CROCHET - DIY

Koronkowa szydełkowa serwetka w formie 6 – cio kątnego kwiatka. Tutorial krok po kroku

Koronkowa szydełkowa serwetka w formie 6 - cio kątnego kwiatka. Tutorial krok po kroku

Koronkowa szydełkowa serwetka w formie 6 – cio kątnego kwiatka. Tutorial krok po kroku

Dzisiaj chciałam pokazać Wam pełna uroku szydełkową serweteczkę w formie sześciokątnego kwiatka, która nadaje się zarówno do położenia na stole (czyli szydełkowa serwetka w swoim tradycyjnym zastosowaniu), jak i do rozciągnięcia na obręczy i przerobienia jej w nastrojowy łapacz snów z klimatycznymi frędzlami (esencja stylu boho).

Więc już zapraszam na mój tutorial na youtubie, w którym pokażę krok po kroku, jak przerobić ten wzór.
Przy okazji podrzucam rozpiskę wzoru i kilka podstawowych objaśnień.

 

Koronkowa szydełkowa serwetka w formie 6 - cio kątnego kwiatka. Tutorial krok po kroku

 

Jak przerobić ten wzór?

Rz 1
Zaczynamy łańcuszkiem złożonym z 10 oczek, zamkniętych w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym, zaczepiającym oczko końcowe z początkiem okrążenia.

Rz 2
Rządek drugi. W tym okrążeniu przerabiamy 18 półsłupków wzdłuż całej długości okrążenia (z tym, że pierwsze oczko zastępujemy oczkiem łańcuszka). Razem 18 oczek w tym okrążeniu.

Rz 3
W tym okrążeniu 6 -cio krotnie powtarzamy motyw: 1 słupek + 5 oczek łańcuszka. Z tym że pierwszy słupek zastępujemy 3 oczkami łańcuszka, czyli de facto to okrążenie zaczynamy łukiem złożonym z 8 oczek łańcuszka (3 oczka łańcuszka zastępujące pierwszy słupek + 5 oczek łańcuszka stanowiących łuk rozdzielający). Na całej długości tego okrążenia przerobimy 6 takich motywów, wbijamy kolejny słupek w co trzeci półsłupek z poprzedniego okrążenia (przeskakując 2 – nieobsadzone półsłupki).
Czyli w ten sposób 18 oczek z poprzedniego okrążenia dzielimy na 6 motywów.

 

Koronkowa szydełkowa serwetka w formie 6 - cio kątnego kwiatka. Tutorial krok po kroku

Rz 4
W tym okrążeniu w każdym łuku złożonym z pięciu oczek łańcuszka z poprzedniego okrążenia przerabiamy po 6 podwójnych słupków (albo w mniejszej wersji tej serweteczki po 6 słupków), rozdzielonych od kolejnej takiej grupy łukiem złożonym z 5 -ciu oczek łańcuszka.
I teraz jeszcze kilka słów wyjaśnienia na temat wyboru tego, czy przerabiamy ten wzór słupkami, czy podwójnymi słupkami.

Sama przerobiłam ten wzór w dwóch wersjach:

Niemniej w filmowym tutorialu pokazuję wersję z podwójnymi słupkami, co to jest okazją do poćwiczenia sobie tego typu oczka.
Ale z kolei w wersji z pojedynczymi słupkami, serweteczka jest bardziej zaokrąglona, ale też mniejsza. Więc w zależności od zamierzonego efektu końcowego proponuję Wam trzymanie się jednego, albo drugiego typu oczek.

Serwetka przerobiona podwójnymi słupkami wychodzi większa – u mnie przerobiona na szydełku 1,5 z kordonka ma średnicę 26 cm, a jej płatki są bardziej spiczaste.

Niemniej, kiedy w tym omówieniu wzoru będę używać określenia podwójny słupek, wiedzcie, że zamiennie bez problemu możecie przerobić tu pojedynczy słupek i ten wzór tez będzie się fajnie rozkładał.

Więc teraz, wybierając wersję z podwójnymi słupeczkami: zaczynamy okrążenie przerabiając 4 oczka łańcuszka (zastępują pierwszy podwójny słupek), a dalej przerabiamy w tym samym łuku jeszcze kolejne 5 podwójnych słupów. Następnie do kolejnego motywu łukiem złożonym z 5 -ciu oczek łańcuszka i identycznie w kolejnym łuku z poprzedniego okrążenia wbijamy po 6 podwójnych slupeczków.

