Paryz – Spacer po Bulwarze Sw Michala, czyli w samym sercu Dzielnicy Lacinskiej

Bulwar Swiętego Michała to deptak studentów i mieszających się z nimi turystów, a także przechodniów odwiedzajacych  tu tłumnie ksiegarnie, sklepy z ciuchami czy bary. Znajduje się on w słynnej Dzielnicy Lacinskiej. Jest położony na granicy między 5 -ym i 6-ym okregiem. Ciągnie się od mostu Swietego Michała (pont Saint-Michel) do Alei Obserwatorium  (Avenue de l’Observatoire).

Na Bulwarze Sw. Michała można spotkać młodzież z całego świata, która przyjeżdża studiować w Paryżu. Czesne na uniwersytetach francuskich jest niewielkie w porównaniu ze szkołami anglosaksonskimi.

Jest to dobry początek dla zwiedzania Dzielnicy Lacinskiej. Turyści najczęściej zaczynają od Placu Swietego Michała (place Saint Michel), który leży na przedłużeniu tego bulwaru. W oczy rzuca się tutaj 26 metrowa fontanna wsparta o narożnik jenego z budynków. Zbiera się przed nią młodzież studencka. To tu miały miejsca gwaltowne starcia z policją w czasie wydarzen majowych z 1968 r. Wtedy to na skutek swojej blizkości z Sorboną « boul Mich» był jednym z głównych miejsc starć między policją i studentami. Przez ponad miesiąc był zablokowany przez barykady i ciężarowki policji ( tzw. CRS ).

Bulwar Sw Michała (le boulevard Saint-Michel) został stworzony z inicjatywy Barona Haussmanna w XIX wieku, równolegle do ulicy Sw Jacka ( la rue Saint-Jacques), która wytycza historyczny podział Paryża na Północ-Południe.  Wraz z Bulwarem Sewastopolskim (le boulevard de Sébastopol), stanowił on nową wielką oś stolicy i z poczatku nazwano go  « boulevard de Sébastopol rive gauche »,  zanim zmieniono jego nazwę w 1864r.

Bulwar przechodzi przed Ogrodem Luksemburskim (le jardin du Luxembourg).

Jest to jedna z najbardziej zatloczonych, ale i sympatycznych ulic studenckiego Paryża. Pełne kawiarnie, tłok przy wejściu do Ogrodu Luksemburskiego.

Café de Luxembourg

Plac przed wejściem do Ogrodu Luksemburskiego.

No i oczywiście na bulwarze znajduje się całe mnóstwo sympatycznych kafejek.

Cafe Le Lutece

Sympatyczny mały zaułek odchodzący od Bulwaru Sw. Michała, z licznymi ksiegarniami i bardzo artystyczną atmosferą.

Pomnik Augusta Comte.

 

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version