Zakwaszenie organizmu – jak z nim walczyć?

zakwaszenie organizmu
Życie jest zbyt krótkie by marnować je na diety, ale zbyt cenne by marnować je złym jedzeniem.

Jakiś czas temu na moim drugim blogu Vademecum Blogera rozpisałam się na temat zakwaszenia organizmu i tego, że to jedna z największych (choć nieuświadomionych) bolączek naszych czasów. Bo mało kto zdjaje sobie sprawę, że może być przyczyną wielu przewlekłych chorób. To prawdziwe przkleństwo krajów rozwiniętych. Ale żeby było pozytywnie i konstruktywnie (bo niepozytywne i niekonsturktywne niczemu dobremu nie służy) … Co zrobić, by przywrócić naszemu organizmowi równowagę kwasowo-zasadową?

a) Bardzo ważny jest tutaj wybór żywnosci,  bogatej w składniki  zasadowe,  jak najmniej zakwaszającej. W tym celu należało by starać się:

  • zmniejszyć ilość przyjmowanych białek  zwierzęcych i serów, przyjmować zamiennie białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego,
  • zredukować do minimum przyjmowanie oczyszczonych zbóż, cukru i produktów pochodnych. Zwróćmy uwagę, że dieta bogata w warzywa i zboża odkwasza, a dieta mięsna zakwasza organizm.

Ale białka są niezbędne dla naszego organizmu i należy je spożywać pomimo ich działania zakwaszającego. Pamietajmy również, że produkty mleczne mają działanie mniej zakwaszające niż mieso i ryby.

  • Możemy starać sie również zmniejszyć ilość przyjmowanych produktów kwaśnych: kwaśnych owoców: owoców cytrusowych, niedojrzałych owoców, szczawiu, rabarbaru, baklażanów, rzerzuchy, szpinaku, kapusty kiszonej, kiszonek, pomidorów (zwłaszcza gotowanych), jogurtu, sfermentowanego mleka, octu, ogorków kiszonych.
  • A z drugiej strony wskazane było by spożywanie codziennie dużej ilosci różnorodnych warzyw ( z danego sezonu) i innych produktów alkalizujacych:  takich jak banan, ziemniaki, marchewka, koper, seler, adwokat, kasztan, orzech brazylijski, migdały, algi, kiełki.
  • Korzystne  byłoby  również stosowanie jak najprostszych zestawien pokarmowych (tak by trawianie przebiegało jak najszybciej) i dokładne przeżuwanie. Chodzi tu o uregulowanie trawienia w celu odbudowania flory bakteryjnej.
  • Należy pamietać o przyjmowaniu wystarczającej ilosci płynów, gdyż jest to niezbędne dla wydalania toksyn z organizmu.

b) Nie zapominajmy o  aktywnosci fizycznej i ćwiczeniach oddechowych. Cwiczenia fizyczne prowokując obfite pocenie zwiekszają wydzielanie kwasów przez skórę. Wysiłek fizyczny zwiększa dotlenienie organizmu i szybkosć krążenia krwi. A to zwiększa spalanie kwasów w organizmie.  Nalezy zaznaczyć, że wiecej zanieczyszczen jest wydalanych z potem uzyskanym wskutek aktywności fizycznej niz wskutek procesów pasywnych takich jak ciepla kąpiel czy sauna. Czemu wiec nie pospacerować na świeżym powietrzu!

c) Nauczmy sie radzić sobie ze stresem.

d) Zróbmy sobie od czasu do czasu kuraję oczyszczającą czy rewitalizującą. Mozemy tutaj zaproponować nastepujące zabiegi:

  • Neutralizowanie kwasów dzięki kuracjom preparatami alkalicznymi zawierającymi wapń czy magnez
  • Stymulowanie usuwania kwasów przez nerki i skórę, które stanowią drzwi wyjściowe dla tych substancji z organizmu.