Rz 5
W kolejnym okrążeniu, podobnie w podwójnych slupeczkach z poprzedniego okrążenia przerabiamy 6 podwójnych słupków, tylko że szczepiamy je razem u góry, czyli przerabiamy je w 2/3 wysokości, czyli wykonujemy 2 przeciągnięcia na 3. A następnie szczepiamy te 6 oczek razem, ostatnim pociągnięciem u góry.
Jeżeli byśmy przerabiali w tym okrążeniu pojedyncze słupki (zamiast podwójnych), podobnie szczepiamy je razem u góry, tylko tu w tym celu przerabiamy je do połowy, czyli realizujemy jedno przeciągnięcie (na 2, z których składa się pojedynczy słupek).

A nastepnie w kolejnym przeciągnięciu przez wszystkie 6 oczek szczepiamy je razem. Dokładnie pokazuję to i tłumaczę w moim szydełkowym tutorialu.
Następnie przerabiamy łuk złożony z 7 – u oczek łańcuszka i przymocowujemy go podwójnym słupkiem w łuku rozdzielającym z poprzedniego okrążenia. Teraz znowu symetrycznie przerabiamy 7 oczek łańcuszka. A w kolejnej grupie złożonej z sześciu podwójnych słupków z poprzedniego okrążenia przerabiamy 6, ale tym razem połączonych razem, czy szczepionych u góry podwójnych słupków, zamykających się w taki jakby płateczek.

Rz 6
W tym okrążeniu przerabiamy w oczku szczepiającym razem 6 podwójnych słupeczków z poprzedniego okrążenia przerabiamy następujący motyw: podwójny słupek + 5 oczek łańcuszka i znowu podwójny słupek, które razem tworzą taki kielich, czy punkt zaczepienia dla płatków kwiatka, które będziemy przerabiać w dalszych okrążeniach. Następnie przerabiamy łuk złożony z 5 – ciu oczek łańcuszka i w łukach z poprzedniego okrążenia przerabiamy razem 7 półsłupków, rozłożonych w następujący sposób, czyli 3 półsłupki w pierwszym łuku, 1 półsłupek w środkowy podwójny słupek rozdzielający te 2 łuki i jeszcze symetrycznie 3 kolejne półsłupki. Dalej znowu odbijamy się pięcioma oczkami łańcuszka i w kolejnej grupie sześciu połączonych ze sobą podwójnych słupków przerabiamy: 1 podwójny słupek + 5 oczek łańcuszka + 1 podwójny słupek.

Rz 7
W tym okrążeniu, właśnie w tym motywie kielicha kwiatowego, który przygotowaliśmy w poprzednim okrążeniu, czyli w motywie złożonym z 1 podwójnego słupka + pięciu oczek łańcuszka i 1 podwójnego słupka przerabiamy symetryczny element złożony z 4 podwójnych słupków, łuku złożonego z 5 – ciu oczek łańcuszka + znowu z 4 podwójnych słupków.

Teraz znowu odbijamy się łukiem złożonym, tym razem z 6 oczek łańcuszka. Ale z kolei w 7 półsłupkach z poprzedniego okrążenia, w tym okrążeniu przerobimy tylko 5 półsłupków. Czyli omijamy te brzegowe półsłupki przerabiamy tylko te środkowe 5 oczek. W ten sposób ta część motywu zwęża się idąc ku górze i tworząc taki jakby trójkącik. Teraz znowu symetrycznie odbijamy się sześcioma oczkami łańcuszka. A w kolejnym kielichu przerobionym w poprzednim okrążeniu przerabiamy identyczny motyw złożony z 4 podwójnych słupków + 5 oczek łańcuszka + 4 podwójne słupki.

Rz 8
W kolejnym okrążeniu poszerzamy dalej nasz kielich. Czyli w 4 podwójnych słupkach z poprzedniego okrążenia, przerabiamy po jednym podwójnym słupku. Dochodzimy do łuku rozdzielającego, w którym przerabiamy identyczny element, jaki przerabialiśmy w okrążeniu niżej, czyli 4 podwójne słupki + 5 oczek łańcuszka + 4 podwójne słupki. Znowu łuk złożony, tym razem z 7 oczek łańcuszka. A w 5 -ciu półsłupkach z poprzedniego okrążenia znowu ominiemy po jednym oczku – półsłupku brzegowym, czyli razem przerabiamy w tym motywie 3 półsłupki. Dalej odbijamy się symetrycznie siedmioma oczkami łańcuszka i znowu przerobimy w ramach kolejnego kielicha: 8 podwójnych słupeczków + 5 oczek lańcuszka + 8 podwójnych słupków.

