ZDROWIE

Im szybciej zużyjemy nasz kapital enzymatyczny, tym krótsze będzie nasze życie.

 

pommes

Enzymy odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Wedlug doktora Howella, pioniera badan nad enzymami, cale nasze cialo, wszystkie organy, komórki funkcjonują dzięki enzymom metabolicznym. Trawienie, asymilacja, zastępowanie starych komorek nowymi, usuwanie toksyn, odtruwanie organizmu są rezultatem dzialania enzymów. Ich rola jest nie do przecenienia w procesie oczyszczanie i regeneracji krwi. W rezultacie caly nasz metabolizm, równowaga naszego organizmu (homeostaza), a więc nasze zdrowie zależą od aktywności enzymatycznej.

Naukowcy przypuszczaja,  że ilośc enzymow, którą moze wytworzyc dany organizm w czasie calego swojego zycia jest z góry okreslona. Na starcie naszego zycia dany jest nam potencjal enzymatyczny. To od niego bedzie zależec nasza witalnosc. Potencjal ten bedzie slużyl do wytworzenia enzymów stosownie do potrzeb organizmu i niestety moze zostac przedczesnie wyczepany. A kiedy to następuje,  konczy się życie. Doktor H Shinya profesor chirurgii na Fakultecie Medycyny im Einsteina w Nowym Jorku wyobraza sobie ten potencjal enzymatyczny jako zapas protoplastów (prototypów) enzymów. Nie są one jesze wyspecjalizowanymi enzymami, dopiero będą w nie przeksztalcane  wedlug potrzeb organizmu.  Gdy zapas tych enzymow- prototypow się wyczerpie, nastąpi smierc.  Czyli im szybciej będziemy zużywac dany nam na starcie zapas enzymow, tym krotsze będzie nasze życie. Dr E Howell tak to ująl: “Ludzie, ktorzy spożywają pokarmy pozbawione enzymów, szybciej zużywają  kapital enzymatyczny pochodzący z trzustki i innych gruczolów trawiennych. Konsekwencją jest krotsze życie, częstsze choroby, zmniejszona odpornośc na stres psychologiczny lub środowiskowy.”

Enzymy są zawarte w świeżej żywnosci. Ale kiedy jemy dania gotowane lub poddane obróbce (co jest specyfiką naszego sposobu odżywiania się)  owszem przyswajamy witaminy, sole mineralne. Ale w takiej żywnosci nie ma życia. Enzymy zostaly zniszczone i jemy żywnosc, ktora jest martwa. Trzustka i inne gruczoly trawienne muszą dostarczyc enzymów niezbednych do przetrawienia pokarmu. A to wymaga dużego wkladu pracy i energii, jednocześnie zubażając nasz kapital enzymatyczny. W tym celu organizm ciągnie enzymy z gruczolow, mieśni, nerwow i krwi.  Na dluższą metę taki sposob odżywiania wyczerpuje potencjal enzymatyczny i oslabia organy wewnętrzne. To z kolei otwiera dzwi alergiom, chrobom. Starośc i śmierc jest bezpośrednią konsekwencją zmniejszenia aktywnosci i ilosci naszych enzymów.

Kilka slow o enzymach:

Komorki naszego organizmu wytwarzają ponad 500 roznych gatunkow enzymow  nieodzownych dla naszego zdrowia. Powodem, dla ktorego istnieje az tak duza roznorodnosc enzymow jest to, ze kazdy z nich ma dzialanie specyficzne. Tzn ze dany enzym katalizuje zaledwie kilka reakcji spośród wielu możliwych dla danych substratów.  Enzymy są katalizatorami reakcji biochemicznych (tzn enzymy obniżają energię aktywacji  reakcji) co  przyspiesza znacząco ich przebieg. I tak większość reakcji enzymatycznych (tj. z udziałem enzymów) przebiega miliony razy szybciej niż ich niekatalizowane enzymatycznie odpowiedniki. Do katalizowania reakcji  wystarczy niewielka ilosc enzymow. Pozostają one niezmienionne po zakonczeniu reakcji. Wyrozniamy dwie następujące grupy enzymow: endogenne (wystepujące w organizmie) i egzogenne ( dostarczane z zewnątrz wraz z zywnoscią). Enzymy endogenne posiadają zdolnosc odtruwania organizmu. Jednak ich zapas maleje z wraz z wiekiem. Mozemy rowniez dostarczac enzymy egzogenne wraz z zywnoscią, wspomagając dzialanie enzymow endogennych. Oszczędzamy w ten sposob nasz kapital enzymatyczny, a to z korzyscią dla naszego zdrowia i dlugosci zycia.

Wiecej o enzymach w artykule:

http://zdrowiemodauroda.wordpress.com/2012/05/10/jak-najdluzej-zachowac-swoj-kapital-enzymatyczny/

Sources

Nutrition consciente –  Marion Kaplan

Le régime Shinya – Hiromi Shinya

L herbe de blé : source de santé et de vitalité –  Ann Wigmore

L’alimentation ou la troisième médecine  – Docteur Jean Seignalet

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *