Jak przetrwać zimę, nie łapiąc grypy? Odc pierwszy.

grypa jak leczyć, grypa jak długo się zaraża

Oto nadchodzi zima z całym dobrodziejstwem inwentarza. A w nim oczywiście całe mnóstwo szybko roznoszących się infekcji takich jak anginy, bóle gardła, katary. No i oczywiście grypa. Jeżeli zazwyczaj zimą nie omija Was grypa, to chciałabym zaprosić Was do przeczytania cyklu artykułów o tej zimowej przypadłości. Postaram się odpowiedzieć tu na pytania w stylu: dlaczego niektórych nie ima się wirus grypy, czym jest gorączka dla organizmu, dlaczego podczas grypy nie mamy apetytu, dlaczego grypę trzeba wyleżeć (bo nie da się tu pójść na skróty bez konsekwencji dla organizmu), jak wzmocnić nasz organizm, czy warto się zaszczepić przeciw grypie i inne…

Grypa jest chorobą wirusową. Tu nie pomogą antybiotyki. 

Grypa jest chorobą wirusową. Przypomnijmy, że antybiotyki nie dzialają na wirusy. W przypadku zachorowania na grypę współczesna medycyna po prostu zwalcza symptomy. Chodzi o  obniżenie temperatury, złagodzenie bólów głowy, bólów mięsniowych i pozbycie się kaszlu.

Wirus grypy rozprzestrzenia się bardzo szybko.

Wirus grypy  znajduje się w wydzielinie nosowo-gardłowej i  w ślinie osób zarażonych. Wirus rozprzestrzenia się, gdy mówimy, kaszlemy, kichamy, czy wydmuchujemy nos. Z racji tego, że pracujemy w zamkniętych pomieszczeniach wirus grypy rozchodzi się bardzo szybko. Co więcej może zostać przekazany dalej jeszcze  na etapie wylęgania (inkubacji) (czyli zanim u chorego pojawią się pierwsze symptomy).

Dlaczego od  niektórych osób grypa trzyma się z daleka?

Zauważmy jednak, że wirus grypy jakby trzymal się z daleka od niektórych osób. Mimo, że są w kontakcie z osobami chorymi, nie łapią grypy? Czyżby mieli jakieś magiczne coś??? Tak mają. Teren, który jest odporny na infekcje, bo  jest zdrowy i silny. Każdy może o swóje teren zadbać, tak by go wzmocnić. Ale zacznijmy od samego początku. Najpierw krótko o przebiegu grypy.

Etapy grypy. Przebieg grypy można podzielić na następujace etapy:

Faza pierwsza: to  zakażenie, inkubacja (wylęganie się wirusa). Wirusy grypy  namanżaja się. Na  poczatku w organizmie znajduje się ograniczona liczba wirusów, dlatego mimo ich obecności nie obserwujemy żadnych symptomów. Zanim te symptomy pojawia się trzeba poczekać jakieś 2-3 dni. Wirus jednak namnaża się bardzo szybko. I tak następuje…

Faza druga: faza ostra. Zaczyna się gwałtownie. Wzrasta temperatura do 39-40°C. Pojawia się ból głowy, bóle mięśniowe, odczuwamy ogólne osłabienie i brak apetytu. Faza ta trwa jakieś 2-4 dni. Dzieje się tak, bo  organizm walczy z infekcją. Limfocyty atakują wirusy, a także  zainfekowane przez nie komórki. Organizm wydziela interferon, który ma za zadanie neutralizowanie wirusów. Pracują organy wydalania.  Wątroba, nerki, skóra usuwają zanieczyszczenia na zewnątrz (nerki z moczem, skóra z potem). Stopniowo wszystko wraca do normy. Nadchodzi …

Faza trzecia: zdrowienie. Gorączka opada, a i inne symptomy slabną.  Wraca apetyt. Trwa to jakieś 3-4 dni. Organizm konczy oczyszczanie się. Usuwa ostatnie wirusy. Chory jest jeszcze osłabiony po wysiłku jaki włożył w walkę z infekcją.

Faza czwarta: konwalesencja. Potrzeba jakiś kolejnych 2 dni by w pełni zakonczyć konwalescencję i uniknąć komplikacji. Generalnie grypa krótka trwa 7 dni (włączając tu 2 dni niezbędne na konwalescencję), a grypy wolniejsze 10 dni.

