Jak nie dać się roztoczom? Co zrobić, by utrudnić im życie? Czyli wszystko to, co możemy zrobić, by w mniej dokuczliwy sposób odczuwać ich obecność w naszych mieszkaniach? Oto kilka prostych czynności:

Alergia na roztocza – kilka podstawowych rad.

1. Obniż wilgotność powietrza we wnętrzu mieszkania. Jak to zrobić?

  • Regularnie wietrząc mieszkanie, nawet w największy mróz.
  • Przewietrzając pościel i sypialnię, codziennie przez 15 minut. Szczególnie wtedy, gdy za oknem panuje zimna i sucha pogoda.
  • Nie suszyć wilgotnego prania w pokojach czy sypialni. To zwiększa wilgotność powietrza, a roztoczom w to graj.
  • Fundując sobie osuszacz powietrza.

2. Nie przegrzewaj mieszkania.

Wysoka temperatura sprzyja namanażaniu się roztoczy. A i Waszej urodzie i zdrowiu wyjdzie to na korzyść.

Idealnie byłoby utrzymać temperaturę mieszkania w granicach 18-20°C. Zwłaszcza w sypialni. I to przez cały rok.  Szczególnie zimą. Choćby nie wiem jak kusiło, by choć troszkę dogrzać się i podkręcić ogrzewanie.

3. Regularnie odkurzaj mieszkanie odkurzaczem z odpowiednim filtrem.

  • Tu pomaga taka organizacja czy wyposażenie mieszkania, tak by ograniczyć do minimum (a nawet wyeliminować) miejsca, w których gromadzi się kurz.
  • Regularnie należałoby odkurzać: wykładziny, tkaniny obiciowe, pluszowe zabawki. To tam najchętniej gnieżdżą się roztocza.
  • Raz na 2 miesiące wypadałoby wyprać zasłony i poduszki w pralce w 60°C.
  • Jezeli macie możliwość, zrezygnujcie z wykładzin i dywanów. Najlepszy będzie tu parkiet lub linoleum (choć to ma swoje za uszami, bo emituje lotne związki organiczne).
  • Jeżeli Wasza pociecha jest uczulona na roztocza, wybierajcie pluszowe zabawki, które można będzie prać w pralce w 60°C.

4. Zwróć uwagę na wyposażenie swojej sypialni.

 To tu spędzamy aż 1/3 naszego życia (średnio 8 godzin na dobę). Dlatego kilka prostych, acz niezastapionych czynności:

  • Regularne zmienianie pościeli. Lepiej unikać takiej z pierzem.
  • Pranie pościeli, kołder, prześcieradeł raz na 2 tygodnie w 60°C. To ulubione siedliska roztoczy.
  • Regularne odkurzanie materaca, na którym spimy. Najlepiej odkurzaczem z filtrem HEPA 13-14.
  • Na materac, zwłaszcza jeżeli śpi na nim osoba uczulona na roztocza, można nałożyć specjalny pokrowiec. Chodzi o to, by odciąć się od bezpośredniego kontaktu z tymi rozkosznymi stworkami. Istnieją specjalne pokrowce z “inowacyjnych” tkanin o bardzo drobnych oczkach (typu nanomaterialy). Oczywiście można mieć wątpliwości co do samych nanomateriałów. Zwłaszcza, że póki co nie mamy wyczerpujących danych, co do ich oddziaływania w dłuższej perspektywnie czasowej na nasz organizm. Ale nie dajmy się zwariować. Materiały te stanowią barierę fizyczną, nieprzepuszczalną dla alergenów (czyli substancji alergizujących wytwarzanych przez roztocza). Jednocześnie pozwalają na swobodne usuwanie wilgoci. Taka tkanina chroni przed bezpośrednim kontaktem z alergenem. Jednocześnie jest miękka i oddycha. No i nie jest nasycona toksycznymi dla roztoczy (i przy okazji dla człowieka – choć na dużo mniejszą skalę) preparatami chemicznymi.

Najskuteczniejsze są takie pokrowce, które całkowicie pokrywają materac, poduszkę czy kołdrę. Wystarczy wyprać je 1-2 razy na rok w pralce w 60°C.

5. Jaki odkurzacz wybrać?

Regularne odkurzanie to podstawa w walce z roztoczami. Należy zwrócićtu szczególną uwagę na miejsca, w których gromadzi się kurz. Niestety zazwyczaj są to miejsca trudno dostępne (zakamarki kanapy, czy przestrzeń między żeberkami kaloryfera). Ale jeżeli uda Wam się do nich dotrzeć i solidne je wyczyścić (istnieją specjalne nakladki na odkurzacz), to pozbędziecie się najgorszych, bo zapomnianych gniazd roztoczy.  Najlepiej do tego nadaje się odkurzacz wyposażony w filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air). Wyłapuje on bardzo drobne cząsteczki, zazwyczaj wyrzucane przez klasyczne odkurzacze.

6. Środki roztoczobójcze.

