Frędzelki do łapacza snów – 3 motywy do wykorzystania jako frędzelki do łapacza snów.

A ja mam dla Was 3 proste szydełkowe wzory (wraz z rozpiskami), które można wykorzystać do stworzenia frędzelków do łapacza snów.

Choć jednocześnie można wykorzystać jako elementy dekoracyjne do wykończenia serwetki, chusty, czyli jako tzw bordiury.
Chciałabym przedstawić frędzelki o długości 39 cm, do łapacza o średnicy 18 cm. Starałam się tu o zachowanie proporcji 2/3, czyli frędzelki stanowią tutaj 2/3 długości całego łapacza snów. Co czyni całą konstrukcję bardziej proporcjonalną, a więc bardziej atrakcyjną dla oka ludzkiego.

Jednocześnie do moich frędzelków dodaję zawieszki do zaczepienia ich do metalowej obręczy. Takie zawieszki składają się z 20 oczek łańcuszka, zamkniętych w kółko i służących jako elelement, za pomocą którego w bardzo prosty sposób zamontujecie taki frędzelek do łapacza snów. Pokazuję w filmowym tutorialu, jak bardzo prosto można coś takiego zrobić.

A teraz już zapraszam na tutorial, w którym pokażę, jak krok po kroku przerabiam 3 następujące motywy:

Żeby przygotować wybrany frędzelek, za każdym razem przerabiamy łańcuszek o docelowej długości, jaką chcemy mieć dla danego frędzelka. Tenłańcuszek będzie stanowić rządek bazowy naszego wzoru, na którym dalej przerabiamy wybrany motyw dekoracyjny.

 

Pierwszy pomysł: frędzelek numer 1

Tutaj ten motyw rozkłada się na 14 oczkach łańcuszka, więc dobrze by było, by nasz bazowy łańcuszek składał sie z liczby oczek, która jest wielokrotnością liczby 14.

Rządek 1:

Teraz w kolejnym okrążeniu przerabiamy, w każdym oczku łańcuszka z rzędu bazowego, 1 oczko półsłupka, a właściwie zaczynamy nasz rządek 1 oczkiem łańcuszka, a dalej w tym samym pierwszym oczu przerabiamy 1 półsłupek i podobnie w kolejnych oczkach przerabiamy po 1 półsłupku. Tak do końca tego rzędu.

Rządek 2:

Zaczynamy 1 oczkiem łańcuszka i 1 oczkiem półsłupka wbitymi w pierwsze oczko. To jest ten punkt zaczepienia elementu dekoracyjnego. Dalej przerabiamy łańcuszek złożony z 6 -ciu oczek łańcuszka i jednocześnie przeskakujemy 6 oczek z poprzedniego rzędu. A następnie w siódmym oczku wbijamy motyw, który stanowi gwóźdź tego wzoru, czyli motyw składający się z 2 słupków plus 2 oczka łańcuszka plus 2 słupki.

Ten motyw wbijamy w siódme oczko z poprzedniego rzędu. Dalej symetrycznie przerabiamy 6 kolejnych oczek łańcuszka i przeskakujemy ponad 6 -cioma oczkami z poprzedniego rzędu i w siódme oczko wbijamy 1 półsłupek, czyli w ten sposób jakby przymocowujemy ten element dekoracyjny.

Ten motyw powtarzamy wzdłuż całej długości naszego frędzelka. Następnie symetrycznie przerabiamy ten sam wzór z drugiej strony frędzelka. Tutaj już nie musimy liczyć oczek, tylko wbijamy elementy symetrycznie względem przeciwległej strony.

Frędzelek nr 2

W formie takich kuleczek, bardzo prosty, a zarazem bardzo wdzięczny motyw.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu, przerabiamy łańcuszek o długości, jaką chcemy nadać naszemu frędzelkowi.
Ten sam motyw przerabiamy naprzemiennie, albo tylko z jednej strony.

Rządek 1: zaczynamy od 1 oczka łańcuszka i zaraz w to samo oczko wbijamy półsłupek, który stanowi punkt zaczepienia naszego motywu. Z tego miejsca przerabiamy 3 oczka łańcuszka, teraz przeskakujemy ponad 2 oczkami łańcuszka z rządku bazowego i w trzecie oczko łańcuszka wbijamy 1 słupek i znowu 3 oczka łańcuszka i przeskakujemy ponad 2 kolejnymi oczkami łańcuszka z rządku bazowego i w trzecie oczko łańcuszka wbijamy półsłupek, którym zaczepiamy ten motyw z przeciwnej strony.

W ten sposób przerobiliśmy pierwszy motyw, który powtarzamy wzdłuż całej długości rządku bazowego i z jego przeciwległej strony.

Frędzelek nr 3

Przerabiamy rządek bazowy złożony z oczek łańcuszka o długości, jaką ma mieć nasz docelowy frędzelek.

Rządek 1:

Zaczynamy 1 oczkiem łańcuszka i 1 półsłupkiem wbitymi w to same, pierwsze oczko z poprzedniego rzędu. Teraz przerabiamy 4 oczka łańcuszka i przeskakujemy ponad 1 oczkiem łańcuszka z rządku bazowego i w trzecie, czwarte i piąte oczko wbijamy po 2 przerabiane razem słupki, które po przerobieniu tych wszystkich 3 elementów spinamy razem, następnie dla uwieńczenia tej grupy 6 -ciu przerobionych razem słupków przerabiamy pikotek złożony z 6 ( ciu oczek łańcuszka i dalej schodzimy w dół łańcuszkiem złożonym symetrycznie z 4 oczek łańcuszka, który zamocujemy półsłupkiem w dziesiąte oczko.
W ten sposób przerobiliśmy pierwszy element dekoracyjny, który powtarzamy w ten sam sposób przez cala dlugosc frędzelka.

A ja zapraszam na filmowy tutorial, w którym pokazuję jak przerabiam te elementy krok po kroku.

A także na tutorial, w którym pokazuję, jak przerabiam wzór pokazanego tu łapacza snów.

A ja pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia

Beata Redzimska

 

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version