Możemy stymulować prace nerek  dzieki ziołom moczopędnym (karczochy,pokrzywa, jesion, wrzos). Szczególnie polecane są tutaj herbatki z liści pokrzywy. Ale nie zapominajmy również, że przyjmowanie dużej ilosci płynow jest niezbędne do prawidłowego wydalania toksyn. Usuwanie kwasów odbywa sie równiez przez skórę dzieki gruczołom potnym. Mozemy wspomagać ten proces  przez ciepłe kapiele, saunę, okłady lub stosując rośliny lecznicze. Wymieńmy tu nastepujące zioła napotne: bez czarny, lipa pod postacią herbatki, łopian w postaci odwaru. Jedna albo dwie kuracje oczyszczające w roku pomogą zapobiegać chorobie. Inne techniki to głodówka, monodiety, kuracja winogronowa, kuracja kiełkami (jako element alkalizujacy), kuracja spiruliną, kuracja wodą morską.  

e) Korzystajmy z dobrodziejstw natury by wspomagać nasze zdrowie i nie zapominajmy, ze wszystkie lekarstwa zakwaszają organizm.

Bibliografia Równowaga kwasowo-zasadowa Christopher Vasey Kiełki Jean-Marie Delecroix Równowaga kwasowo-zasadowa Valerie Vidal Biocontact nr 195 Jak ochronić nasze kosci  Dominique Hunka Gely, Frédéric Boukobza  Pluriel Nature nr 85

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dołącz do rozmowy

14 komentarzy

  1. Ciągle nieśmiertelny temat i wciąż warto sobie o tym przypominać.
    A wiesz, przyszła własnie glinka, którą zamówiłam, więc rozpoczynam kurację. Mam nadzieję, że doda mi energii teraz jesienią 🙂

    1. Generalnie zakwaszeniu organizmu towarzyszy nasze życie codzienne. Najważniejsze dla nas jest zdrowy tryb życia i odpowiednie odżywianie http://beactive.pl/lifestyle Stres i codzienność nie dają nam wyboru ale możemy jeszcze coś z tym zrobić i przebranżowić się w lepszą stronę.

  2. Ciągle nieśmiertelny temat i wciąż warto sobie o tym przypominać.
    A wiesz, przyszła własnie glinka, którą zamówiłam, więc rozpoczynam kurację. Mam nadzieję, że doda mi energii teraz jesienią 🙂

  3. Co do pocenia się to nawiążę tak – jestem biegaczem amatorem, nie liczą się dla mnie coraz większe osiągi (kilometry, czas), wystarczą mi co drugi dzień moje dwa kilometry (na więcej trudno znaleźć czas…) Mój M. za każdym razem mi powtarza “biegać pół godziny to już lepiej nie biegać wcale”. Nie zgodzę się z tym, bo dla mnie liczy się maksymalne odstresowanie, łyk świeżego powietrza, hartowanie i spocenie się. Zawsze wracam przemoknięta od własnego potu i czuję, ze to mi służy 🙂

  4. W ubiegłym roku poprosiłam swoją panią doktor o zbadanie stopnia zakwaszenia mojego organizmu i ta oczywiście mnie wyśmiała, mówiąc, ze zakwaszenie to w mediach modny temat, ale nie mający nic wspólnego z rzeczywistością. Tak samo było, kiedy kiedyś, będąc pod wrażeniem jakiegoś artykułu mówiącego o tym, ze ponad 80% populacji żyje z pasożytem w środku. W ogóle mam wrażenie, że medycyna mi dostępna podąża zupełnie innym torem, niż ten, którym ja idę.

  5. Bardzo podoba mi się to co napisałaś i zgadzam się z twoimi radami i oczywiście biorę sobie je do serca.. Ale oczywiście trzeba zauważyć, że zakwaszenie organizmu to coś całkowicie innego jak zakwaszenie żołądka, co niektóry ludzie mylą. A herbatki z pokrzywy uwielbiam.:)

  6. Warto zrezygnować z kofeiny i ogólnie kawę warto zamienić na żeń– szeń. Ja zakwasiłam swój organizm właśnie przesadzając ze spożyciem kawy, ale już z niej zrezygnowałam i zaczęłam brać Gold żeń– szeń complex. Niweluje zmęczenie i podnosi koncentrację i odporność na stress, dodaje więcej energii niż cokolwiek innego. Odkąd go stosuję nie mam problemów z koncentracją, przy pracy umysłowej wyrabiam 120% normy, mam mnóstwo energii i siły przez cały dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version