RELAKS

A może kobiety zarabiają mniej od mężczyzn na własne życzenie….

feministka

feministka

No i stało się. Poszłam za owczym pędem. Urządzam lalkowy kącik dla mojej 2-letniej córeczki.

Szydełkowe wdzianko i czapeczka to najnowszy dorobek. Tylko sama zainteresowana do zabawy lalkami się nie pali. Za to pali się, i to z nieukrywanym entuzjazmem i zadziornymi pokrzykiwaniami, do zabawy samochodzikami starszych braci.

Bo tyle przy tym radosnej szamotaniny, niewinnych przepychanek. A nawet jeżeli skończy się bijatyką i “śmiertelnym” obrażeniem, to nigdy nie na długo. Ale to nic. Bo sama zabawa była przednia. Więc póki co: lalki pal sześć.

To skłoniło mnie do głębszej refleksji:

Czy aby nie na siłę, czy aby nie zbyt pośpiesznie podsuwamy naszym córkom lalki i kuchenne akcesoria?

Po to, by zawczasu przygotować je do jedynie słusznej roli matki (tej nie kwestionuję), piastunki, opiekunki i uległej kucharki? Zanim zdążą wykształcić swoje prawdziwe predyspozycje. Przymykamy (a może nawet zamykamy) im horyzonty.

A przynajmniej powielamy pokutujący od pokoleń stereotyp, że chłopcy mają bardziej ścisły umysł i bardziej techniczną wyobraźnię. Bo dla tych co zapomnieli: Maria Skłodowska Curie była kobietą (i matką).

A tymczasem, my kobitki z naszymi dwoma lewymi rękoma … Bo wiadomo, bo takie pokutuje w nas przekonania, że odrobina techniki i już się gubimy. A skoro już na wejściu się gubimy, to za coś bardziej technicznego lepiej się nie bierzmy.

No, bo która, z ręką na sercu, potrafiła by wymienić kran, czy chociażby dziurkę od klucza. Sama nie potrafię. Za duża filozofia? Nie wiem. Nawet nigdy nie spróbowałam. Przecież żadna z nas nie chce etykietki babochłopa.

A potem dziwimy się, że taka przepaść (finansowa) dzieli kobiety i mężczyzn.

Ostatnio mój znajomy, który pracuje jako tłumacz kabinowy, skarżył się, że odkąd jego profesja się sfeminizowała (tzn coraz więcej pracuje tu kobiet), zarobki też poszły tą drogą. Czytaj: poszły w dół.

A zawód sam w sobie jest bardzo wymagający. Wymaga ciągłej koncentracji, życia pod presją, na walizkach i w rozjazdach. Ale w tym wypadku niższe wynagrodzenia objęły cały fach.

Ale jak często za dokładnie tę samą pracę kobiety dostają niższe wynagrodzenie od mężczyzn (nawet o 20%)? Bo jakoby są mniej dyspozycyjne, mniej wydajne, a więc nie można na nich tak samo polegać.

A jak to się dzieje, że kobieta, która pracując na dwóch etatach (firmowym i domowym) potrafi wygospodarować czas na wszystko? Nad tym nikt się już nie zastanawia.

Taki paradoks dotyczy krajów rozwiniętych. O krajach “rozwijających” się lepiej nie wspominać.

A jeżeli wszystko to decyduje się już we wczesnym dzieciństwie?

Bo właśnie wtedy społeczeństwo rozdziela jedynie słuszne role: dziewczynkom: lalki i gary, chłopcom techniczne zabawki (samochodziki, czołgi i inne gadżety).

Pozdrawiam serdecznie.

Beata

Podobne wpisy

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *