ALERGIE, ZDROWIE

Dieta bezglutenowa. Gluten: Jakie są objawy nietolerancji na gluten? Jaka dieta?

dieta bezglutenowa, GLUTEN NIETOLERANCJA OBJAWY DIETA BEZGLUTENOWA

Dlaczego ważne jest by jak najwcześniej stwierdzić i zdiagnozować nietolerancję na gluten.

Nawet jeżeli ciężka nietolerancja na gluten dotyka zaledwie około 3% populacji. Szczególnie w przypadku tych osób ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie. Gdyż na dłuższą metę  konsekwencją nieuświadomionej nietolerancji na gluten i niedostosowanie do niej swojego sposobu odżywiania może być poważne zniszczenie (degradacja) śluzówki jelitowej. Co może mieć długowafowo bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Gdyż….

Z uszkodzoną śluzówką jelitową trawienie odbywa się dużo gorzej. Własciwie w takiej sytuacji niemożliwie jest prawidłowe trawienie. Co z kolei prowadzi do powtarzających się zatruć pokarmowych organizmu.

Dzieje się tak, dlatego że środowisko wewnętrzne jelit nie mogąc poradzić sobie z rozłożeniem glutenu (gliadyny), produkuje dużą ilość przeciwciał. Te przeciwciała z kolei niszczą kosmki jelitowe (kosmki jelitowe odgrywają strategiczną rolę w przebiegu procesu przyswajania).

W efekcie wygładzona wyściółka jelit nie jest w stanie prawidłowo spełniać swoją funkcję. Co prowadzi do powtarzających się, codziennych zatruć pokarmowych.

Jakie są objawy nietolerancji na gluten u dzieci?

Jak wytropić i  rozpoznać nietolerancję na gluten u najmłodszych? Bo pierwsze objawy nietolerancji na gluten mogą być zauważalne, czy mogą pojawić się już u niemowląt  około 7-8 -ego miesiąca życia. Wraz ze jedzeniem pierwszych produktów mącznych (czyli zawierających gluten). Tutaj obserwuje się różne symptomy. Najczęściej  będą to biegunki lub zaparcia, spowolnienie rozwoju dziecka, blada cera, powracające infekcje górnych dróg oddechowych, stany zapalne stawów, nerwowość, odbarwienie zębów, problemy ze snem, zły sen, koszmary nocne, problemy z uczeniem się, dysleksja, anemia na skutek niedoboru żelaza.

Jakie są objawy nietolerancji na gluten u dorosłych?

Właściwie u dorosłych spotykamy te same symptomy, co u dzieci. Plus dodatkowo mogą wystąpić bóle wywołane istniejącymi w organiźmie stanami zapalnymi, bolące stawy, nadwrażliwość systemu nerwowego, przedwczesne łysienie, biegunki, ostre zaparcia, a nawet choroba Crohna, spowolnienie perystaltyki jelit, pogorszenie się jakości snu, problemy w kontaktach z otoczniem, stany depresyjne.

Dlaczego tak ważne jest zdiagnozowanie, czy rozpoznanie u siebie nietolerancji na gluten.

Bo…

Jeżeli właściwa diagnoza nie zostanie postawiona w miarę szybko i w związku z tym nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, mające na celu zmianę sposobu odżywiania się, stan osoby wykazującej nietolerancję systematycznie będzie się pogarszał. Z pozoru bez powodu. Tymczasem dotarcie do właściwiej przyczyny może to wszystko odmienić. Bo osoba wykazująca nietolerancję na gluten i nieświadoma przyczyny swoich dolegliwości, codziennie nieświadomie podtruwa swój organizm, jedząc to, co jej nie służy.  Te codziennie powtarzające się zatrucia pokarmowe mogą prowadzić do nadmiernego zanieczyszczenia krwi. Co z kolei wiąże się z potencjalnym ryzykiem wystąpienia choroby nowotworowej (np białaczki).

Tu ważna uwaga, która dotyczy właściwie każdego z nas: Przemysł spożywczy, celem poprawienia opłacalności, nieustannie pracuje nad poprawieniem wydajności produkcji zbóż. Dlatego pojawiają się coraz to ulepszone odmiany zbóż: zboża hybrydy, zboża genetycznie zmodyfikowane. Te są coraz trudniej rozpoznawalne przez nasze enzymy trawienne. A w rezultacie coraz gorzej przyswajane przez nasz organizmi. Czyli potencjalnie coraz częściej odrzucane przez nasze jelita. Co pogarsza tylko sytuację osób i tak już mających problem z przyswajaniem produktów mączych.

Metale ciężkie, które mogą pogłebić, albo wywołać reakcję nietolerancji na gluten.

Bo metale ciężkie: ołów, kadm, aluminium, rtęć mogą blokować enzymy odpowiedzialne za trawienie glutenu (gliadyny). Niestety tych metali cieżkich znajdziemy coraz więcej w naszym otoczeniu.  Może to właśnie tu należałoby szukać przyczyny tego stanu rzeczu. Tymbardziej, jeżeli pojawienie się nietolerancji pokarmowej możnaby powiązać u danej osoby np z wstawieniem kolejnej plomby (dentystycznej), przyjęciem szczepionki lub lekarstwa zawierającego sole aluminium.  W tym wypadku naturopaci zalecają kuracje oszyczające organizm, które miałyby na celu usunięcie z niego nadmiaru metali cieżkich.  

Dieta bezglutenowa.

Jaką dietę należałoby stosować w przypadku stwierdzonej nietolerancji na gluten? Przede wszystkim unikać żywności zawierającej pszenicę, żyto, jęczmień, pszenicę orkisz, pszenicę durum. Czyli generalnie produktów takich, jak chleby i makarony.

Ale jeszcze uważniej przyjrzyjmy się daniom gotowym, gdzie zboże jest czasami stosowane jako zagęszczacz. Zaś sam gluten jako utrwalacz tekstury lub ulepszacz białkowy.

Tutaj najlepszym rozwiązaniem byłoby samodzielne przygotowywanie dań. Wtedy wiemy, co jemy i co jest w środku. Zboża z powodzeniem można zastąpić ich bezglutenowymi zamiennikami tj. ryżem, quinoą (komosa ryżowa), prosem, kasztanem, kukurydzą, gryką, płatkami owsianymi (które zawierają gluten, ale bez gliadiny), ziemniakami, warzywami strączkowymi takimi jak fasola, soczewica, groszek.

[Tweet “Wystarczy przełamać stare przyzwyczajenia i otworzyć się na nowe. Zdrowsze. Powodzenia.”]

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Bibliografia

  • Zdrowie zaczyna się w jelitach – Scarlett Weinstein-Loison
  • Odżywianie się bez mleka i glutenu – Marion Kaplan

Powiązane posty:

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

(1) Komentarz

  1. Kontrowersje wokol mleka « zdrowiemodauroda says:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *