ENDOMETRIOZA

Endometrioza jest chorobą stosunkowo rzadką, o nie do końca wyjaśnionym podłożu, która dotyka coraz więcej kobiet w wieku rozrodczym. Jej nazwa pochodzi od słowa endometrium, co oznacza błonę śluzową macicy. O endometriozie mówimy wtedy, kiedy ta błona (wyścielająca jamę macicy) zaczyna nadmiernie się rozrastać i opanowuje (kolonizuje) sąsiednie organy.

To właśnie jej rozrost wywołuje (czasami bardzo silne) bóle podczas miesiączki. Jest to związane z niemormalnym narastaniem błony śluzowej macicy, której nadmiar nie może zostać prawidłowo usunięty.

Co więcej komórki tej tkanki mogą gromadzić się w innych organach, wywołując np krwawienia z przewodu pokarmowego. Endometrioza jest w pewnym stopniu chorobą nowotworową, którą należałoby zaklasyfikować gdzieś pomiędzy guzami złośliwymi i niegroźnymi naroślami.

PRZYCZYNY ENDOMETRIOZY.

Jakie są przyczyny endometriozy?

Na dzień dzisiejszy nie do końca udało się wyjaśnić, co wywołuje tę chorobę. Zaobserwowano jednak pewne zbieżności. U wielu kobiet cierpiących na endometriozę mamy do czynienia z:

  •  słabością wątroby,
  •  zakłóceniem równowagi hormonalnej (związanym z nadmiarem estrogenów lub niedoborem progesteronu),
  •  złym przeplywem energii (lub jej stagnacją) w obrębie miednicy mniejszej.

Te same składniki odnajdziemy w mechanizmach powstawania innych chorób nowotworowych u kobiety.

Jak już wspomniałam, w powstawaniu endometriozy pewną rolę odgrywa nadmiar estrogenów. Stąd jedną z metod jej leczenia jest zahamowanie podziałów komórkowych endometrium przez zmniejszenie poziomu estrogenów w organizmie.

Endometrioza przyczyny.

Punktem wyjścia endometriozy może być nadmierna ekspozycja na syntetyczne hormony obecne w naszym środowisku. Ta ekspozycja może być:

  • świadoma, związana z przyjmowaniem tabletki antykoncepcyjnej lub terapii hormonalnej

Lub często

  • nieświadoma na skutek skażenia środowiska i żywności.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że 25% pogłowia bydła w Europie (mimo zakazu) jest faszerowana różnymi hormonami. Następnie te hormony pochodzenia zwierzęcego i ludzkiego (pigułka antykoncepcyjna wydalana z moczem) odnajdujemy w wodzie pitnej. Po prostu stacje oczyszczania ich nie wyłapują.

Syntetyczne hormony w naszym otoczeniu.

Do tego dorzućmy syntetyczne substancje chemiczne o strukturze zbliżonej do naszych naturalnych hormonów, substancje wytwarzane przez przemysł lub pochodzące z degradacji niezastąpionych (czy naprawdę?) jednorazowych opakowań plastikowych (np BPA bisfenol A). Substancje te przeniknąwszy do naszego organizmu imitują naturalne hormony. A to zakłóca wrażliwą równowagę hormonalną. To te substancje coraz częściej wini się za rosnącą liczbę zachorowań na nowotwory hormonozależne (u kobiet) czy męską bezpłodność.

Do czynników środowiskowych można zaliczyć również  skażenie metalami ciężkimi (np rtęcią pochodzącą z amalgamatów dentystycznych lub na skutek ekspozycji zawodowej).

Ale endometrioza może mieć również podłoże psychologiczne.

Bo jak wiadomo nasz mózg zarządza gospodarką hormonalną całego organizmu. Np zaobserwowano, że stosunkowo często u genezy endometriozy leży sytuacja konfliktowa, przedłużający się stan napięcia np trudności w zaakceptowaniu własnej kobiecosci (lub jej przejawów) lub problemy z zajściem w ciążę.

Trudności z poczęciem w powiązaniu z bardzo silnym pragnieniem ciąży i nieprzynoszącym efektów leczeniem hormonalnym mogą stanowić podłoże do rozwoju endometriozy. Możemy przypuszczać, że wysyłane przez mózg sygnały (w sytuacji silnego pragnienia ciąży) w niewyjaśniony sposób zakłócają gospodarkę hormonalną organizmu. Pragnienie, by coś rosło wywołuje (pod nieobecność płodu) niekontrolowany rozrost endometrium.

