A ja przychodzę dzisiaj z takim sympatycznym projektem łapacza snów w dwóch wersjach gabarytowych z motywem w duże motywy kwiatowe. Zapraszam do wspólnego przerabiania tego wzoru. W załączeniu rozpiska motywu i filmowy tutorial.


Rz 0: Rządek bazowy. Przerabiamy 20 oczek łańcuszka, które łączymy w kółko oczkiem ścisłym zamykającym. 

Rz 1: W tym okrążeniu przygotowujemy 8 motywów – 8 wyjściowych płatków kwiatka. W tym celu przerabiamy kolejno: 1 półsłupek, 1 półsłupek z narzuceniem, 1 słupek, 1 podwójny słupek (jako sekwencja oczek wzrastających ku górze), teraz schodząc ku dołowi – symetrycznie, ale w odbiciu lustrzanym przerabiamy: 1 słupek, 1 półsłupek z narzuceniem, 1 półsłupek. Powtarzamy jeszcze 7 razy, co daje nam 8 takich płatków.

Rz 2: Rządek drugi. W tym okrążeniu przygotowujemy łuki (tworzące szkielet naszego motywu), czyli w dwóch sąsiadujących półsłupkach z poprzedniego rzędu, rozdzielających nasze dwa kolejne płatki przerabiamy grupę dwóch słupków przerobionych razem, dalej przechodzimy łukiem złożonym z 3 oczek łańcuszka do połowy wysokości naszego płatka i zaczepiamy ten łuk 1 słupkiem wbitym u szczytu podwójnego słupka z poprzedniego okrążenia, dalej przechodzimy symetrycznym łukiem złożonym z 3 oczek łańcuszka, który osadzamy grupą złożoną z 2 słupków przerobionych razem zamocowaną w 2 kolejnych półsłupkach rozdzielających dwa kolejne płatki naszego kwiatka.

Rz 3: Rządek trzeci. W tym okrążeniu obudowujemy łuki złożone z trzech oczek łańcuszka z poprzedniego okrążenia, przerabiając w nich po 4 słupki. Z kolei w słupku rozdzielającym przerabiamy następujący motyw: słupek, łuk złożony z 10 – ciu oczek łańcuszka i kolejny słupek wychodzący z tego samego punktu i znowu symetrycznie 4 kolejne słupki obudowujące łuk złożony z 3 oczek łańcuszka i przeskakujemy do kolejnego motywu.

Rz 4: Rządek czwarty. W tym okrążeniu obudowujemy grupą złożoną z 17 słupków duże zakole utworzone w poprzednim okrążeniu (złożone z 10 oczek łańcuszka) i osadzamy ten motyw z każdej strony wbijając jeden półsłupek w przejściu pomiędzy dwoma kolejnymi elementami, czyli pomiędzy grupami czterech słupków osadzających dwa kolejne łuki.

Rz 5: Rządek piąty. W tym okrążeniu w półsłupku rozdzielającym elementy z poprzedniego okrążenia wbijamy grupę dwóch poczwórnych słupków przerobionych razem, u szczytu której przygotowujemy kolejne zakole, czyli łuk złożony z 10 oczek łańcuszka, który obsadzimy w kolejnym okrążeniu. Następnie przerabiamy łuk złożony z 8 – u oczek łańcuszka, który osadzamy jednym półsłupkiem w środkowym z 17 słupków z poprzedniego okrążenia, czyli w 9 -tym słupku licząc zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Następnie u szczytu tego półsłupka przerabiamy pikotek złożony z trzech, albo pięciu oczek łańcuszka, w którym zaczepimy element w kolejnym okrążeniu. Znowu odbijamy się łukiem złożonym z 8 -u oczek łańcuszka, którym dochodzimy do symetrycznego półsłupka. Tutaj znowu zamocowujemy grupę złożoną z 2 poczwórnych słupków przerobionych razem, u szczytu której przerabiamy zakole złożone z 10 oczek łańcuszka.

Rz 6: Rządek szósty. W tym okrążeniu zabudowujemy zakole z 10 oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu, przerabiając w nim sekwencję oczek malejących ku górze i rozszerzających się ku dołowi. Zaczynamy od przerobienia: 2 poczwórnych słupków wbitych w łuk z 10 oczek łańcuszka, dalej 6 potrójnych słupków i jeden podwójny słupek. Teraz zakręcamy przerabiając 3 oczka łańcuszka i schodzimy w dół (tym razem przerabiając w odbiciu lustrzanym oczka rosnące ku dołowi), czyli: znowu 1 podwójny słupek, 6 potrójnych słupków, 2 poczwórne słupki i zaczepiamy ten elementy przerabiając 1 półsłupek zamocowany w pikotku z poprzedniego okrążenia. Tym sposobem przechodzimy do kolejnego motywu.

Rz 7: Rządek kolejny. W tym okrążeniu przerabiamy w centralnym łuku u szczytu płatka grupę z czterech pojedynczych słupków przerobionych razem. Następnie za pomocą łuku złożonego z 4 oczek łańcuszka schodzimy w dół i w pierwszym potrójnym słupku (z każdej strony) zamocwujemy jeden pojedynczy słupek plus 2 oczka łańcuszka, przeskakujemy ponad jednym oczkiem (nie obsadzając go) i wskakujemy w trzeci potrójny słupek, w którym zaczepiamy kolejny pojedynczy słupek plus 2 oczka łańcuszka i w piątym z sekwencji potrójnych słupków (z poprzedniego okrążenia) wbijamy kolejny pojedynczy słupek. Następnie znowu łuk złożony z 3 oczek łańcuszka i grupa trzech podwójnych słupków przerobionych razem wbita w półsłupku zamocowującym element w poprzednim okrążeniu. Taką siateczkę obudujemy wzdłuż naszych motywów.

Rz 8: Ostatnie okrążenie, za pomocą którego przygotowujemy łuki do rozciągnięcia naszego łapacza na obręczy, czyli przygotowujemy naprzemiennie sekwencje: 2 słupki przerobione razem plus łuki złożone z pięciu oczek łańcuszka. Przygotowując w ten sposób łuki, przez które przeciągniemy sznurek, rozciagajac nasz szydełkowy motyw na obręczy.

Miłego dziergania

Pozdrawiam serdecznie

Beata Redzimska

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version