
Symetrycznie z drugiej strony przymocowujemy ten pikotek kolejnym półsłupkiem i odbijamy się symetrycznie łańcuszkiem złożonym z 3 oczek w kierunku grupy złożonej z 5 – ciu słupków z poprzedniego okrążenia, w którą wbijamy kolejny taki kielich złożony z 2 słupków rozdzielonych łukiem z 3 oczek łańcuszka.
Rz 5:
W tym okrążeniu łuku złożonym z 3 oczek łańcuszka w kielichu z poprzedniego okrążenia przerabiamy 6 słupków. Następnie przechodzimy w kierunku kolejnego takiego motywu dwoma oczkami łańcuszka i jednym półsłupkiem wbijamy się w pikotek z poprzedniego okrążenia. Teraz znowu symetrycznie odbijamy się dwoma oczkami łańcuszka i przechodzimy w ten sposób do kolejnego takiego pączka.
Rz 6:
W tym okrążeniu zaczynamy zarysować serię łuków (tworzących naszą truskaweczke) złożonych z 2 oczek łańcuszka.
W tym celu wbijamy po jednym półsłupku w każdym z 6 -ciu słupków z poprzedniego okrążenia, rozdzielając je łukami złożonymi z 2 oczek łańcuszka.
W ten sposób w naszej truskaweczce przerabiamy pięć takich łuków złożonych (każdy) z dwóch oczek łańcuszka.
Teraz przechodzimy do kolejnego motywu truskaweczki przerabiając łuk złożony z 4 oczek łańcuszka i znowu przerabiamy serię 5 ciu łuków po 2 oczka łańcuszka, zamocowane z każdej strony półsłupkiem.
Rz 7
W tym okrążeniu rozbudowujemy naszą truskaczeczke ku górze i przerabiamy tutaj podobną sekwencję łuków złożonych z 2 oczek łańcuszka przymocowanych z każdej strony półsłupkiem.
Z tym że te luki wychodzą ze środków łuków z poprzedniego okrążenia. W ten sposób w każdym kolejnym okrążeniu będziemy przerabiać mniejszą liczbę takich łyków, dzięki czemu nasza truskaweczka zwęża się ku górze.
W tym okrążeniu przerabiamy 4 takie łuki rozdzielone półsłupkiem.
Następnie przechodzimy do łuku rozdzielającego motywy z poprzedniego okrążenia przerabiając 2 oczka łańcuszka, wbijamy się półsłupkiem w łuk rozdzielający i dalej symetrycznie powtarzamy łuk złożony z 2 oczek łańcuszka i przerabiamy kolejny motyw truskaweczki.
Rz 8
W tym okrążeniu nasza truskaweczkami dalej rośnie i zwęża się ku górze.
Przerabiamy teraz podobnie serię łuków złożonych z 2 oczek łańcuszka, wychodzących ze środków łuków z poprzedniego okrążenia.
W ten sposób w każdym motywie truskaweczki uzyskujemy 3 takie łuki.
Natomiast dla zrównoważenia wydłużamy łuki schodzące do środka. Czyli teraz przerabiamy 4 oczka łańcuszka + 1 półsłupek wbity w półsłupek z poprzedniego okrążenia i znowu 4 oczka łańcuszka. W ten sposób dochodzimy do kolejnego motywu truskaweczki.
Rz 9
Teraz przerabiamy kolejne okrążenie truskaweczki, która jeszcze bardziej zawęża się ku górze.
W tym celu przerabiamy kolejna sekwencję łyków wychodzących ze środków łupów z poprzedniego okrążenia. Tym razem ta seria składa się tylko z 2 takich łuków przymocowanych z każdej strony półsłupkiem.
Natomiast jeszcze bardziej wydłuża się nam przejście pomiędzy kolejny motywem, które składa się tym razem z 6 oczek łańcuszka, przymocowanym jednym półsłupkiem wbitym w półsłupek z poprzedniego okrążenia i z symetrycznego łańcuszka z 6 – ciu kolejnych oczek.
Rz 10
W tym okrążeniu przerabiamy już czubek naszej truskaweczkami, czyli już ten ostatni szczytowy łuk złożony z dwóch oczek łańcuszka. Następnie schodzimy do środka przerabiając łańcuszek złożony z 8 oczek, który przymocowujemy półsłupkiem wbitym w półsłupek z poprzedniego okrążenia i odbijamy się symetrycznym łukiem z 8 -u oczek łańcuszka.