Endometrioza a tampony higieniczne.

Podejrzewa się, że w niektórych przypadkach jakiś związek z pojawieniem się i rozwojem endometriozy może mieć stosowanie tamponów higienicznych. Przynajmniej taka teoria pojawiła się w Stanach Zjednoczonych.

Możemy wyobrazić sobie, że krew zastopowana często na kilka godzin, już nie w samej macicy, ale wciąż we wnętrzu organizmu może mieć tylko negatywne skutki.

OBJAWY ENDOMETRIOZY.

Jakie sygnaly wskazują na endometriozę?

Objawy mogą być różne. Wymieńmy tu:

  • bóle podczas miesiączki, promieniujące w kierunku uda i kości krzyżowej. Zwłaszcza jeżeli ulgi nie przynosi ani odpoczynek, ani zazwyczaj skuteczny w takiej sytuacji środek przeciwbólowy.
  • dłuższe, bardziej obfite krwawienia związane z miesiączką (czasami przypominające krwotok),
  • krwawienie z odbytnicy, jeżeli błona śluzowa rozrosła się na tyle, że zaczęła kolonizować układ pokarmowy,
  • problemy z płodnością, jeżeli doszło do niedrożności jajowodów,
  • bóle przy oddawaniu moczu, bolesny pęcherz moczowy (mocz jest jasny).

 

LECZENIE ENDOMETRIOZY.

Co proponuje medycyna konwencjonalna?

Otóż leczenie ma raczej character objawowy. Klasyczna terapia polega na zablokowaniu pracy jajników za pomocą hormonów. Przy czym istnieją tu różne szkoły.

  • Są adepci łączenia różnych doustnych środków antykoncepcyjnych.
  • Są adepci podawania progesteronu.
  • A także adepci stosowania leków hamujących wydzielanie gonadotropin (danazol).

W tym wypadku jajniki przestają otrzymywać sygnał, by wytwarzać estrogeny i progesteron, zanika więc miesiączka. Lekarstwo to nie pozostaje jednak bez skutków ubocznych dla zdrowia. Gdyż ma działanie imitujące androgeny. Może wywoływać napady gorąca, trądzik, nadmierne owłosienie, a nawet w skrajnych wypadkach nieodwracalną modyfikację głosu.
Jeszcze lepszą terapią hormonalną była by ciąża (jeżeli tę można nazwać « leczeniem »).

Podawanie hormonów łączy się z terapią przeciwbólową, psychoterapią i ewentualnie leczeniem operacyjnym (chirurgicznym). To polega na wycięciu zmian ogniskowych (co nie zapobiega nawrotom),  a w ciężkich przypadkach – usunięciu jajników.

Alternatywne, naturalne metody leczenia endometriozy.

Odpowiednia dieta.

Otóż zaobserwowano poprawę u chorych cierpiących na endometriozę, dzięki podawaniu naturalnego progesteronu (pochodzenia roślinnego) w drugiej częsci cyklu w połączeniu z odpowiednią dietą. Dieta ta polega na:

  • ograniczeniu spożycia cukrów, nasyconych kwasów tłuszczowych (tłuszcze pochodzenia zwierzęcego) i kwasów omega-6,
  • jednocześne zwiększenie przyjmowanych ilśoci olejku z wiesiołka, oleju rzepakowego, ryb,
  • dodatkowa suplementacja cynkiem, witaminą C i flawonoidami.

Praca nad psychiką.

Duże znaczenie ma praca nad psychiką (poszukiwania tam przyczyn choroby). Stąd psychoterapia może okazać się bardzo pomocna.
Lokalnie ulgę przynoszą okłady z glinki na dolną część brzucha. Nakładane codziennie na około 2 godziny lub 2 razy dziennie po jednej godzinie. Ta metoda jest polecana przez France Guillaine (wielką adeptkę i znawczynię glinki).

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Bibliografia

Manuel de gynécologie naturopathique à l’usage des femmes Rina Nissim
Hormones végétales naturelles aujourd’hui Dr Dominique Rueff
La méthode France Guillaine France Guillaine

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Opublikowany przez BEATA REDZIMSKA

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne. Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne. A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą. Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków…. Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać. Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej. Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version