Domowe sposoby na trądzik

Domowe sposoby na trądzik

Będzie o domowych sposobach, które pomagają na trądzik. Jakie zioła na trądzik? Dlaczego polecana jest tu zmiana diety. No i dlaczego trądzik młodzieńczy dotyka dzisiaj całkiem częto osoby (głównie kobiety), które już jakiś czas temu wyszły z okresu dojrzewania. A jednak. Wszystko za sprawą wszechobenych w naszym otoczeniu hormonów różnorodnego pochodzenia.

Przyczyny trądziku.

Trądzik pojawia się stopniowo w okresie dojrzewania.  Dotyka on 8-miu na 10-ciu nastolatków pomiędzy 15-stym a 17-tym rokiem życia. Jest prawie że obowiązkowym etapem w okresie dojrzewania. Trwa od 2 do 4 lat. Potem stopniowo zanika okolo 18-20–go roku życia.  

Punktem wyjścia są zmiany hormonalne  w powiązaniu z stanami zapalnymi gruczołów łojowych. Gruczoły te ulegają powiekszeniu. Pory w skórze zostają zatkane złogami utworzonymi z łoju, martwych komórek skóry i bakterii.

Nowe zjawisko – spóźniony trądzik młodzieńczy.

Choć coraz częściej obserwuje się nową formę tego trądzika – spóźniony trądzik młodzieńczy, który dotyczy również osób dorosłych. Średnio dotyka on jedną osobę na 3 między 35-tym a 54-tym rokiem życia, w większości kobiety.

Jest to zjawisko raczej nowe i stąd mniej znane. Dla jednych jest zwyczajnie przedłużeniem trądziku młodzieńczego. Dla innych jest czymś zupełnie nowym.
W tym wypadku  trądzik często jest diagnozowany stosunkowo późno. Osoby te w początkowej fazie, nie traktują pryszczy jako objawów patologicznych. Zwracają się więc po pomoc medyczną dopiero wtedy, kiedy pojawią się pierwsze blizny.

Tu podobnie czynnikiem wywołujacym trądzik jest rozregulowanie hormonalne w powiazaniu ze stanem zapalnym podstawy włosa lub gruczołów  łojowych.
Ta froma trądziku pojawia się  u kobiet, u których zostaje naruszona równowaga pomiędzy androgenami i estrogenami. Odpowiedzialne są tu najprawdopodobniej androgeny. To wyjaśniałoby, dlaczego problem ten dotyczy kobiet z  niedoborem estrogenów lub luteiny w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Na androgeny oddziaływują również tarczyca i przysadka mózgowa. Stąd sytuacja stresowa, silne emocje mogą wywoływać zaostrzenie się symptomów.  A ponieważ same symptomy są mało estetyczne, to  często stają się dodatkowo źródłem negatywnych emocji (obniżenie poczucia własnej wartości).

Jak rozpoznać trądzik młodzieńczy?

Jak stwierdzić czy rzeczywiście mamy do czynienia z trądzikiem młodzieńczym? Objawy są różne u różnych osób. Trądzik albo objawia się pod postacią kilku czarnych punktów, którym towarzyszy kilka czerwonych pryszczy, pojawiających się od czasu do czasu (zwłaszcza w momentach zwiększonego stresu lub w czasie miesiączki). Albo  charakteryzuje się stałą obecnością pryszczy w różnych stadiach rozwoju (od czarnych punkcików, przez białe wypryski i zaczerwienione pryszcze, do zabliźniających się śladów).

Jak walczyć z trądzikiem?

W przeciwieństwie do ogólnie panującego przekonania najskuteczniejsze jest całościowe podejście do problemu. Które sprawdza się dużo lepiej od lokalnego łagodzenia objawów.  

W leczeniu trądziku dobre rezultaty daje dogłębne oczyszczenie i stymulacja organów wydalania.

Nieodzowne jest również zadbanie o zdrową dietę. Tu także wyeliminowanie czynników takich jak: pierosy, nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, pigułka antykoncepcyja, które pogarszają objawy.

Domowe sposoby na trądzik.

Leczenie wewnętrzne. Stymulowanie pracy organów wydalania za pomocą ziół.

Dobre efekty w przypadku trądziku daje stymulowanie organów wydalania (skóra, nerki, wątroba, jelita).  Szczególnie polecane są tu:

Kuracja węglem w kapsułkach, czyli stymulowanie pracy jelit za pomocą węgla aktywnego w tabletkach. Po każdym posiłku przyjmujemy 2 kapsułki węgla. Kurację można stosować przez 8 dni.

Przyczyną trądziku może być słabość wątroby lub nawracające zaparcia. Z zaparciami można walczyć za pomocą herbatki z kruszyny pospolitej.
Pracę wątroby można stymulować za pomocą:

  • Ciepłych kompresów na ten organ. Kompres taki można przykładać  raz dziennie przez 20 minut.
  • Herbatki z liści karczochy. Zaparzać ją przez 10 minut. Wypijamy 4 szklanki dziennie.
  • Herbatki z rozmarynu.

Dodatkowo pomaga oczyszczanie skóry za pomocą łopianu i skrzypu, oczyszczanie wątroby i nerek za pomocą kuracji z czarnej rzodkwi, mniszka lekarskiego, karczoch.

Powodzenia

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Bibliografia

Dietetyka przeciwtrądzikowa Marie-Pierre Hill-Sylvestre

Antybiotyki naturalne Jean Pierre Wilhem

 

Podobne wpisy

 

Enregistrer

Enregistrer

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dołącz do rozmowy

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version