W sprzedaży znajdziecie specjalne produkty chemiczne, które zabijają zarówno larwy, jajeczka jak i dorosłe roztocza. Radziłabym jednak wstrzemięźliwość w tym zakresie. Bo to mimo wszystko chemia. Jeżeli dany preparat szkodzi roztoczom, to i jest (choć w dużo mniejszym stopniu) toksyczny dla nas. W większości wypadków środki te zawierają syntetyczne pestycydy. Do tego taki zabieg tak trzeba powtarzać regularnie co 3-6 miesięcy.

Jeżeli jednak zdecydujecie się na tę metodę, pamiętajcie, by wcześniej dokladnie odkurzyć mieszkanie. Środek zadziała skuteczniej.

Tu warto zachować niezbędne środki ostrożności. Nie wchodzić do odkażanego pomieszczenia przez określony czas po użyciu preparatu (informację na ten temat powinniście znaleźć na opakowaniu).

Jednocześnie nie zaniedbujcie tradycyjnych (sprawdzonych i skutecznych) metod takich jak: regularne wietrzenie mieszkania, odkurzanie, szczególnie miejsc, w których gromadzi się kurz.

PS Ja ograniczam się do tych metod plus odczulanie i widzę pewną poprawę u mojego syna – choć … raz jest lepiej, raz gorzej.

7. Naturalne produkty przeciw roztoczom na bazie olejków eterycznych (olejek cytrynowy, cytronelowy i lawendowy).

Pamiętajmy, że olejki eteryczne wymagają zachowania pewnych środków ostrożności. Są to skoncentrowane wyciągi roślinne, stąd należy je odpowiednio rozcieńczyć. I generalnie istnieje wiele przeciwskazań, co do ich stosowania, szczególnie dotyczących kobiet w ciąży i małych dzieci do lat 3.

Osobiście testuję olejek lawendowy, który jest bardzo bezpiecznyw użyciu (np nie ma przeciwwskazań dla jego stosowania u małych dzieci i kobiet w ciąży). 2 krople tego olejku na poduszkę mojej pociechy przed snem. Działa uspokajająco i … odstrasza wszelkie małe stworki  (typu pchły, wszy, a i roztocza za nim nie przepadają). O uzyskanych rezultatach dopiszę wkrótce w komentarzach.

I jeszcze kilka odpowiedzi na najcześciej pojawiające sie pytania dotyczące alergii na roztocza.

Czy warto kupować specjalny proszek do prania przeciwko roztoczom? 

Żeby pozbyć się tych małych stworzonek z naszej pościeli, wystarczy regularnie (raz na 2 tygodnie) wyprać ją w pralce w 60°C . Chyba nie ma większego sensu poszukiwanie specjalnych proszków. No chyba, że chcecie sprawić przyjemność ich producentom.

Czy istnieje uczulenie na kurz?

Często słyszymy, że ktoś skarży się na alergię na kurz. Choć najczęściej mamy do czynienia z uczuleniem na roztocza (te żyją w kurzu) lub inne alergeny wchodzące w jego skład: sierść zwierząt, czy pleśń.

Czy odczulanie jest skuteczne w przypadku alergii na roztocza?

Dobra wiadomość dla osób cierpiących na ten rodzaj alergii: odczulanie jest tu skuteczne w 70% przypadków.

Czy pobyt w górach pomoże osobie uczulonej na roztocza?

Żeby złagodzić symptomy alergii na roztocza dobrze robi pobyt w górach. Objawy ustępują (na czas pobytu). Choć nie dlatego, że alergia zanika. Tylko, że roztocza domowe stają się coraz rzadsze powyżej 800 m wysokości. I zupełnie nie rozwijają się powyżej 1500m.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dołącz do rozmowy

7 komentarzy

  1. Dobry artykuł, ale zabrakło w nim podstawowej informacji – na alergię najlepsze są megadawki witaminy C wg protokołu dra Cathcarta.

  2. Synek ma silną alergię na roztocza. Alergolog zwróciła nam uwagę, że żyją także w odzieży,a tą nie zawsze można prać w 60 stopniach, wiec specjalny płyn czy proszek do prania/namaczania może się jednak przydać. Pytanie czy nie będzie powodował podrażnienia skóry. .. z sypialni dziecka dobrze jest też pozbyć się szafy z ubraniami

  3. Czy taki olejek lawendowy mogę dodać do prania pościeli? Najlepiej chyba by było już w końcowej fazie, czyli do płynu do płukania….???

  4. Bardzo dobry artykuł, muszę pokazać go bratowej, gdyż jej synek ma alergię na roztocza 🙁 ostatnio zamawiałyśmy filtry z Pureventfilters, właśnie szukałyśmy między innymi filtru HEPA do odkurzacza. Dziękuję za wpis, pozdrawiam!

  5. ja polecam odkurzacz Roomba on dobrze zbiera kurz z podłogi, nie trzeba samemu odkurzać, więc jest lżej, a posprzątane

  6. Artykuł super. Filtry HEPA to podstawa przy dzieciach-alergika h. Sami odkąd posiadamy robota sprzątającego od roomby widzimy znaczna różnice u syna. Mniej napadów duszności.

  7. przy alergiach rowniez swietenie sprawdza sie parowary, dzieki czemu umyjemy wszystko w domu i zabijemy bakterie i mikroorganizmy . od kiedy kupilam parownice ariete 4146 u dzieci brak alergii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version