Jak długo się zaraża swoje otoczenie?

Możemy zarażać nasze otoczenie od momentu, kiedy wirus grypy  przeniknął do naszego organizmu. Mimo, że nie odczuwamy jeszcze pierwszych symptomów i stąd nie wiemy, że zostaliśmy zainfekowani. Następnie rozprowadzamy wirus przez 2-3 dni fazy inkubacji (wtedy to  liczba wirusów w naszym organizmie stale rośnie). Osoba chora na grypę zaraża innych przez kolejne 1-2 dni fazy ostrej. Po zakonczeniu fazy ostrej nie ma już dalszego ryzyka przekazywania wirusa naszemu otoczeniu. Razem daje to 4-6 dni, kiedy rozsiewamy wirus wkoło nas.

Dlaczego podczas grypy rośnie nasza temperatura?

Komórki skolonizowane przez wirusy zostają zniszcznone. Dzieje się tak, dlatego, że wirus opuszczając komórkę (która go wyżywiła), powoduje jej pękniecie. W organizmie zaczynają  pojawiać się szczątki obumarłych komórek. Stanowią one zanieczyszczenia, które organizm musi usunąć. Do tego organizm zostaje dodatkowo zaśmiecony (zatruwany) toksynami wydzielanymi przez wirusy (jako produkt uboczny ich działalności). Zanieczyszczenia te przenikają do krwi i limfy, zaczynają krążyć po organizmie, aż w koncu osadzają się w tkankach.  To wywołuje stany zapalne. Stąd w czasie grypy odczuwamy bóle mięsniowe, czy bóle głowy. By pozbyć się tych zanieczyszczen organizm przyspiesza krążenie krwi, cyrkulację tlenu, a wiec odżywianie tkanek, filtrację (no i uswanie toksyn). Mobilizuje również układ odpornościowy.  Ta wzmożona aktywność organizmu przejawia się  podwyższeniem temperatury ciała. Goraczka jest instrumentem, którym posługuje się natura by oczyścić organizm z zanieczyszczen. Gorączka jest więc przejawem reakcji obronnej organizmu. Gorączka leczy. Według naturopatów nie należy systematycznie jej  zwalaczać. Dopóki nie przerasta sił chorego.  Bo nie jest ona zła sama w sobie.

Dlaczego w czasie grypy nie mamy apetytu?

Bo organizm chce zmobilizować całą dostępną energię do walki z infekcją. Dlatego ogranicza napływ pokarmu. Pamiętajmy, że trawienie wymaga energii.

Zapraszam na kolejne posty o grypie. A w nich: jak nasz organizm walczy z grypą, znaczenie terenu w walce z infekcją, czy warto zaszczepić się przeciw grypie i inne.

Bibliografia Zima bez grypy Christopher Vasey

PS. Czy zauważyliście, że po bardzo upalnym lecie (a więc z natury bardzo potliwym), zimę mamy mniej chorowitą. Bo nasz organizm wypocony, a więc oczyszczony, zrelaksowany (a więc odkwaszony) lepiej stawia czoła atakującym zewsząd wirusom i bakteriom.

Powiązane wpisy:

Jak żyć zdrowo i nie dać sie grypie?

Jak być zdrowym jesienią i zimą?

Grype trzeba wylezeć

Czy warto szczepić sie przeciw grypie?

Czosnek dobry na wszystko  

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dołącz do rozmowy

5 komentarzy

  1. Jestem zdania, że trzeba znać swojego wroga, wiedziec jak on działa i jakie mechanizmy w nim zachodzą. Twoje artykuły są super, jako lekturę uzupełniającą polecę pogromców mitów medycznych, tam tez jest sporo ciekawych informacji.
    Dzięki za twój post.

    Joasia.

  2. Tekst o “wypoconym” latem organizmie, który jest mniej chorowity zimą zasługuje na rozpropagowanie:) Na grypę ze swojej strony poleciłabym URLOP i witaminę D, koniecznie jakąś polską, żeby się na mnie zagraniczny koncern nie dorobił (np. d-vitum forte).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version