Rz 9
W kolejnym okrążeniu jeszcze bardziej rozszerzamy nasz kielich, czyli w każdym z 8 podwójnych słupków z poprzedniego okrążenia przerabiamy po jednym podwójnym słupku. W łuku rozdzielającym ponownie przerabiamy motyw: 4 podwójne słupki + 5 oczek łańcuszka + 4 podwójne słupki. Znowu symetrycznie dorabiamy 8 podwójnych słupków i znowu łuk złożony z 8 – u oczek łańcuszka. Teraz w 3 pól słupkach z poprzedniego okrążenia, podobnie omijamy 2 brzegowe oczka i przerabiamy tylko 1 półsłupek.
Te oczka półsłupka układają nam się w coś w rodzaju takiego trójkąta zwężającego się ku górze.
Teraz symetrycznie przerabiamy 8 oczek łańcuszka i już poszerzamy kolejny kielich, który w tym okrążeniu składa się z: 12 podwójnych słupeczków + 5 – ciu oczek łańcuszka i symetrycznie 12 podwójnych słupków.
Rz 10
I teraz kolejne okrążenie, które przygotowuje takie obramowanie naszego naszego wzoru. Czyli przerabiamy w nim: w pierwszym podwójnym słupku z kielicha z poprzedniego okrążenia przerabiamy 1 podwójny słupek, dalej 3 oczka łańcuszka i przeskakujemy jeden podwójny słupek z poprzedniego okrążenia i dopiero w kolejny wbijamy 1 podwójny słupek.

Czyli w co drugi podwójny słupek z poprzedniego okrążenia wbijamy 1 podwójny słupek, rozdzielając go od następnego łukiem złożonym z 3 oczek łańcuszka.
W ten sposób w pierwszej części naszego kielicha przerabiamy 6 takich podwójnych słupków, rozdzielonych trzema oczkami łańcuszka. Ostatni z tej grupy podwójnych słupków wypada w przedostatnim podwójnym słupku z poprzedniego okrążenia.
Następnie w łuk na szczycie kielich, złożony z 5 oczek łańcuszka przerabiamy motyw: złożony z podwójnego słupka + 3 oczek łańcuszka i 1 podwójnego słupeczka.

Znowu odbijamy się 3 oczkami łańcuszka. No i znowu naprzemiennie w 12 podwójnych słupeczkach z poprzedniego okrążenia przerabiamy 6 podwójnych słupeczków (przeskakując co drugi podwójny słupek z poprzedniego okrążenia). Każdy podwójny słupek w tym okrążeniu, rozdzielony od kolejnego 3 oczkami łańcuszka.

Rz 11
No i teraz już ostatnie okrążenie w tym wzorze. W zasadzie polega ono na tym, że obrabiamy brzegi naszego sześciokątnego kwiatu motywem ozdobnym. A konkretnie w łukach z poprzedniego okrążenia złożonych z 3 oczek łańcuszka przerabiamy po 3 półsłupki z narzuceniem (które wypadają troszeczkę wyższe od zwyczajnego półsłupka). A z kolei w każdym z podwójnych słupków z poprzedniego okrążenia wbijamy zwyczajny półsłupek. Co tworzy takie ozdobne zakola, czy falę ozdabiającą brzegi naszej serweteczki.

A ja życzę miłego dziergania i pozdrawiam serdecznie

Beata Redzimska

Koronkowa szydełkowa serwetka w formie 6 - cio kątnego kwiatka. Tutorial krok po kroku

Koronkowa szydełkowa serwetka w formie 6 - cio kątnego kwiatka. Tutorial krok po kroku

Koronkowa szydełkowa serwetka w formie 6 - cio kątnego kwiatka. Tutorial krok po kroku

Koronkowa szydełkowa serwetka w formie 6 - cio kątnego kwiatka. Tutorial krok po kroku

 

 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *