Może trudno to sobie wyobrazić, ale czy wiecie, że materac, na którym śpimy może zawierać nawet 2 miliony roztoczy. Zaś w 1 gramie kurzu moglibyśmy naliczyć 2000 roztoczy. A według niektórych źródeł nawet 10 000 -15 000.

Bo, jak dobrze to sobie wyobrazimy: codziennie pozbywamy się z siebie około 70-140 miligramów złuszczającego się naskórka (np łupież). Ten osadza się np na poduszce. Ta ilość wystarczy do wyżywienia kilku tysięcy roztoczy. I to przez jakieś 3 miesiące.

Czym są roztocza?

To urocze stworki, które towarzyszą nam na codzień? Otóż należą one do klasy pajęczaków. To dalecy krewni pająków. Roztocza żyją w najróżniejszych środowiskach. Na dzień dzisiejszy sklasyfikowano okolo 50 000 gatunków, które różnią się stylem życia i miejscem występowania.

Z wyłączeniem kilku gatunków (takich jak np kleszcze, czyli ssące krew roztocza, które skądinąd cieszą się bardzo złą sławą), większość  roztoczy jest niewidzialna gołym okiem. Nie przekraczają 0.5 mm (200-600 µm). Szczęśliwie, bo bardziej przypominają małe potworki rodem z mrożącego krew w żyłach horrorku. Wyposażone w 4 pary rozczłonkowanych łap, pokrytych włoskami na końcowym odcinku, z pazurkami.

Zresztą przekonajcie się sami.



Jeżeli większość z nich jest nieszkodliwa dla człowieka, a często wręcz użyteczna dla zachowania równowagi całego ekosystemu. Taka ekipa sprzątająca…. po nas.  Tym niemniej stanowią one pierwszą przyczynę alergii dróg oddechowych.

Głównymi winowajcami są tu 2 gatunki roztoczy domowych: Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae. Oba żyją w kurzu gromadzącym się w naszych mieszkaniach. Roztocza żywią się resztkami złuszczonego naskórka,  włósow i paznokci. Nawet jeżeli od czasu do czasu zdarza im się włączyć do swojego menu pleśń.

Roztocza żyją krótko, ale namnażają się bardzo szybko, szczególnie w dogodnych warunkach. W trakcie swojego krótkiego życia (które trwa raptem 2-3 miesiące) samica wchodzi w stadło i rozmnaża się jedno- lub dwukrotnie. Za każdym razem znosząc dziesiątki jajeczek.

To nie same roztocza wywołują u nas alergię. Ale produkowane przez nie substancje typu: odchody czy inne wydzieliny.  Martwe roztocza i ich odchody (bogate w substancje białkowe o działaniu potencjalnie alergizującym) gromadzą się w pościeli, w wykładzinach i w tapetach. Większość z tych cząsteczek jest na tyle ciężka, że osadza się na powierzchniach (chodzi tu o cząsteczki osiągające co najmniej 10 µm). Jednak część z nich (około 20%) będąc zbyt lekka, unosi się w powietrzu, którym bezpośrednio oddychamy (pod postacią zawiesiny).

Jak rozpoznać alergię na roztocza?

U osób uczulonych na roztocza symptomy zaczynają się ujawniać (lub jak kto woli dawać się we znaki), gdy poziom tego alergenu przekroczy próg tolerancji organizmu.

  • U jednych powodować to będzie nieżyt nosa,
  • inni zaczną odczuwać trundości w oddychaniu,  
  • może pojawić się suchy kaszel lub charakterystyczne świszczenie przy oddychaniu wskazujące na astmę.

Uczulenie na roztocza a astma.

Uczulenie na roztocza bardzo często powoduje astmę. U dzieci 70-80% przypadków astmy na podłożu alergicznym jest bezpośrednią konsekwencją alergii na tych „niewinnych” współlokatorów naszych poduszek.

Kilka cyfr dla pobudzenia wyobraźni:

Roztocza są odpowiedzialne za 75% przypadków alergii górnych dróg oddechowych.    Ocenia się, że dzieci uczulone na roztocza mają 5 razy więcej szans na rozwinięcie astmy.

Jednocześnie przypuszcza się, że roztocza odgrywają rolę w wystąpieniu egzemy na podłożu alergicznym.

Kto jest najbardziej podatny na alergię na roztocza?

Dużą rolę odgrywają tu predyspozycje genetyczne. Alergia na roztocza często dotyczy osób obciążonych dziedzicznie (teren atopiczny). Uwrażliwienie na ten alergen często ma miejsce we wczesnym dzieciństwie. Częściej dotyka małych chłopców.  Przez jakiś czas alergia na roztocza może pozostawać ukryta (czyli przebiegać bezobjawowo).

Z jednej strony ekspozycja na duże ilości roztoczy już we wczesnym dzieciństwie zwiększa ryzyko rozwoju alergii. Z drugiej strony systematyczna i dogłębna walka z kurzem nie daje gwarancji, że alergii uda się uniknąć.

Jakie warunki sprzyjają namnażaniu się roztoczy?

Roztoczom najlepiej służy ciepłe (25°C) i wilgotne otoczenie. To w tych warunkjach żyje się im i namnaża najlepiej. Znajdziemy je więc w wilgotnych strefach klimatycznych. Ale także w naszej umiarkowanej strefie klimatycznej, w przytulnych i jakże często przegrzanych wnętrzach naszych mieszkanek. Są tu obecne w kurzu, pościeli, w pluszowych zabawkach, w zasłonach, dywanach czy wykładzinach.

Jaka pora roku najbardziej służy rozwojowi alergii na roztocza?

W odróżnieniu od uczulenia na pyłki kwiatowe alergia na roztocza nie jest alergią sezonową. Choć czasami jej objawy ulegają zaostrzeniu z nastaniem jesieni. Bo wtedy rzadziej wietrzymy nasze mieszkania i jakże chętnie włączamy ogrzewanie (często z pewną przesadą). W rezultacie rośnie temperatura i wilgotność. A to sprzyja proliferacji roztoczy. Więcej o roztoczach przeczytacie we wpisie:

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version