Niestety rozliczne choroby chroniczne jak rak stały się przekleństwem naszego współczesnego świata. Ale nie wzięło się to z niczego. Rzetelnie zapracowaliśmy sobie na to sami tym, czym jemy. Widelcem kopiemy grób do swojej trumny. Ale tak wcale nie musi być.
Niestety typowa współczesna dieta charakteryzuje się tym, co fachowo nazwalibyśmy wysokim indeksem glikemicznym: białe pieczywo, multum cukru i fastfoodów… i temu podobe.
Dlatego coraz więcej osób stara się przestawić na zdrowszą dietę. A taką na pewno jest dieta o niskim indeksie glikemicznym. Gdzie znajdziemy takie produkty. Jak przestawić się na taką zdrowszą dietę: w dużym skrócie zamieńmy pewne produkty oczyszczone, przemysłowe, pozbawione życia i witalności na inne. Jakie?
Produkty o niskim indeksie glikemicznym.
Gdzie je znaleźć. Jak dobrać dietę, by unikać pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym.
Tu wskazane jest jedzenie chleba pełnoziarnistego lub wielozbożowego (pszenica z dodatkiem owsa, żyta, lnu itp ). Co spowalnia wchłanianie cukrów. Najlepiej wybierajmy chleb na zakwasie żytnim raczej niż na drożdżach chemicznych. Jeżeli chodzi o ryż unikajmy ryżu białego i zastąpmy go ryżem pełnoziarnistym, basmati lub tajlandzkim (o niższym indeksie glikemicznym).
Do słodzenia możemy stosować syrop z agawy. Jest to ekstrakt z soku z kaktusa (który służy również do wyrobu tequili). Ma on indeks glikemiczny 4-5 razy niższy od miodu.
Produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Czym je zastąpić?
- Cukier biały, miód, syrop klonowy (specjalność kanadyjska), syrop kukurydziany.
Wybierzmy raczej: syrop z agawy, stevia, czarną czekoladę zawierającą ponad 70% kakao.
- Biała mąka, biały chleb, makaron (długo gotowany), biały ryż, placki ryżowe, oczyszczone płatki śniadaniowe.
Wybierajmy raczej: zboża pełnoziarniste lub mieszane, chleb wieloziarnisty (nie samą pszenica), chleb na zakwasie żytnim, ryż pełnoziarnisty lub basmati, makaron al dente (czyli krótko gotowany), makaron pełnoziarnisty, komosę ryżową (quiona, nie zawiera glutenu), owies, proso (bez glutenu), kaszę gryczaną (bez glutenu).
- Ziemniaki zwłaszcza pod postacia purre, z wyjątkiem odmiany Nicola, płatki śniadaniowe, ryż dmuchany.
Preferujmy: soczewicę, groszek, fasolę (rosliny straczkowe), płatki owsiane, muesli, All Bran, Special K.
- Konfitury, owoce gotowane w cukrze, syropy owocowe.
Lepsze będą świeże owoce, szczególnie jagody, czereśnie, maliny (które pomagają uregulować poziom cukru we krwi). Zawsze do posłodzenia możemy dorzucić syrop z agawy.
- Słodkie napoje, przemysłowe soki w kartonikach, wody sodowe.
Lepiej zastąpmy je wodą z cytryną, zieloną herbatą (działa bezpośrednio na nowotwory, bez cukru, ewentualnie z dodatkiem soku z agawy). Nie zaszkodzi również lampka wina na dzień do posiłku.
No i koniecznie przeprośmy sie z niezastąpionymi: czosnkiem, cebulką. Dobre na jesienną szarugę i zimowe przeziębienia. Ale pamiętajmy, że przyczyniają się one również do zmniejszenia pików insulinowych.
Pozdrawiam serdecznie
Beata
Bibliografia
David Servan-Schreiber Anticancer
Enregistrer
Enregistrer
Enregistrer