[Tweet “Kocham babcine kwadraty na szydełku – idealne do wykorzystania resztek włóczki.”]

Oszalałam na punkcie szydełkowych kwadratów. Tak można przy nich rozpędzić wyobraźnię, że nie sposób wyhamować.

Tymbardziej, że tą metodą można wyczyścić wszystkie resztki włóczki, które szwędają się po domu. Bo wielobarwny kwadrat na szydełku to świetny sposób na zagospodarowanie koncówek włóczki. To również świetna okazja do wyżycia swojej kreatywności (w zakresie form, łączenia kolorów i czego jeszcze chcecie). Takie kwadraty można następnie razem połączyć w ciepłe pledy, przytulne chusty czy szale. Tym sposobem sprawić sobie cos unikalnego: do domu i dla siebie (na grzbiet). Poza tym rozszyfrowywanie wzorów kwadratów i kombinowanie, jak je dobrze dopracować to świetna rozgrzewka dla mózgu.

Po tym motywującycm wstępie,  czas przejść do rzeczy, czyli do tego tygodniowej porcji szydełkowych kwadratów. Postaram się regularnie Was nią ugaszczać. A teraz zapraszam bierzcie z tego wszyscy. Do szydełka.

Moja terapia szydełkowa.

Dzisiaj model 3 kolorowy (u mnie wyszło połączenie: szarego i fioletowego w jasnym i ciemnym odcieniu).

Zaczynamy robienie kwadratu od łańcuszka z 6-ciu oczek. Łańcuszek zamykamy.

Pierwszy rządek:

Rozpoczynamy 3 oczkami łańcuszka (to odpowiednik 1 słupka). Pamiętajcie, że w szydełkowaniu każdy kolejny rządek  zaczynamy nie słupkiem czy półsłupkiem, ale odpowiednią liczbą oczek łańcuszka (1 jako odpowiednik półsłupka, 3 – równoważnik słupka) Jak nie, jak to mowi Monotema jedziecie ślimakiem. Następnie 15 słupków. Zamykamy rządek półoczkiem.

Drugi rządek:

Rozpoczynamy 4 oczkami łańcuszka (równoważnik 1 słupka plus 1 oczko łańcuszka). Następnie 15 razy powtarzamy (na przemian) słupek plus oczko łańcuszka. Zamykamy rządek. Ucinamy nitkę. W kolejnym rządku będzie zmiana koloru.

Trzeci rządek: Zmiana koloru:

Doczepiamy nową nitkę do jednego z oczek słupka z poprzedniego rządka. Zaczynamy od 3 oczek łańcuszka (odpowiednik 1 słupka – przypominam). Następnie: 2 słupki w każde oczko łańcuszka z poprzedniego rządka, 1 słupek w każdy słupek z poprzedniego rządka. Rządek zamknąć.

Czwarty rządek:

Dalej jedziemy tym samym kolorem. Zaczynamy rządek od 1 oczka łańcuszka plus 1 słupek (w to samo miejsce). Teraz pierwsze większe trudnosci: 5 oczek łańcuszka, uzyskany łancuszek zamykamy łącząc dwa końce. Uzyskujemy małą zatoczkę. Przeskakujemy 2 kolejne słupki z poprzedniego rządka. W kolejny słupek (z poprzedniego rządka) wbijamy 1 półsłupek. Następnie robimy 2 oczka łańcuszka, przeskakujemy 2 słupki z poprzedniego rządka. Półsłupek w kolejne oczko. Robimy 3 oczka łańcuszka, przeskakujemy 2 słupki z poprzedniego rządka. Półsłupek w kolejne oczko. 2 oczka łańcuszka, przeskakujemy 2 słupki z poprzedniego rządka. 1 półsłupek. Całość powtarzamy 3 razy, by przerobić cały okrąg. Powinno wyjść symetrycznie.

Piąty rządek:

Zaczynamy od zatoczki z 5-ciu oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu i wbijamy w nią : 3 oczka łańcuszka (odpowiednik 1 słupka), dalej 4 słupki, 3 oczka łańcuszka, 5 słupków. Cały czas w zatoczkę.

Teraz 1 półsłupek w 2 oczka łańcuszka z poprzedniego rzędu. 5 słupków w 3 oczka łańcuszka z poprzedniego rzędu. 1 półsłupek w 2 kolejne oczka łańcuszka z poprzedniego rzędu.

Całość powtarzmy 3 razy. Pamiętając, że przy kolejnym podejściu w zatoczkę wbijamy: 5 słupków + 3 oczka łańcuszka + 5 słupków. Gdy dojedziemy do konca rządku, ucinamy nitkę.

Szósty rządek: Zmiana koloru, kolor trzeci:

Doczepiamy nową nitkę do jednego z 3 oczek łańcuszka z rogu z poprzedniego rzędu.

1 oczko łańcuszka, dalej 1 półsłupek, 3 oczka łańcuszka, 1 półsłupek w tym samym miejscu. 5 oczek łańcuszka, 1 słupek w półsłupek z poprzedniego rzędu. 3 oczka łańcuszka, przeskakujemy 2 słupki z poprzedniego rzędu, 1 półsłupek (w srodkowy słupek z poprzedniego rzędu), przeskakujemy 2 słupki (z poprzedniego rzędu), 1 słupek.

Siódmy rządek.

Wychodzimy z rogu z poprzedniego rzędu, tam gdzie były 3 oczka łańcuszka. Zaczynamy od 3 oczek łańcuszka (to odpowiednik słupka), dalej 2 słupki plus 2 oczka łańcuszka plus 3 słupki (to wszystko w ramach 3 narożnych oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu). Następnie 5 słupków (w 5 oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu), po 3 słupki w każdą z dwoch grup trzech oczek łańcuszka (z poprzedniego rzędu). Znowu 5 słupków w 5 oczek łańcuszka. Powtarzamy do przerobienia całego obwodu.

Ósmy rządek:

Zmiana koloru. Powracamy do koloru, od którego zaczelismy robienie kwadratu. Zaczynamy 1 oczkiem łańcuszka, następnie półsłupek w każdy słupek z poprzedniego rzędu. Na każdym rogu (tam, gdzie w poprzednim rzędzie były 3 oczka łańcuszka) robimy 2 półsłupki + 2 oczka łańcuszka + 2 półsłupki. Zamykamy okrążenie.

Dziewiąty rządek:

Zaczynamy 1 oczkiem łańcuszka, dalej w każde oczko łańcuszka z poprzedniego rzędu, dalej kontunujemy półsłupkami. Na rogu 3 półsłupki.

Miłego dziergania.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

 

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dołącz do rozmowy

5 komentarzy

  1. Piękne te małe dzieła 🙂 Zazdroszczę, bo ja nie umiem. Chyba cza najwyższy spróbować czy i mnie sie uda, bo coraz więcej osób kusi tymi szydełkowymi pięknościami

  2. Piękne kolory!
    Kiedyś dużo szydełkowałam, babcia mi pokazała i przepadłam. Do dziś ma całą szufladę zrobionych przeze mnie koronkowych serwetek i zawsze wkłada jedną do wielkanocnego koszyka ;))) Dziś nie mam czasu. Ale kiedy patrzę na Twoje robótki znowu mam ochotę sięgnąć po szydełko:)

  3. Śliczne,mam nadzieję, że kiedyś zrobię podobne. Dzięki za tutorial.
    pozdrawiam Cię serdecznie Beatko- Gosia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version