Rz 11
Teraz już ostatnie okrążenie w pierwszej części tego tutorialu, w którym przygotowujemy łuki do zaczepienia obramowania tej serweteczki.
Tak więc w tym okrążeniu przerobimy 16 pikotków złożonych z 5 – ciu oczek łańcuszka, które będą stanowić punkty zaczepienia dla 16 wierzchołków tej serweteczki.
W tym celu w szczytowym łuku naszej truskaweczkami wbijamy 1 półsłupek, następnie 1 pikotek złożony z 5 -ciu oczek łańcuszka (czyli przerabiamy łańcuszek z 5 oczek, w którym szczepiamy jego dwie końcówki). Teraz żeby ten pikotek był w miarę stabilny przymocowujemy go z drugiej strony kolejnym półsłupkiem.
Następnie przerabiamy luk złożony z 4 oczek łańcuszka, który przymocowujemy 1 półsłupkiem w połowie łuków złożonego z 8 – iu oczek łańcuszka z poprzedniego okrążenia. W tym miejscu przerabiamy kolejny pikotek (ale mniejszy, bo złożony tylko z 3 oczek łańcuszka i przymocujemy go z drugiej strony kolejnym półsłupkiem. Znowu odbijamy się 4 oczkami łańcuszka. Teraz w półsłupku pośrodku motywu wbijamy 1 słupek i przerabiamy pikotek złożony z 5 – ciu oczek łańcuszka. Kontynuujemy dalej symetrycznie przerabiając kolejny łuk złożony z 4 oczek łańcuszka i podobnie przymocowujemy go jednym półsłupkiem w połowie łuku z 8 – ciu oczek łańcuszka. Teraz przerabiamy kolejny mniejszy pikotek z 3 oczek łańcuszka i przymocowujemy go z drugiej strony półsłupkiem. Znowu odbijamy się i łukiem złożonym z 4 oczek łańcuszka dochodzimy do kolejnej truskaweczki.
Teraz druga część tego tutorialu.
Rz 12
W każdy z pikotków złożonych z 5 – ciu oczek łańcuszka z poprzedniego okrążenia wbijamy element złożony z: 2 słupków, 2 oczek łańcuszka i znowu 2 słupków.
Teraz przechodzimy łukiem złożonym z 3 oczek łańcuszka i przymocowujemy go półsłupkiem w mniejszym pikotku z poprzedniego okrążenia (w pikotek złożony z trzech oczek łańcuszka). Symetrycznie odbijamy się łukiem złożonym z 3 oczek łańcuszka i w kolejnym pikotku złożonym z pięciu oczek łańcuszka przerabiamy kolejny taki motyw złożony z: 2 słupków, 2 oczek łańcuszka i znowu 2 słupków.
Rz 13
Teraz w kolejnym okrążeniu rozszerzamy nasz wierzchołek. W każdym takim wierzchołku przerabiamy po 8 słupków: po jednym słupku w słupek z poprzedniego okrążenia + 4 słupki wbite w luku rozdzielającym z 2 oczek łańcuszka z poprzedniego okrążenia.
Teraz przechodzimy do kolejnego wierzchołka serią łuków złożonych naprzemiennie z 2 oczek łańcuszka i 1 półsłupka.
Rz 14
W tym ostatnim okrążeniu lekko zaokrąglamy kształt wierzchołków naszej serwetki.
W tym celu w pierwszy ze słupków z poprzedniego okrążenia wbijamy 1 półslupek. W drugim słupku przerabiamy półslupek, ale półsłupek troszeczkę wyższy od normalnego, czyli taki z narzuceniem. W dwóch kolejnych słupkach przerabiamy po jednym słupku. Dalej łańcuszek rozdzielający złożony z 2 oczek łańcuszka. Znowu symetrycznie 2 słupki, półsłupek z narzuceniem, czyli taki półsłupek troszeczkę wyższy od normalnego półsłupka i zwyczajny półsłupek. Przechodzimy do środka łukiem złożonym z 2 oczek łańcuszka i przymocowujemy go półsłupkiem w centralny z łuków z poprzedniego okrążenia. Znowu odbijamy się dwoma oczkami łańcuszka i przechodzimy do kolejnego wierzchołka serwetki.
W ten sposób przerabiamy przez cala długość okrążenia.
Miłego dziergania
Pozdrawiam serdecznie
Beata