Z lad sklepowych kusząco spoglądają na nas winogrona. Tak chciało by się je przygarnąć, a wraz z nimi trochę słońca z południa Francji.

Nie żałujmy ich sobie. Dajmy się im (i na nie ) skusić.

Bo winogrona to wspaniałe owoce, wyśmienite dla zdrowia. Można je jeść gronami.

A przy okazji (dla odważnych) pragnę (jak co roku o tej porze) wspomnieć o monodiecie winogronowej. Choć taka monodieta nie wszystkim służy, może okazać się wspaniałym prezentem dla zdrowia. Johanna Brandt – pionierka kuracji winogronowej, dzięki niej wyleczyła się z choroby nowotworowej w latach 20 ubiegłego wieku.

Co to jest dieta winogronowa?

To dieta oczyszczająca organizm, która jednocześnie usuwa toksyny i regeneruje nasze spracowane komórki. 

Polega ona na tym, że jemy tylko i wyłącznie winogrona. 1-2 kg na dzień. Oczywiście nie na okrągło, tylko przez jakiś czas. Choć winogrona są wyjątkowo pożywne, swoim składem przypominają mleko matki. Ale nie każdy może porwać się na taką dietę. Choć niekomu nie zaszkodzi podjadanie winogron, najlepiej w sezonie winobraniowym i w odstępach od posiłków (to ułatwia ich trawienie).

Przeciwwskazania dla kuracji winogronowej.

 • żeby zrobić sobie dietę winogronową nasz organizm powinien być w formie.
 •  Jeżeli jesteś zmarźlakiem – Twoja wrażliwość na zimno może wzrosnąć w trakcie jej trwania.
 •  Diety winogronowej nie powinny robić sobie osoby chore na cukrzycę. Jest to dieta bogata w szybko przyswajalne cukry. Więc powoduje gwałtowny skok poziomu cukru we krwi, przy czym rośnie zapotrzebowanie na insulinę (hormon, który umożliwia przenikanie cukru do komórek). To zmusza trzustkę do wzmożonej pracy.

Zalety kuracji winogoronowej.

Ale oprócz wyżej wymienionych przypadków monodieta winogronowa służy zdrowiu.

 • Poprawia funkcjonowanie jelit.
 • Jest polecana w infekcjach dróg moczowych (zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie nerek).
 • Pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
 • Przynosi poprawę w stanach  wyczerpania nerwowego, nadpobudliwości,  czy drażliwości.
 • Przywraca dobry sen.
 • Rewitaluzuje cały organizm.
 • Zmniejsza problemy skórne (dzięki usuwaniu toksyn na zewnątrz).
 • Cera ożywia się. Staje się mniej szarawa i mniej przygaszona.
 • Możesz stracić na wadze. Choć to zależy od ilości spożywanych (winogron i tylko winogron), od aktywności fizycznej, od metabolizmu (w tym temacie natura nie równo nas wyposażyła). Monodieta winogronowa nie jest jednak kuracją odchudzającą.

Na czym polega kuracja winogronowa?

1. Jak się do niej przygotować?

Dobry moment to okres winobrania, bo na naszych stołach goszczą wtedy świeże, w miarę niedawno zerwane i niezbyt drogie winogrona. Tylko wyobraźcie sobie taką dietę np na Gwiazdkę. Gdy stoły uginają się pod tłuściusieńkimi smakołykami (ach ten rosołek z oczkami). A na to zasmażka. Kto przy zdrowych zmysłach potrafiłby się opanować i wytrwać (w takich okolicznościach) przy takiej diecie winogronowej choćby jeden dzień? Ja osobiście nie. Przez 3-4 dni przed rozpoczęciem monodiety dobrze jest przygotować na nią żołądek. Przestawić się na trochę lżejszą żywność np mniejszą ilość białek zwierzęcych.

2. Przebieg kuracji winogronowej.

Jakie winogrona do niej wybrać? Najlepiej:

 • Z uprawy ekologicznej (niestety są droższe, ale lepsze dla zdrowia).
 • Dojrzałe, przesycone słońcem i witaminami
 • Zarówno te ciemne, jak i te jasne.

Takie winogronowe posiłki należy spożywać co 2-3 godziny. Dobrze je przeżuwając. Przy tym nie wyrzucaj skórek i pestek pod pretekstem, że ich nie lubisz. Stanowią one nieodłączny składnik tej monodiety. Dobrze przeżute pestki są wspaniałym źródłem przeciwutleniaczy. Coraz popularniejsze stają się kosmetyki złuszczające i odżywiające skórę właśnie z pestek winogron. Ale dieta to nie wszystko.

 • Nie zapominaj o ruchu. Choćby sprzątając mieszkanie, powymachuj trochę rękoma i nogami (przy otwartym oknie).
 • Zrelaksuj się. Na pewno na to zasługujesz.
 • Nie żołądkuj się (to zakwasza organizm).
 • A może jeszcze znajdziesz czas, by zrobić sobie mały spacerek na łonie natury (tak, by naładować wewnętrzne akumulatory i przy okazji nałapać jonów ujemnych, którymi szczodrze obdarza nas natura – w odróżnieniu od komputera, czy telefonu komórkowego itp).

Na czas  kuracji winogornowej nie musisz brać urlopu. Wystarczy Ci energii, by pracować. Winogorna są pełnowartościowym pokarmem. Zbliżonym składem do mleka matczynego. Kuracja winogronowa to kuracja oczyszczająca organizm.

Nie zpominaj o dostarczeniu odpowiedniej ilości płynów, by usunąć toksyny na zewnątrz. Możesz pić wodę, herbatki ziołowe (ale nie kawę czy herbatę). No i oczywiście dla urozmaicenia … sok winogronowy.

Obserwuj swój organizm w trakcie kuracji. Jak reaguje? W pierwszych dniach możesz odczuwać bóle głowy, na cerze mogą pojawic się pryszcze, czy nawet możesz wymiotować. To sygnał, że Twój organizm się oczyszcza i wyrzuca toksyny na zewnątrz. Ale jeżeli te nieprzyjemne objawy przedłużają się, natychmiast przerwij kurację.

Kuracja winogronowa może trwać od 3 dni do 3 tygodni (dla wytrwałych).

Po jej zakończeniu kuracji. Wracaj powoli do normalnej diety. Możesz zacząć od innych owoców i warzyw, z początku surowych. Powodzenia.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Wiecej o winogronach we wpisach:

Dlaczego winogrona robią nam dobrze?

Kuracja winogronowa.

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dołącz do rozmowy

4 komentarze

 1. Szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę o takiej kuracji, ale jest ona zdecydowanie dla mnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version