Dzisiaj chciałabym zachęcić Was do wypróbowania innej metody gotowania, jaką jest gotowanie na parze. Nie wymaga ona jakiś specjalnych inwestycji. Garnek z piętrami do gotowania na parze kupuje się raz i może służyć on do gotowania również innych rzeczy. Swój garnek do gotowania na parze mam od wielu lat i służy mi on bardzo dobrze. Tymbardziej, że samo gotowanie na parze ma wiele zalet, nie tylko zdrowotnych, ale i prozaicznie jest wygodnym, szybkim i smakowitym sposobem na przygotowanie codziennych potraw.

Na czym w ogóle polega gotowanie na parze? W dużym przybliżeniu: żywność  jest tutaj rozłożona na specjalnym sitku, stanowiącym część garnka (kolejne piętro). I ta żywność gotuje się w parze wydzielanej, czy wznoszącej się z wody gotowanej w garnku. Toksyny, nieczystości, czy nadmiar tłuszczczu spływają do wody. A my po ugotowaniu zbieramy warzywa, czy mięso z sitak do tego pozbawione tego, co nie trzeba, ale za to wciąż przesączone smakiem swoich własnych soli mineralnych. Jakie są zalety gotowania na parze?

Gotowanie na parze:

  • Po pierwsze oczyszcza gotowaną żywność z toksyn i innych niekorzystnych substancji (w tym po części z pestycydów). Te toksyny po prostu spływają w dół garnka, do wody z gotowania, której wcale nie musimy wykorzystać.
  • Gotowanie na parze częściowo eliminuje tłuszcze, np mięso wieprzowego gotowane na parze traci około 300 g/1kg.
  • Gotowanie na parze pozwala na przyrządzanie potraw bez użycia soli. Gdyż gotowana na parze żywność zachowuje swoje sole mineralne, które naturalnie nadają jej smak.
  • Gotowanie na parze jest szybkie.
  • Nie tworzą się przy tym nieprzyjemne zapach zwiaząne z rozkładem niektórych składników pokarmowych.
  • Potrawy przygotowane na parze są żywe, lekkostrawne, smakowite i dobre dla zdrowia, gdyż zawierają dużo elektronów.
  • Gotowanie na parze pozwala na zachowanie pierwotnych kolorów i smaków gotowanej żywności. A to z korzyścią dla oczu i podniebienia.

Tu należy się kilka słów wyjaśnienia odnośnie tych elektronów…

Bo nasze zdrowie i nasza witalność zależą od bogactwa naszego organizmu w elektrony. Niestety, nasz obecny sposób życia bardzo intensywnie zubaża nasz organizm w elektrony. Picie wody ze sporą zawartością chloru, ozon, wolne rodniki, przemysłowe metody konserwacji żywności, zbyt silne lub zbyt długie gotowanie.

Co mają eletrony do naszego zdrowia? Otóż komórki naszego organizmu posiadają dwa bieguny: jeden negatywny (elektron), drugi pozytywny (proton). Jeżeli dominuje biegun pozytywny – system obumiera. Jeżeli dominuje biegun negatywny (elektrony) to reakcje metaboliczne i wymiany komórkowe są pozytywnie stymulowane. A to oznacza życie.

Nasz organizm starzeje się (ulega oksydacji) i ubożeje w elektrony. Tak powoli ulega chorobom zwyrodnieniowym takim, jak: alergie, astma, egzema, rak. Na zawartość elektronów w naszym organizmie negatywnie wpływa również gotowanie w kuchence mikrofalowej.

Gotowanie w kuchence mikrofalowej vs gotowanie na parze.

Czy wiecie np dlaczego nie należy podgrzewać butelek z mlekiem dla niemowląt w kuchence mikrofalowej? Choć powszechnie się to robi.
Po prostu ta metoda obróbki nie jest dobra dla naszego zdrowia. A tym  bardziej dla zdrowia naszych najmłodszych. Bo podczas gotowania w kuchence mikrofalowej żywność ulega niekorzystnym zmianom. Zmianom ulega struktura żywności, ubożeje zawartość elektronów. Kiedy podgrzewamy w kuchence mikrofalowej  mleko, obecne w nim białko Prolina -L (przyswajalna przez nasz organizm) ulega przekształceniu w formę D (toksyczną dla systemu nerwowego, wątroby i nerek). Morał:  Nie podgrzewajmy butelek z mlekiem dla niemowląt w kuchence mikrofalowej. Tymbardziej, że taka kuchnena mikorfalowa wbrew zapewnieniom producenta może okazać się nieszczelna. Jak to sprawdzić?

Jak sprawdzić, czy kuchenka mikrofalowa jest szczelna?

Prostym sposobem na sprawdzenie czy dana kuchenka mikrofalowa jest szczelna jest włożenie do niej telefonu komórkowego, a następnie zadzwonienie na ten telefon. Jeżeli telefon dzwoni (we wnętrzu niby szczelnej kuchenki mikrofalowej), to znaczy, że wcale taka szczelna to one nie jest. Jeżeli fale elektromagnetyczne dotarły do telefonu z zewnątrz, mogą więc również wychodzić z jej środka na zewnątrz. Taką kuchenką należałoby po prostu wyrzucić.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Bibliografia

Nutrition consciente Marion Kaplan

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dołącz do rozmowy

2 komentarze

  1. Pingback: Sport przed telewizorem? « zdrowiemodauroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version